معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1506856
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
فاطمه جان؛ بسته خدا عقد تو را با علي

فاطمه شد چشم و چراغ خانه ات يا علي . . .چهارشنبه بیست و ششم 7 1391 13:41

افسران - پوستر/ فاطمهعلي (سلام الله عليهما)

چهارشنبه بیست و ششم 7 1391 11:50
بسم الله الرحمن الرحيم


اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَبا عَبْدِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَابْنَ اَميرِ­الْمُؤْمِنينَ وَابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيّينَ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَابْنَ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِساءِ الْعالَمينَ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا ثارَ اللَّهِ وَابْنَ ثارِهِ وَالْوِتْرَ الْمَوْتُورَ
از داغ حسين(ع) اشك نم نم داريم
در خانه سينه تا ابد غــم داريم
پيراهن و شال مشكي آمـاده كنيــد
چهل روز دگر تا به محرم داريمحضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايد:

هركس بوسيله خواندن زيارت عاشورا جدم حسين را زيارت كند، خداوند هر حاجت مادي و معنوي او را برآورده ميكند.در اين چهل روز باقي مانده تا روز عاشورا، با خواندن چهل زيارت عاشورا به استقبال ماه محرم برويم.ان شاالله كه مورد قبول درگاه حق تعالي باشد.

اداب قرائت زيارت عاشورا از زبان ايت الله حق شناس

دستور زيارت عاشورا(از زبان حضرت ايت اله حق شناس ره )
ان شاالله زمان قرائت دعا بعد نماز صبح و در بين الطلوعين هستش(بر طبق اداب زيارت صادره از ايت الله حق شناس)

ايــــــنجا مصيـبت تـــــو تنـــــزّل كنـــد بــه دل

ور نــه بـــــــلاي اعـــــظم تـــــو ميـكشد مــرا

گـــــاهي ميـــــان روضـــه رود روح از تنـــــم

بــــــوي تـــجلي غـــــــم تـــــو ميـكشد مــرا

 

دسته ها : محرم - ذي الحجه
سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 23:28

مدينه هم همه ي تبارك عروس ميارن

به علي بگين اقا مبارك عروس ميارن

توي خلقت خدا دوماد تكه عروس ميارن

****

دست زهرا توي دست مرتضي است بگو مبارك

خطبه ون عقد اونها مصطفاست بگو مبارك

مهريه اش از طرف خود خداست بگو مبارك

*******

بياريد ياس و اقاقي به كمند خيلي قشنگه

بي بي جون به صورت علي بخند خيلي قشنگه

اسما دست زهرا رو حنا ببند خيلي قشنگه

سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 21:30
سالروز ازدواج حضرت علي عليه السلام و حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام


ستاره هاي چشمك زن، ريسمان بسته اند آسمان كوچه هايي را كه قرار است از امشب، مهرباني هايتان را در آنها قدم بزنيد. كوچه هايي كه هم قدم مي شوند از امشب جاده هاي زندگي را با شما. ديوارهاي مدينه كل مي كشند پيوند خجسته ابر و باران را، دريا و موج را، رود و آبشار را و عشق و پرواز را كه از امشب، پرندگي در نگاه هاي مهربانانه شما به اوج خواهد رسيد.

صداي دست ابرها را كه بر دف ماه مي كوبند، نسيم در ردپايتان مي ريزد تا خاك، لبخند بزند آرامش قدم هاي همراه و صميميتان را كه زندگي را بر چشم هاي ناپيداي جاده هاي بي پايانش هم قدم شديد؛ آرام تر از صداي بال پرندگاني كه بر ابرها راه مي روند، شيرين تر از رودهايي كه به دريا مي ريزند. امشب، خانه اي محقر، آغوش گشوده رؤياي شيرين زندگي با ماه و خورشيد را بي صبرانه دهان گشوده هلهله شادي فرشتگان را كه پايكوبي نخلستان ها را به تماشا نشسته اند. خانه اي كه آمدنتان را اسپند دود مي كند تا دفع كند هر چه چشم شور را از اين همه شور بي پايان براي آغاز؛ آغازي كه پر از بوي لبخند پيامبر صلي الله عليه و آله است.

