معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515282
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

چقدر درباره احكام مي دونيد

اصلا مي دونيد كه بعضي  از خانواده ها با احكام سرو كار ندارند .

مي دونيد خيلي ها مي گن كه ما با مراجع تقليد كاري نداريم 

 ولي همون دستورهاي ديني كه بزرگترها شون يادشون داده رو انجام مي .

مي دونيد حالا اين جا مشكل كجاست ؟

پس كمي جدي تر با احكام روبرو بشيد  ضرر نداره ها !!!!!!!!!!

چيزي از شما كه كم نمي شه ي كمي بيشتر مطالعه داشته باشيد

 

شايد كسي از شما ي جايي كمك خواست

عبدالرحيم موگهى

1- احكام اين نوشتار طبق فتاوا و نظريات «حضرت امام خمينى رحمه الله‏» برگزيده شده‏اند، زيرا هدف اصلى از اين قلمزنى «احكام‏شناسى‏» بوده است و نه چيزى ديگر . بدين رو، هر يك از مخاطبان اين احكام بايد از مرجع تقليد خويش پيروى كنند، هر چند شمار فراوانى از مقلدان در احكام الهى هنوز بر تقليد از «حضرت امام خمينى رحمه الله‏» باقى مانده‏اند و يا ممكن است فتاواى مرجع تقليدشان با شمارى از فتاواى «امام راحل رحمه الله‏» همسانى داشته باشد .
2- در اين نگاشته، كوشش بر اين بوده است كه احكام مهم روزه بانوان و مسائل مورد ابتلاى آنان به خامه قلم آراسته شود; اما «تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد . . .»
شرايط وجوب روزه
روزه با شرايط زير بر انسان واجب مى‏شود
الف - بالغ بودن .
ب - عاقل بودن .
ج - مسافر نبودن .
د - مضر نبودن روزه .
ه - پاك بودن زن از حيض و نفاس (1) .
روزه نگرفتن در اوايل بلوغ
سؤال در سال‏هاى اول تكليف (9 سالگى به بعد) به توصيه و تاكيد مادرم مبنى بر اينكه توانايى روزه گرفتن را ندارم، و با توجه به اينكه خودم نيز نمى‏توانستم تشخيص دهم كه آيا مى‏توانم روزه بگيرم يا نه، چند سالى را روزه نگرفته‏ام و در حال حاضر چون مدت زيادى از آن گذشته، تعداد روزه‏هاى فوت شده را نمى‏دانم، و ثانيا نمى‏دانم كه آيا كفاره هم بر من واجب است‏يا نه؟
پاسخ باسمه تعالى - به مقدارى كه يقين داريد بعد از بلوغ روزه نگرفته‏ايد، بايد قضا نماييد و كفاره در فرض مساله واجب نيست (2) .
يقين نداشتن به نگرفتن روزه
سؤال دخترى هستم 17 ساله كه به حكم شرع اسلام از 9 سالگى شروع به روزه گرفتن كرده‏ام، اما سه سال اول را به گفته خواهرم، من روزه‏هاى خود را با خوردن چيزهايى باطل مى‏كرده‏ام، ولى خودم به ياد ندارم كه چيزى خورده باشم، در صورتى كه خواهرم قسم مى‏خورد كه من روزه‏هاى خود را افطار مى‏كرده‏ام . اميدوارم با راهنمايى شما رهبر عزيز تزكيه نفس و باطن كنم .
پاسخ باسمه تعالى - اگر يادتان نيست كه روزه نگرفته‏ايد يا افطار كرده‏ايد، چيزى بر شما نيست (3) .
استمرار بيمارى و قضا نداشتن روزه
سؤال دخترى 27 ساله هستم كه از سن 5 سالگى به بيمارى رماتيسم مبتلا شده‏ام و تاكنون نيز به بيمارى مبتلا هستم و به طور مستمر دارو مى‏خورم و تحت نظر پزشك مى‏باشم، در ضمن به بيمارى اعصاب نيز مبتلا هستم . اين حقير از سن 9 سالگى كه روزه ماه رمضان بر دختران واجب مى‏شود تا كنون كه 27 سال دارم نتوانسته ام به علت‏بيمارى روزه بگيرم . آيا من بايد كفاره روزه‏هايى را كه نگرفته‏ام بدهم؟ در صورت مثبت‏بودن جواب، بفرماييد كه چه چيز و چه مقدار و به كى بايد بدهم؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر به علت‏بيمارى، روزه فوت شده و بيمارى استمرار دارد، قضا ساقط است . ولى براى هر روز بايد يك مد طعام به فقير بدهد (4) .
