معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1518805
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
آيت الله سيد حسن نجفي قوچاني (مولف كتاب معروف سياحت غرب) كه در دوران طلبگي جزء همدرس ها و هم مباحثه هاي آيت الله العظمي بهجت (ره) در نجف بودند، در وصف عظمت و بزرگي آيت الله بهجت نقل مي كردند كه ايشان هر از چندي، شب جمعه اي را به كوفه مي آمدند و تا صبح در مسجد كوفه به عبادت و نماز شب مشغول بودند و فقط در قنوت نماز وتر (يعني ركعت آخر) قبل از دعا براي چهل مومن و لعن بر چهل كافر و ظالم، دعاي ابو حمزه ي ثمالي را در قنوت تلاوت ميكردند! ايشان همچنين فرمودند كه در آن ايام جواني، كساني كه شبهاي جمعه مانند آيت الله بهجت، در مسجد كوفه حاضر ميشدند بسيار زياد بوده اند و تا برخي تا پاسي از شب و برخي هم تا صبح به عبادت مشغول بوده اند و از نظر ايشان، تنها كساني كه در قنوت نماز وتر، دعاي ابوحمزه ي ثمالي را مانند آيت الله بهجت ( و احتمالا خود ايشان) قرائت ميكردند، بيش از هفتاد تن در هر شب بودند!! ايشان با حالتي افسوس وار در ادامه فرمودند كه شايد الان يك نفر هم در مسجد كوفه، پيدا نشود كه مانند آن ايام چنين نماز شبي به جا آورد.
برگرفته به مضمون از كتاب «در محضر عارفان
»
 
دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:38
نكته اي از آيت الحق حق شناس
آن شيطاني كه مسئول نماز شب است از همه قوي‎تر است در وسوسه كردن. اما نسبت به مخلصين اسلحه‎اش كارگر نيست. مواظب آن شيطان باشيد.
دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:34
  - در مواردى كه تقديم نماز شب جايز است سزاوار است كه نيّت اداء نكند بلكه به نيّت (تعجيل ) و جلو انداختن بخواند.
- اگر نماز شب از كسى فوت شد مى تواند قضاى آن را در روز به جا بياورد.
((مفضّل )) مى گويد: به امام صادق عليه السلام عرض كردم : فدايت شوم ؛ من گاهى به خواندن نماز شب موفّق نمى شوم ، آيا اجازه مى فرمائيد پس از خواندن نماز صبح پيش از آنكه آفتاب طلوع كند قضاى نماز شب را بخوانم ؟
فرمود: آرى ؛ امّا اهل خانه ات را از اين كار با خبر مكن زيرا آنان هم از تو ياد مى گيرند و اين كار را سنّت قرار مى دهند.
تذكّر: قضاى نماز شب را فضيلت بسيار است چنانچه در تفسير على بن ابراهيم از امام صادق عليه السلام روايت مى كند كه :
شخصى به آن حضرت عرض كرد: فدايت شوم چه بسا كه اتّفاق مى افتد كه يك ماه و دو ماه و سه ماه نماز شب از من فوت مى شود و من آن را به روز قضا مى كنم ، آيا اين كار جايز است ؟
فرمود: به خدا قسم اين كار مايه روشنى چشم تو است و اينجمله را سه بار تكرار كرد.
- قضاى نماز شب را بر تقديم آن يعنى پيش از نيمه شب خواندن رجحان دارد. بنابر اين اگر مى داند كه قضاى نماز شب از او فوت نخواهد شد قضا اولويت دارد.
تذكر: براى تشويق جوانان عزيز روايتى در مورد قضاى نماز شب نقل مى كنم : اسحق بن عمار ضمن روايتى از امام صادق عليه السلام نقل مى كند كه ايشان از پدران بزرگوار و آنان از رسول خدا صلى اللّه عليهم اءجمعين نقل مى كند كه فرمود:
((ان اللّه يباهى بالعبد يقضى صلوة اللّيل بالنهار يقول ملائكتى عبدى يقضى ما لم افترضه عليه اشهدوا انى قد غفرت له )). خداى تعالى با بنده اى كه نماز شب را در روز قضا بكند مباهات مى كند و مى فرمايد: ((اى فرشتگان من ، اين بنده من چيزى را كه به او واجب نكرده ام قضا مى كند گواه باشيد كه من او را آمرزيدم )).
دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:32
وقت نماز شب
وقت نماز شب از اول نيمه شب است تا طلوع صبح صادق .
توضيح : شب از ديدگاه شرع عبارت است از اول مغرب تا طلوع صبح صادق . بنا بر اين در ساعت 12 شب كه عبارت است از نيمه غروب تا طلوع آفتاب بيش از نيم ساعت از نيمه شب شرعى گذشته است .