خانه، مشتاق ايستاده تا سلام كند لبخند شكرريز پيامبر صلي الله عليه و آله را كه پيشاپيش شما قدم برمي دارد تا در بگشايد آغاز همسفريتان را تا هم شانه هم عشق را به سرانجام برسانيد.


سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 20:35

با اين كه اين اعمال رو قبلا گذاشته بودم ولي به خاطر بعضي از دوستان كه خواسته بودن دوباره قرار مي دم

اينم لينكش

http://zananeenghelab6.tebyan.net/viewPost.aspx?PostID=286154

 

سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 20:25

به مناسبت اول ذي الحجه  سالروز ازدواج حضرت علي (ع) و فاطمه زهرا (س)

سالروز ازدواج آسمانيشان مبارك 


آمد رود به خانه آن همسري كه او                 در بين همسران جهان، شهريار بود 

  خالق سپرد اين زر كامل‌عيار را                 دست كسي كه زرگر كامل‌عيار بود 

   لباس ياس بر تن كرد زهرا                  كنار دست او بنشست مولا

   محمد خطبه خواند زهرا بلي گفت               غلط گفتم بلي نه يا علي گفت

  ديدم كه در عرش شور و شوق برپاست               برپاگر اين بزم شرف ذات خداست

گفتم به خرد چه اتفاق افتاده            گفتا كه عروسي علي و زهراست

 
  ا
زدواج حضرت علي(ع) با حضرت فاطمه(ع) به فرمان خداوند، از امتيازاتي است كه رسول اكرم(ص) بر آن مباهات مي كرد.

 

                     در اين پيوند پر ميمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادماني، و بهشتيان به زينت و زيور آراسته شده بودند.

 

 

فاطمه زهرا عليهاالسلام دختر پيغمبر اكرم و از دوشيزگان ممتاز عصر خويش بود. پدر و مادرش از اصيل ترين و شريف ترين خانواده هاي قريش بودند. از حيث جمال ظاهري و كمالات معنوي و اخلاقي از پدر و مادر شريفش ارث مي برد. و به عاليترين كمالات انساني آراسته بود.

شخصيت و عظمت پيامبر اكرم روز به روز در انظار مردم بالا مي رفت و قدرت و شوكت او زيادتر مي شد به همين علت دختر عزيزش زهرا (عليها السلام) همواره مورد توجه بزرگان قريش و رجال با شخصيت و ثروتمند قرار داشت هر از چندگاه از او خواستگاري مي كردند اما پيامبر با خواستگاران طوري رفتار مي كرد كه مي پنداشتند مورد غضب پيامبر قرار گرفته اند.

رسول خدا فاطمه را براي علي (عليه السلام) نگاه داشته بود و مايل بود از جانب او پيشنهاد شود. پيامبر از جانب خدا مأمور بود كه نور را با نور به ازدواج در آورد.

 

 پيشنهاد به علي (ع):

اصحاب رسول خدا احساس كرده بودند كه پيغمبر اكرم تمايل دارد فاطمه (عليها السلام) را با علي پيوند ازدواج دهد، ولي از جانب علي پيشنهادي نمي شد. يك روز عمر و ابوبكر و سعد بن معاذ و گروهي ديگر كه پيامبر تقاضاي ازدواج آنها را رد كرده بود در مسجد گرد آمده بودند و از هر دري سخن مي گفتند. در اين بين سخن از فاطمه به ميان آمد. ابوبكر گفت: مدتي است كه اعيان و اشراف عرب فاطمه عليهاالسلام را خواستگاري مي نمايند اما پيغمبر اكرم پيشنهاد احدي را نپذيرفته و در جوابشان مي فرمايد: تعيين همسر فاطمه با خداست.براي همه روشن بود كه خدا وپيغمبر، فاطمه را براي علي عليه السلام نگاه داشته اند. سپس به «عمر» و «سعد بن معاذ» گفت: حاضريد به اتفاق هم نزد علي برويم و جريان را برايش تشريح كنيم و اگر به ازدواج مايل بود همراهيش كنيم؟! آنها از اين پيشنهاد استقبال و او را در اين كار تشويق كردند.

سلمان فارسي مي گويد: عمر و ابوبكر و سعد بن معاذ بدين قصد از مسجد خارج شدند و به جانب آن حضرت شتافتند.