روزه و ضعف چشم
سؤال چشمان من خيلى ضعيف مى‏باشد (نمره 8) و خيلى دوست دارم كه روزه بگيرم، ولى مى‏ترسم كه براى چشمانم ضرر داشته باشد . آيا بايد روزه بگيرم؟ و آيا مى‏توانم كارهاى ظريف ديگرى از قبيل خياطى، بافتنى و مطالعه انجام دهم؟
پاسخ باسمه تعالى - با فرض خوف و ترس ضرر براى چشم، روزه گرفتن جايز نيست، و همچنين كارهاى ديگرى كه به چشم ضرر داشته باشد (5) .
روزه و ضعف جسمانى
سؤال دخترى كه به حد بلوغ رسيده است، به واسطه ضعف بنيه نمى‏تواند ماه مبارك روزه بگيرد، و بعد از ماه مبارك هم تا سال ديگر نمى‏تواند قضا كند حكمش چيست؟
پاسخ باسمه تعالى - قضاى روزه‏ها بر عهده او هست، هر وقت توانست‏بگيرد . و براى تاخير هر روز تا رمضان بعد بايد يك مد طعام كه تقريبا ده سير است‏به فقير بدهد، مگر آنكه در تاخير معذور باشد و پس از آن اگر تاخير شد، چيزى بر او نيست (6) .
بانوانى كه روزه بر آن‏ها واجب نيست
برخى از بانوانى كه روزه بر آن‏ها واجب نيست عبارتند از
الف) زن باردار
زنى كه زاييدن او نزديك است و روزه براى حملش ضرر دارد، روزه بر او واجب نيست . و بايد براى هر روز يك مد طعام، يعنى گندم يا جو و مانند اين‏ها به فقير بدهد . و نيز اگر روزه براى خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نيست . و بنا بر احتياط واجب بايد براى هر روز يك مد طعام به فقير بدهد . و در هر دو صورت روزه‏هايى را كه نگرفته بايد قضا نمايد . (7)
ب) زن شيرده
زنى كه بچه شير مى‏دهد و شير او كم است، چه مادر بچه يا دايه او باشد يا بى‏اجرت شير دهد، اگر روزه براى بچه‏اى كه شير مى‏دهد ضرر دارد، روزه بر او واجب نيست و بايد براى هر روز يك مد طعام، يعنى گندم يا جو و مانند اين‏ها به فقير بدهد . و نيز اگر براى خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نيست . و بنا بر احتياط واجب بايد براى هر روز يك مد طعام به فقير بدهد و در هر دو صورت روزه‏هايى را كه نگرفته، بايد قضا نمايد . ولى اگر كسى پيدا شود كه بى‏اجرت بچه را شير دهد، يا براى شير دادن بچه از پدر يا مادر بچه يا از كس ديگر كه اجرت او را بدهد اجرت بگيرد، احتياط واجب آن است كه بچه را به او بدهد و روزه بگيرد (8) .
ج) زن پير
1- كسى كه به واسطه پيرى نمى‏تواند روزه بگيرد، يا براى او مشقت دارد، روزه بر او وجب نيست . ولى در صورت دوم بايد براى هر روز يك مد طعام كه تقريبا ده سير است گندم يا جو و مانند اين‏ها به فقير بدهد (9) .
2- كسى كه به واسطه پيرى روزه نگرفته، اگر بعد از ماه رمضان بتواند روزه بگيرد، بنابر احتياط واجب بايد قضاى روزه‏هايى را كه نگرفته به‏جا آورد (10) .
روزه زنان باردار
سؤال آيا بر زن حامله در مدت حاملگى بخصوص ماه‏هاى اول، روزه واجب است و براى حمل او ضررى ندارد؟
پاسخ باسمه تعالى - روزه بر او واجب است، مگر براى خود او يا حمل ضرر داشته باشد (11) .
قضاى روزه زنان باردار
سؤال زنى مدت‏هاست كه يا حامله است و يا بچه شير مى‏دهد، و در ماه رمضان نمى‏تواند روزه بگيرد . تكليفش در مورد قضاى روزه چگونه است؟
پاسخ وجوب قضا ساقط نيست (12) .
قضاى روزه زن شيرده