- افضل آن است كه نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر عبارت است از يك سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزديكتر باشد افضل خواهد بود.
- شخص مسافر مى تواند نماز شب را پيش از نيمه بخواند.
- جوانى كه مى ترسد بخواب بماند و نماز شب از او فوت شود مى تواند نماز شب را پيش از نيمه شب بخواند.

- همه كسانى كه براى خواندن نماز شب بعد از نيمه شب عذرى دارند مانند پيرمردان و يا كسى كه از سرد شدن هوا مى ترسد و يا از جنب شدن در خواب مى ترسد و مانند اينها مى توانند نماز شب را قبل از نيمه شب بخوانند.

امام صادق عليه السلام فرمود:
اگر بيم دارى كه پايان شب برنخيزى يا سرما و مشكل ديگرى مانع نماز شبت خواهد شد، نماز شب و ((وتر)) را در اوّل شب بخوان .
دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:30
قنوت‌
قنوت نماز وتر، يكي از مستحبات پر فضيلت است و سفارش شده است كه آن را طولاني كنيم‌. در روايتي از پيامبر اكرم‌آمده است‌: "هر كس در دنيا قنوت نماز وترش طولاني‌تر باشد، در موقف قيامت راحت‌تر است‌. "(عروة الوثقي‌، محمد كاظم طباطبايي‌، ج 1، ص 544و545، دارالتفسير.)
در قنوت ابتدا در حق چهل مؤمن و يا به طور كلي براي مؤمنان دعا مي‌كنيم مثلاً مي‌گوئيم اللهم اغفر لفلان به جاي گفتن "فلان‌" نام شخصي كه مي‌خواهد برايش دعا كند را مي‌گويدو يا مي گوييم :" يا اللهم اغفر للمؤمنين و المؤمنات‌" سپس هفتاد مرتبه مي‌گوييم‌: "استغفر الله ربي و اتوب اليه‌" بعد هفت مرتبه مي‌گوييم‌: "هذا مقام العائذ بك من النار" سپس سيصد مرتبه مي‌گوييم‌: "العفو" و بعد از آن مي‌گوييم‌: "رب‌ اغفرلي و ارحمني و تب علي‌ انك انت التواب الغفور الرحيم‌"
بعد به ركوع و سپس به سجده رفته و تشهد و سلام مي‌دهيم‌; البته دعاها و ذكرهاي مستحبي فراواني در ميان اذكار نماز شب و ركعات آن وجود دارد كه مستحب است‌.(براي آگاهي بيشتر ر.ك‌: مفاتيح الجنان‌، مرحوم شيخ عباس قمي‌، ص 217 ـ 244، حاشيه مفاتيح‌، انتشارات مطبوعات ديني‌، قم‌.)
وقت نافله شب از نصف شب است تا اذان صبح و بهتر است نزديك اذان صبح خوانده شود.
در فضيلت نماز شب و آثار آن

و از حضرت صادق عليه السلام روايت است كه فرموده بود در وصيّت رسول خدا به على عليه السّلام : يا على وصيّت مى كنم تو را در باب نفس ‍ خودت به چند خصلت پس حفظ كن آنها را، بعد از آن فرمود: خداوندا يارى كن او را و ذكر فرمود جمله اى از خصلتها تا اينكه فرمود:
((وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ اللَّيْلِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ اللَّيْلِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ اللَّيْلِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ الزَّوالِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ الزَّوالِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوةِ الزَّوالِ))
بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز زوال و سه بار تكرار فرمود. و ظاهر اين است كه حضرت اراده كردند به نماز شب سيزده ركعت را و به نماز زوال هشت ركعتى كه نافله زوال است
دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:29

نماز شب 11 ركعت است كه ابتدا 8ركعت نماز به صورت نماز دو ركعتي مانند نماز صبح‌; ولي به نيت نماز شب خوانده مي‌شود. بعد دو ركعت به نيت نماز شفع‌، سپس يك ركعت نماز به نيت وتر خوانده مي‌شود. مجموع اين يازده ركعت را به دو صورت مختصر و طولاني مي‌توان خواند.
مختصر در اين روش‌، در يازده ركعت تنها به سوره حمد (بدون سوره‌) مي‌توان بسنده كرد.
طولاني‌ در اين شيوه در هر ركعت از هشت ركعت ابتدايي‌، ابتدا حمد، سپس يك سوره (سوره‌هاي متعددي مانند كافرون‌، توحيد و... سفارش شده است‌.) مي‌خوانيم‌; البته در برخي روايات حتي به خواندن ده بار سوره توحيد سفارش شده است‌. در دو ركعت نماز "شفع‌"، بهتر است در ركعت اول بعد از قرائت سورة حمد، سوره "فلق‌" خوانده شود و در ركعت دوم بعد از حمد سوره "ناس‌" را بخوانيم‌. در يك ركعت "وتر" بعد از سورة حمد، بهتر است سه بار سورة توحيد به تنهايي‌، يا سه بار سوره توحيد به همراه فلق و ناس را بخوانيم و مي‌توان تنها به يك سورة توحيد بسنده كرد و دست‌ها را به قنوت بالا برد.

دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:26

 

๑۩ ๑ نماز شب , پروازي عاشقانه به سوي معبود ๑۩ ๑

نماز شب نماز شب يكي از عبادت‌ها و نمازهاي پرفضيلتي است كه در آيه‌ها و روايت‌ها سفارش زيادي به آن شده است‌. نماز در دل شب و به هنگام سحر و فرو نشستن غوغاي زندگي مادي‌، حالت توجه و نشاط خاصي به انسان مي‌دهد كه بي نظير است‌.
به همين دليل دوستان خدا هميشه آخر شب را براي راز و نياز انتخاب مي‌كنند;
"وَ بِالاْ سْحَارِ هُم‌ْ يَسْتَغْفِرُون‌َ "(ذاريات‌،18)
آري در اين محيط آرام و دور از هر گونه ريا و تظاهر و خودنمايي و توأم با حضور قلب حالت توجهي به انسان دست مي‌دهد كه فوق‌العاده روح‌پرور و تكامل آفرين است‌; به همين جهت است كه قرآن كريم‌، به نماز شب‌خوان وعده مقام محمود داده است‌;
"وَ مِن‌ الَّيْل‌ فَتَهَجَّدْ بِه‌ي نَافِلَه لَّكَ عَسَي أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَّحْمُودًا ;(اسرأ،79)
و پاسي از شب را زنده بدار، تا براي تو ]به منزله‌[ نافله‌اي باشد، اميد كه پروردگارت تو را به مقامي ستوده برساند.
"(ر.ك‌: تفسيرنمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 12، ص 227، دارالكتب الاسلامية‌.)

دسته ها : نماز
شنبه یازدهم 6 1391 22:23

 

نماز و هجرت
حضرت ابراهيم مى گويد:
خداوندا! ذريّه خودم را در منطقه خشك و بى آب و گياه قرار دادم ، پروردگارا! براى اقامه نماز. (( ربّنا انّى اسكنت من ذريّتى بواد غير ذى زرع ربّنا ليقيمواالصلوة ))(6)
آرى ، ابراهيم براى اقامه نماز به مكه آمد، تا كعبه را به عنوان قبله نمازگزاران تجديد بنا كند، و سپس مردم را به حج دعوت نمود، گويا نماز به سوى كعبه ، بيش از طواف به دور كعبه ، در نظر ابراهيم جلوه كرده است

 

دسته ها : نماز
پنج شنبه پنجم 5 1391 2:5

هيچ عبادتى به اندازه نماز تبليغات ندارد
در هر شبانه روز پنج نماز واجب داريم ودر هرنمازى سفارش به اذان واقامه شده است . در اين دو نداى آسمانى جمعا:
بيست مرتبه ((حىّ على الصلوة ))
بيست مرتبه ((حىّ على الفلاح ))
بيست مرتبه ((حىّ على خيرالعمل ))
و ده مرتبه ((قد قامت الصّلوة )) مى گوئيم .
با توجّه به اينكه مراد از ((فلاح )) و ((خيرالعمل )) در اذان همان نماز است ، هر مسلمانى در هر شبانه روز هفتاد مرتبه با كلمه ((حىّ)) به خود و ديگران ، تلقين شتاب به سوى نماز مى كند و براى انجام هيچ عبادتى اين همه هياهو و تشويق وارد نشده است . به خصوص كه سفارش ‍ شده اذان را بلند بگوئيد و با صداى زيبا بگوئيد.
اذان ، شكستن سكوت است ، اذان ، يك دوره ايدئولوژى و تفكّرات ناب اسلامى است ،
اذان ، سرود مذهبى است با عباراتى كوتاه و پرمحتوا،
اذان ، هشدار به غافلان است ، اذان ، نشانه باز بودن جوّ مذهبى است و اذان ، نشانه حيات معنوى است .