علي (ع) فرمود: از كجا مي آييد و به چه منظور اينجا آمده ايد؟

ابوبكر گفت: يا علي تو در تمام كمالات بر سايرين برتري داري، و از موقعيت خود و علاقه ايكه رسول خدا به تو دارد كاملاً آگاهي. اشراف و بزرگان قريش براي خواستگاري فاطمه عليها السلام آمده اند ولي پيغمبر صلي الله عليه و آله دست رد به سينه همه زده و تعيين همسر فاطمه را به دستور خدا حواله داده است. گمان  مي كنم خدا و رسول، فاطمه را براي تو گذاشته اند. و شخص ديگري قابليت اين افتخار را ندارد.

فرمود: صبر كن تا از فاطمه اجازه بگيرم.

پيغمبر نزد فاطمه (ع) رفت، فرمود: دخترم! علي بن ابي طالب (ع) را به خوبي مي شناسي براي خواستگاري آمده است. آيا اجازه مي دهي ترا به عقدش در آورم؟ فاطمه از خجالت سكوت كرد و چيزي نگفت. پيغمبر چون آثار خشنودى را در چهره او ديد گفت: الله اكبر و سكوت او را علامت رضايت دانست (2).

 

توافق:

رسول اكرم (ص) پس ازكسب اجازه به نزد علي آمد و با لبي خندان گفت: يا علي! آيا براي عروسي چيزي داري؟ پاسخ داد: يا رسول الله پدر و مادرم قربانت، شما از وضع من كاملاً اطلاع داريد. تمام ثروت من عبارت است از يك شمشير، يك زره و يك شتر.

فرمود: تو مرد جنگ و جهادي و بدون شمشير نمي تواني در راه خدا جهاد كني، شمشير از لوازم و احتياجات ضروري تو است. شتر نيز از ضروريات زندگي تو محسوب مي شود، بايد به وسيله آن آبكشي كني و امور اقتصادي خود و خانواده ات را تأمين كني و براي اهل و عيالت كسب روزي نمايي و در مسافرت بارت را بر آن حمل كني، تنها چيزي كه مي تواني از آن صرف نظر كني همان زره است. منهم به تو سخت نمي گيرم و به همان زره اكتفا مي نمايم. يا علي آيا اكنون بشارتي به تو بدهم و رازي را برايت آشكار بسازم؟!

عرض كرد: آري يا رسول الله، پدر و مادرم فدايت، شما هميشه نيك خوي و خوش زبان بوده ايد.

فرمود: پيش از آنكه به نزد من بيايي جبرئيل نازل شد و گفت: يا محمد! خدا ترا از بين مخلوقاتش برگزيده و به رسالت انتخاب كرد. علي (ع) را برگزيد و برادر و وزير تو قرار داد. بايد دخترت فاطمه را به ازدواج او درآوري. مجلس جشن ازدواج آنان در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده است. خدا فرزندان پاك و نجيب و طيب و طاهر و نيكو به آنان عطا خواهد نمود يا علي هنوز جبرئيل بالا نرفته بود كه تو درب منزل را زدي (3).

 

خطبه عقد:

پيغمبر صلي الله عليه وآله فرمود: يا علي تو زودتر به مسجد برو و من نيز از عقب تو مي آيم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار كنيم و خطبه بخوانيم.

علي (ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حركت نمود. ابوبكر و عمر را در بين راه ملاقات كرد، آنها از جريان كار جويا شدند، گفت: رسول خدا دخترش را به من تزويج كرد، هم اكنون پيامبر در راه است تا در حضور جمعيت، مراسم عقد و خطبه خواني را انجام دهد.

پيغمبر (ص) در حالي كه صورتش از سرور و شادماني مي درخشيد به مسجد تشريف برد، ‌و به بلال فرمود: مهاجر و انصار را در مسجد جمع كن. هنگامي كه مردم جمع شدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثناي فرمود: اي مردم آگاه باشيد كه جبرئيل بر من نازل شد و از جانب خدا پيام آورد كه مراسم عقد ازدواج علي و فاطمه عليها السلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده كه در زمين نيز آن مراسم را انجام دهم، و شما را بر آن گواه بگيرم. سپس نشست و به علي (ع) فرمود: برخيز و خطبه عقد را بخوان.