سؤال اينجانب در سنين اول بلوغ به علت نادانى، بيشتر روزه‏هايم را خورده‏ام و روزهاى حاملگى به علت دستور دكتر روزه نگرفتم و سال اول عروسى يك ماه نگرفتم . اكنون 50 ساله هستم و نمى‏توانم همه آن‏ها را بگيرم . البته تا آنجا كه ممكن است روزه مى‏گيرم . از طرفى براى هر روز 60 نفر را نمى‏توانم طعام يا پولش را بدهم . بفرماييد چه كنم تا دينم ادا شود؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر از روى علم و عمد روزه‏ها را نگرفته‏ايد، علاوه بر قضا كفاره هم واجب است . ولى زن اگر بچه شير مى‏دهد و روزه براى او يا بچه‏اش ضرر دارد، مى‏تواند افطار كند و فقط روزه‏ها را قضا كند و كفاره ندارد (13) ، و دادن پول به جاى كفاره كفايت نمى‏كند (14) .
زن حائض و نفساء
1- روزه بر زن حائض و نفساء واجب نيست، اگر چه خون قاعدگى يا نفاس را فقط در جزئى از روز ببيند . بنابراين چنانچه زنى لحظه‏اى قبل از غروب آفتاب اين خون‏ها را ببيند، و يا لحظه‏اى بعد از اذان صبح اين خون‏ها از او قطع شوند، روزه بر او واجب نيست و روزه‏اش صحيح نخواهد بود (15) .
2- اگر به واسطه مرض يا حيض يا نفاس روزه رمضان را نگيرد، و پيش از تمام شدن رمضان بميرد، لازم نيست روزه‏هايى را كه نگرفته براى او قضا كنند، اگر چه مستحب است (16) .
3- اگر چند روز را حيض قرار دهد و عبادت نكند، بعد بفهمد حيض نبوده است، بايد نماز و روزه‏اى را كه در آن روزها به‏جا نياورده، قضا نمايد . و اگر چند روز را به گمان اينكه حيض نيست عبادت كند، بعد بفهمد كه حيض بوده، چنانچه آن روزها را روزه گرفته بايد قضا نمايد (17) .
4- وقتى زن از خون نفاس پاك شد، بايد غسل كند و عبادت‏هاى خود را به‏جا آورد . و اگر دوباره خون ببيند، چنانچه روزهايى كه خون ديده با روزهايى كه در وسط پاك بوده، روى هم 10 روز يا كمتر از 10 روز باشد، تمام آن نفاس است . و اگر روزهايى كه پاك بوده، روزه گرفته باشد بايد قضا نمايد (18) .
5- بانوانى كه در ايام حيض و نفاس روزه واجب نگرفته‏اند، واجب است قضاى آن را به‏جا آورند . و بر زن مستحاضه واجب است كه اداى روزه را به‏جا آورد، و اگر از او فوت شد، قضاى آن را به‏جا آورد . (19)
مشاهده خون بعد از عادت ماهانه
سؤال عادت ماهانه خانمى به طور معمول 5 روز بوده و پس از اين مدت پاك مى‏شده . در ماه مبارك رمضان طبق عادت هميشگى پس از پنج روز، غسل نموده و روز ششم پاك بوده و روزه گرفته، ولى در روز هفتم دوباره لكه خونى مشاهده كرده . وضعيت نماز و روزه اين شخص در اين دو روز - بخصوص روز ششم - چگونه است؟
پاسخ باسمه تعالى - در چنين صورتى هر دو روز حكم حيض را دارد (20) .
استفاده از قرص
سؤال آيا زن در ماه رمضان مى‏تواند از قرص‏هاى ضد رگل استفاده كند تا بتواند روزه يك ماه را كامل بگيرد؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر ضرر به مزاج نزند، اشكال ندارد (21) .
بند آمدن خون حيض
سؤال زنى كه معمولا حيض مى‏شود، ولى از قرص جلوگيرى حيض استفاده كرده تا روزه‏اش را نخورد، آيا صحيح است‏يا خير؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر با خوردن قرص، حيض بند آمده، روزه صحيح است (22) .
پيشگيرى از عادت با قرص و آمپول
سؤال بعضى از خانم‏ها (در سفر حج) براى پيشگيرى از عادت ماهانه قرص مى‏خورند . گاهى با خوردن قرص باز هم عادت مى‏شوند و به وسيله آمپول از ادامه عادت جلوگيرى مى‏كنند . در اين صورت آيا حكم طهارت از حيض را پيدا مى‏كنند، و آيا مى‏توانند وارد مسجدالحرام شوند و طواف نماز به‏جا آورند؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر 3 روز پى در پى خون نبينند، حكم حيض مترتب نيست و نماز و روزه صحيح است، و كمتر از 3 روز حكم استحاضه را دارد (23) .
روزه مستحاضه