 

دسته ها : نماز
چهارشنبه چهارم 5 1391 21:24

نمازدر اديان هاي گذشته

نماز در تمام اديان بوده است
قبل از حضرت محمد صلّى اللّه عليه و آله در آئين حضرت عيسى هم نماز بوده كه قرآن از زبان او نقل مى كند كه خداوند مرا به نماز سفارش كرده است : ((واوصانى بالصلوة ))وقبل از او موسى بوده كه خداوند به او خطاب مى كند: ((اقم الصلوة لذكرى ))قبل از موسى پدر زن او حضرت شعيب بوده كه نماز داشته است : ((يا شعيب اصلاتك تاءمرك ))و قبل از همه آنها ابراهيم بوده كه از خداوند براى خود و ذريّه اش توفيق اقامه نماز را مى خواند: ((ربّ اجعلنى مقيم الصلوة و من ذريّتى ))و اين لقمان است كه به فرزندش مى گويد:
((يا بنىّ اقم الصلوة و اءمربالمعروف و انه عن المنكر))
پسر من نماز را بپا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن .
جالب آن است كه معمولا در كنار نماز سفارش به زكات مى شود ولى از آنجا كه نوجوان معمولا پول ندارد، در اين آيه در كنار نماز به جاى زكات به امر به معروف ونهى ازمنكر سفارش شده است .

دسته ها : نماز
چهارشنبه چهارم 5 1391 14:15

نماز يك عبادت پرتنوع است.

 

اگر جهاد و حج چند نوع است .

اما نماز صدها نوع دارد

بايك نگاه ساده به مفاتيح الجنان علامه محدث حاج شيخ عباس قمي  مي توان انواع نمازهاي مستحبي را كه به مكان ها و زمان هاي خاصي معرفي شده  است .مروركرد كه البته دريك كتاب مستقل ديگر به نام (نمازهاي مستحبي ) جمع اوري و عرضه گرديده است

 

 

التماس دعا

دسته ها : نماز
چهارشنبه چهارم 5 1391 1:30

نماز و اخلاص
در سراسر نماز، قصد قربت شرط صحيح بودن آن است ، حتّى اگر حركت يا كلمه اى از واجبات يا مستحبات نماز را براى غير خدا انجام دهيم نماز باطل مى شود و اگر مكان نماز يا زمان آن را براى غير خدا تعيين نمائيم نماز باطل است ، اگر حالتى كه هنگام نماز به خود مى گيريم براى غير او باشد نماز باطل است .
بنابراين عبادت بودن نماز مربوط به آن است كه انسان هيچ گونه قصد غير خدائى نداشته باشد و اين قصد قربت از لحظه ورود به نماز تا پايان همچنان ادامه يابد.
ناگفته پيداست كه انسان در لابلاى آن همه زرق و برق ها و جاذبه هاى زياد اگر هر روز بتواند از همه چيز دل تهى كند و ريسمان معنوى روح خود را با ذات مقدّس او گره زند و چنان با او خلوت كند كه راه نفوذ غير را بگيرد، ارزش مهمى را به دست آورده است .
ما در نماز با گفتن ((ايّاك نعبد و ايّاك نستعين ))به عبوديّت و بندگى خالصانه اعتراف مى كنيم واين اخلاص را از خداوند مى خواهيم .

نماز هميشه و در همه حال
 
 
واقعا هنوز هم فكر مي كنيد سخته
 

نماز هميشه و در همه حال

 

لطفا بيشتر فكر كنيد

 

 

دسته ها : نماز
سه شنبه سوم 5 1391 14:33

نماز و اخلاص
در سراسر نماز، قصد قربت شرط صحيح بودن آن است ، حتّى اگر حركت يا كلمه اى از واجبات يا مستحبات نماز را براى غير خدا انجام دهيم نماز باطل مى شود و اگر مكان نماز يا زمان آن را براى غير خدا تعيين نمائيم نماز باطل است ، اگر حالتى كه هنگام نماز به خود مى گيريم براى غير او باشد نماز باطل است .
بنابراين عبادت بودن نماز مربوط به آن است كه انسان هيچ گونه قصد غير خدائى نداشته باشد و اين قصد قربت از لحظه ورود به نماز تا پايان همچنان ادامه يابد.
ناگفته پيداست كه انسان در لابلاى آن همه زرق و برق ها و جاذبه هاى زياد اگر هر روز بتواند از همه چيز دل تهى كند و ريسمان معنوى روح خود را با ذات مقدّس او گره زند و چنان با او خلوت كند كه راه نفوذ غير را بگيرد، ارزش مهمى را به دست آورده است .
ما در نماز با گفتن ((ايّاك نعبد و ايّاك نستعين )) به عبوديّت و بندگى خالصانه اعتراف مى كنيم واين اخلاص را از خداوند مى خواهيم .

دسته ها : نماز
چهارشنبه بیست و هشتم 4 1391 14:34
X