علي عليه السلام برخاست و فرمود: خدا را بر نعمت هايش سپاس مي گويم و شهادت مي دهم كه بغير از او خدايي نيست. شهادتي كه مورد پسند و رضايت او واقع شود. درود بر محمد صلي الله عليه وآله، درودي كه مقام و درجه اش را بالا برد. اي مردم! خدا ازدواج را براي ما پسنديده و بدان دستور داده است. ازدواج من و فاطمه را خدا مقدر كرده و بدان امر نموده است. اي مردم! رسول خدا فاطمه را به عقد من در آورد و زره ام را از بابت مهر قبول كرد. از آن حضرت بپرسيد و گواه باشيد.

مسلمانان به پيغمبر (ص) عرض كردند: يا رسول الله! فاطمه را با علي كابين بسته اي؟

رسول خدا پاسخ داد: آري. پس تمام حضار دست به دعا برداشته گفتند: خدا اين ازدواج را بر شما مبارك گرداند و در ميانتان دوستي و محبت افكند.

 

مذاكره عروسي:

علي عليه السلام مي فرمايد: حدود يك ماه طول كشيد و من خجالت مي كشيدم با پيغمبر درباره فاطمه صحبت كنم، ولي گاهي كه خلوت مي شد مي فرمود: يا علي چه همسر نيكو و زيبائي نصيبت شد؟ بهترين زنان عالم را تزويج تو كردم.

روزي برادرم عقيل پيش من آمد و گفت: برادر جان! من از ازدواج تو بسيارمسرور هستم. چرا از رسول خدا (ص) خواهش نمي كني كه فاطمه را به خانه ات بفرستد تا بوسيله عروسي شما، چشم ما روشن گردد؟ پاسخ دادم: خيلي ميل دارم عروسي كنم اما از رسول خدا خجالت مي كشم. عقيل گفت: تو را به خدا سوگند! هم اكنون با من بيا تا خدمت پيغمبر (ص) برويم.

علي با برادرش عقيل آهنگ منزل رسول خدا نمودند. در بين راه به «ام ايمن» برخورد كرده جريان را برايش گفتند. ام ايمن گفت: اجازه بدهيد من با رسول خدا در اين باره مذاكره كنم.

ام سلمه و ساير زنان از قضيه خبردار شدند و خدمت پيغمبر صلي الله عليه و آله مشرف گشتند. عرض كردند: يا رسول الله! پدر و مادرمان به فدايت، براي موضوعي خدمت شما رسيده ايم كه اگر خديجه زنده بود چشمش بدان روشن مي شد. وقتي پيغمبر (ص) نام خديجه را شنيد اشكش جاري شد و فرمود: خديجه؟! كجا مانند خديجه پيدا مي شود؟ هنگامي كه مردم مرا تكذيب نمودند مرا تصديق كرد و براي ترويج دين خدا، اموالش را در اختيار من قرار داد. خديجه زني بود كه خدا بر من وحي فرستاد كه بدو بشارت دهم خانه اي از زمرد در بهشت بدو عطا خواهد كرد.

ام سلمه عرض كرد: پدرم و مادرم فدايت شود، شما هرچه درباره خديجه مي فرماييد صحيح است. خدا ما را با او محشور گرداند. يا رسول الله! برادر و پسر عموي شما ميل دارد همسرش را به منزل ببرد.

فرمود: پس چرا خودش در اين باره صحبتي نمي كند؟ عرض كرد: از كمروئي اوست.

پيغمبر (ص) به ام ايمن فرمود: علي را نزد من حاضر كن.

وقتي علي (ع) خدمت پيغمبر مشرف شد فرمود: يا علي! آيا ميل داري همسرت را به منزل ببري.

عرض كرد: آري يا رسول الله.

فرمود: خدا مبارك كند، همين امشب يا فردا شب وسائل عروسي را فراهم مي كنم.

سپس به همسرانش فرمود: اطاقي را براي فاطمه فرش كنيد تا مراسم عروسي را برگزار كنيم (4). مراسم ازدواج برترين بندگان خداوند در روز اول يا ششم ذي الحجه (5) سال دوم يا سوم هجري انجام گرفت(6).

 

 (1)ذخائر العقبي ص 26.

 (2)بحار الانوار ج 43 ص 127 ذخائر العقبي ص 29

 (3)بحار الانوار ج 43 ص 127

 (4)بحار الانوار ج 43 ص 130 ـ 132

 (5)مناقب ابن شهر آشوب ج 3 ص 349

 (6)بحار الانوار ج 43 ص 6 و 7

برگرفته از كتاب بانوي نمونه اسلام تأليف ابراهيم اميني.

 

 

 

 

سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 19:37
مهريه فاطمه عليها سلام

رسول خدا فرمود: اي علي جان براي مهريه فاطمه چه داري؟

اميرالمؤمنين عرضه داشت پدر و مادرم فدايت چيزي بر شما مخفي نيست من يك شمشير و يك شتر و يك زره دارم و بس؛ رسول خدا فرمود شمشيرت را كه لازم داري و با آن در راه خدا جهاد مي‏كني و دشمنان خدا را مي‏كشي، شتر هم كه براي آبكشي و باربري لازم است، من به همان زره راضي‏ام.
بعد رسول خدا فرمود: اي علي بشارت دهم تو را كه قبل از آمدن تو فرشته ‏اي از آسمان بر من نازل شد و گفت من بر يكي از پايه‏هاي عرش موكل هستم، بشارت باد تو را اي رسول خدا به همبستگي و نسل طاهر و اينك جبرئيل پشت سر من مي‏آيد.
هنوز كلامش تمام نشده بود كه جبرئيل نازل شد و پارچه‏اي از حرير سفيد بهشتي در دست من گذاشت كه در آن كلماتي با نور نوشته شده بود به اين مضمون كه خداي تعالي براي تو اي رسول خدا برادر و وزير و صاحب و دامادي اختيار كرده است از جبرئيل پرسيدم او كيست؟ گفت پسر عمت علي بن ابيطالب.
اي علي به خدا قسم هنوز جبرئيل از نزد من به آسمان نرفته بود كه تو آمدي و در زدي برو كه من امر خدا را درباره تو جاري خواهم كرد. (1)
 امام باقر عليه السلام مي‏فرمايد: (خداي تعالي فرمود) مهريه فاطمه را يك پنجم زمين و يك سوم بهشت قرار دادم و نيز چهار نهر را كه فرات و نيل و نهروان و نهر بلخ باشد براي او قرار دادم و تو هم اي محمد براي او 500 درهم قرار بده تا اين مهر براي امت تو سنت شود.
رسول خدا فرمود: هر كس روي زمين راه برود و بر فاطمه عليهاسلام غضب نمايد يا بر اولاد او خشم بگيرد راه رفتنش روي زمين حرام است.
و نيز در بحار آمده است كه همين جمله را رسول خدا درباره اميرالمؤمنين فرمودند كه هر كس روي زمين راه رود و بر تو غضبناك باشد راه رفتنش حرام است.
مهريه زنان مسلمان: امام كاظم عليه السلام مي‏فرمايد خداوند بر پيامبر گرامي اسلام وحي كرد كه مهر زنهاي مسلمان را پانصد درهم قرار دهد.
امام صادق عليه السلام مي‏فرمايد رسول خدا هيچيك از زنهاي خود را و هيچيك از دختران خود را بيشتر از 12/5 اوقيه (وزني معادل هفت مثقال) مهريه نكرد و اوقيه چهل درهم است . (2)

پي نوشت ها:

1- بحارالانوار، ج 43، ص 113 و 141.

2- بحارالانوار، ج 103، ص 348 و 349.

سه شنبه بیست و پنجم 7 1391 19:30

بسم‌الله‌ الرّحمن ‌الرّحيم

  

  

     « ..وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ ..»[1]يادآور اسم «الله» را در روزهاي معلوم شده

 

      دهه‌ي اول ماه ذيحجة‌الحرام؛ داراي استعدادهاي خاص جهت ارتباط با حضرت پروردگار است و حضرت صادق)ع( آن‌جايي كه قرآن مي‌فرمايد؛ يادآور اسم «الله» را در روزهاي معلوم شده، فرمودند: منظور از ايّام معلومات، دهه‌ي ذيحجه است.[2]

 

     در اين ده روز نظام تكوين بستر فراهمي است تا در صورت انجام عبادات خاص آن، حجاب‌هاي بين عبد و رب به بهترين نحو مرتفع گردد و قلب با گنجينه‌هاي عالم غيب و معنويت هرچه بيشتر مرتبط شود.

 

     رسول خد(ص) فرمودند:« مَا مِنْ أَيَّامٍ الْعَمَلُ الصَّالِحُ فِيهَا أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَيَّامِ الْعَشْرِ يَعْنِي عَشْرَ ذِي الْحِجَّةِ قَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ لَا الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ قَالَ وَ لَا الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ إِلَّا رَجُلٌ خَرَجَ بِنَفْسِهِ وَ مَالِهِ فَلَمْ يَرْجِعْ بِشَيْ‏ءٍ مِنْ ذَلِكَ»[3] هيچ روزي نيست كه به‌جا آوردن عمل صالح در آن نزد خداوند محبوب‌تر از روزهاي ده‌گانه - دهه ذيحجه-  باشد. عرض شد؛ اي رسول خدا، حتي جهاد در راه خدا؟ فرمود: حتي جهاد در راه خدا، مگر آن‌كه كسي با جان و مال از منزل خود خارج شود و ديگر باز نگردد».

 

     در دو ركعت نمازي كه در اين دهه بين نماز مغرب و عشا مي‌خواني بعد از حمد و سوره‌ي توحيد متذكر چهل روز ميقات موسوي مي‌گردي و اين‌كه به كمال‌رسيدن آن به اضافه‌شدن ده روزي بوده كه همان روز اول ذيحجه است و با اين كار نه‌تنها با حضرت موسي(ع)هماهنگ كه بنا به فرمايش امام باقر)ع( گويا با حاجيان حج گذارده‌اي.

 

    ماه، ماه توحيدي‌شدن جان است و انصراف از غير، و لذا حضرت امام موسي كاظم)ع( مي‌فرمايند: « مَنْ صَامَ أَوَّلَ يَوْمٍ مِنْ عَشْرِ ذِي الْحِجَّةِ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ صَوْمَ ثَمَانِينَ شَهْراً فَإِنْ صَامَ التِّسْعَ كَتَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ صَوْمَ الدَّهْر» [4] هركس روز اول ماه ذيحجه را روزه بدارد، براي او ثواب روزه‌ي هشتاد ماه خواهد بود و هركس نُه روز اول آن ماه را روزه بدارد، خداوند روزه‌ي دهر را براي او مي‌نويسد.

 

     در اين دهه اذكار توحيدي فوق‌العاده‌اي را به ما آموزش داده‌اند. يكي تهليلاتي كه خداوند به حضرت عيسي(ع) آموخت و فرمود: اي عيسي! اين پنج دعا را بخوان، زيرا هيچ عبادتي نزد خدا در ايّام ده‌گانه‌ي ذيحجه محبوب‌تر از آن‌ها نيست كه عبارتند از:

 

    1- « اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ، وَ هُوَ عَلي كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ»  گواهي مي‌دهم كه نيست معبودي جز خداي يگانه و شريك ندارد، و براي اوست ملك و مخصوص اوست سپاس، وخير و نيكي به دست اوست ، و او برهر چيزي تواناست. 

 

    2- «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، اَحَداً صَمَداً، لَمْ يَتَّخِذْ صاحِبَةً وَ لا وَلَداً»  گواهي مي‌دهم كه نيست معبودي جز خداي يگانه و شريك ندارد، يكتا و بي‌نياز است، و او شريك و فرزندي نگيرد. 

 

    3- «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، اَحَداً صَمَداً، لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ»  گواهي مي‌دهم كه نيست معبودي جز خداي يگانه، شريك ندارد، يكتاست و بي‌نياز، فرزند ندارد و فرزند كسي نبوده، و نباشد براي او همتايي.

 

  4- «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، يُحْيي وَ يُميتُ، وَ هُوَ عَلي كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ»  گواهي مي‌دهم كه نيست معبودي جز خداي يگانه، شريك ندارد، براي اوست فرمانروايي، و بر او و براي اوست حمد، زنده كند و بميراند، و او برهر چيزي تواناست. 

 

    5- «حَسْبِيَ‌ اللهُ وَ كَفي، سَمِعَ اللهُ لِمَنْ دَعا، لَيْسَ وَراءَ اللهِ مُنْتَهي، اَشْهَدُ لِلّهِ بِما دَعا، وَ اَنَّهُ بَريءٌ مِمَّنْ تَبَرَّءَ، وَ اَنَّ لِلّهِ الاخِرَةَ وَ الاولي» بس است مرا خدا و مرا كفايت كند، دعاي دعاكننده را مي‌شنود، نيست وراء خدا نهايتي، شهادت مي‌دهم برحقانيت آنچه دعوت كرده، و اين‌كه مبري است از آنچه كه از آن تبري جسته است، ( مثل شريك‌داشتن) و اين‌كه از خدا است دنيا و آخرت. 

 

  علامه‌مجلسي«رحمة‌الله‌عليه» فرمود: اگر كسي هرروز هر يك از اين دعاها را ده مرتبه بخواند عمل به روايت كرده باشد، و اگر هرروز هر يك را صد مرتبه بخواند بهتر خواهد بود.

 

 

                              تهليلات اميرالمؤمنين(عليه‌السلام)

 

   وبخواند در هرروزِ اين دهه اين تهليلاترا كه از اميرالمؤمنين(عليه‌السلام) منقول و اگر روزي ده مرتبه بخواند بهتر است.

 

«لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ الّلَيالي وَالدُّهُورِ» اقرار به يگانگي خدا دارم به شمارة شب‌ها و روزگاران. 

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ اَمْواجِ الْبُحُورِ» اقرار به يگانگي خدا دارم به شمارة موج‌هاي درياها. 

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَ رَحْمَتُهُ خَيْرٌ مِمّا يَجْمَعُونَ »  اقرار به يگانگي خدا دارم و اين‌كه رحمت او بهتر است از آنچه مردم جمع كنند.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ الشَّوْكِ وَالشَّجَرِ » اقرار بر يگانگي خدا دارم در همة هستي كه هر خار و درختي آن را نمايش مي‌دهد.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ الشَّعْرِ وَ الْوَبَرِ »  اقرار به يگانگي خدا دارم در همة هستي كه هر مو و كُركي نمايش حضور و احاطة يگانگي اويند.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ الْحَجَرِ وَ الْمَدَرِ» اقرار به يگانگي خدا دارم در همة هستي كه هر سنگ و كلوخي نمايش احاطة يگانة اوست.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ لَمْحِ الْعُيُونِ » اقرار بر يگانگي او دارم كه هر چشم برهم زدني نمايش احاطة اوست و لا غير

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ فِي الّلَيْلِ اِذا عَسْعَسَ، وَالصُّبْحِ اِذا تَنَفَّسَ»  اقرار به يگانگي او دارم كه حضور يگانة او در هر به غروب رفتن و به طلوع آمدن روزگار در نمايش است.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ عَدَدَ الرِّياحِ فِي الْبَراري وَ الصُّخُورِ»   اقرار بر حضور و احاطه و تدبير يگانة او دارم، حضور يگانه‌اي كه در هر وزيدن بادي بر صحرا و سخره نمايان است.

 

« لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ مِنَ الْيَوْمِ اِلي يَوْمِ يُنْفَخُ فِي‌الصُّورِ» اقرار برحضور و تدبير يگانة خداوند دارم، تدبيري كه از امروز تا روز قيامت همواره در صحنه است.    

 

     وقتي دل انسان توحيدي شد آماده مي‌شود تا حجاب‌هاي بين او و پروردگارش مرتفع گردد و آماده شود تا در روز عرفه به نيايش با خداوند پردازد و در عيد قربان به مقام قرب الهي نايل گردد.

 

 

                                                                                                        « إن‌شاءالله »

     التماس دعا

  


 

 1 - سوره حج، آيه 128

 2 - اقبال الأعمال، اعمال ذيحجه

 3  - وسائل‏الشيعة ج14ص 273   

 4 - من‏لايحضره‏الفقيه ج 2 ص 87

 

دسته ها : ذي الحجه
شنبه بیست و دوم 7 1391 19:14
X