1- روزه مستحاضه قليله صحيح است و در صحت آن، وضو شرط نيست . اما غيرمستحاضه قليله بنابر اقوى غسل‏هاى روزانه‏اش در صحت روزه‏اش شرط است . و در مستحاضه كثيره احتياط ترك نشود به اينكه غسل شبى را كه فردايش روزه مى‏گيرد انجام دهد (24) .
2- روزه زن مستحاضه‏اى كه غسل بر او واجب مى‏باشد، در صورتى صحيح است كه در روز غسل‏هايى را كه براى نمازهاى روزش واجب است انجام دهد . و نيز بنابر احتياط واجب بايد غسل نماز مغرب و عشاى شبى كه مى‏خواهد فرداى آن روز روزه بگيرد به‏جا آورد . ولى اگر بعد از نماز مغرب و عشا غسل نكند و براى خواندن نماز شب پيش از اذان صبح غسل نمايد، و در روز هم غسل‏هايى را كه براى نمازهاى روزش واجب است‏به‏جا آورد، روزه او صحيح است (25) .
3- بنابر اقوا براى اينكه روزه مستحاضه صحيح باشد، انجام غسل‏هايى كه در روز براى نماز انجام مى‏شود، شرط است . ولى انجام غيرغسل‏هاى روزانه (يعنى غسل‏هايى كه براى نمازهاى شبش انجام مى‏شود) شرط نيست . بنابراين اگر پيش از نماز صبح يا ظهر و عصر مستحاضه شود به طورى كه موجب غسل باشد، مانند استحاضه متوسطه و يا كثيره و غسل نكند، روزه او باطل مى‏شود . بر خلاف اينكه اگر بعد از نماز ظهر و عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نكند، روزه‏اش باطل نمى‏شود . و احتياط ترك نشود به اينكه غسل نماز شب قبلش را انجام دهد . و اگر پيش از سپيده صبح براى نماز شب و يا نماز صبح غسل كند، كفايت مى‏كند و بنابر اقوا روزه او صحيح است (26) .
4- اگر بعد از نماز عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نكند روزه او صحيح است (27) .
5- اگر زنى كه در حال استحاضه است، غسل‏هاى خود را به تفصيلى كه در احكام استحاضه (توضيح المسائل) گفته شده به‏جا آورد، روزه او صحيح است (28) .
6- احتياط واجب آن است كه زن مستحاضه در تمام روزى كه روزه است‏به مقدارى كه مى‏تواند از بيرون آمدن خون جلوگيرى كند (29) .
مبطلات روزه و احكام آن
1- نه چيز روزه را باطل مى‏كند، از جمله
الف . خوردن و آشاميدن .
ب . باقى ماندن بر حيض و نفاس تا اذان صبح (30) .
2- جويدن غذا براى بچه يا پرنده و چشيدن غذاو مانند اين‏ها كه معمولا به حلق نمى‏رسد، اگر چه اتفاقا به حلق برسد، روزه را باطل نمى‏كند . ولى اگر انسان از اول بداند كه به حلق مى‏رسد، چنانچه فرو رود، روزه‏اش باطل مى‏شود و بايد قضاى آن را بگيرد و كفاره هم بر او واجب است (31) .
3- سؤال در سن 9 سالگى كه روزه بر من واجب شده بود، پدرم براى خوردن سحرى وقتى مرا بيدار مى‏كرد كه 5 دقيقه به اذان صبح باقى مانده بود و مى‏گفت تا اذان تمام نشده است مى‏توانيد غذا بخوريد .  و من هم همين كار را مى‏كردم و تا كلمه حى على خير العمل غذا مى‏خوردم . آيا اين روزه‏ها قضا دارد يا نه؟
پاسخ باسمه تعالى - اگر نمى‏دانيد بعد از طلوع فجر خورده‏ايد، قضا ندارند (32) .
4- اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و عمدا غسل نكند، يا اگر وظيفه او تيمم است عمدا تيمم نكند روزه‏اش باطل است (33) .
5- كسى كه فاقد الطهورين است (يعنى وسيله غسل و تيمم ندارد)، اگر تا اذان صبح بر حيض و نفاس باقى بماند، روزه‏اش صحيح است (34) .
6- اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و براى غسل وقت نداشته باشد، چنانچه بخواهد روزه ماه رمضان يا قضاى آن را بگيرد، بايد تيمم نمايد و روزه‏اش صحيح است، و اگر بخواهد روزه مستحب يا روزه واجب مثل روزه كفاره و روزه نذرى بگيرد، اگر چه بدون تيمم هم روزه‏اش صحيح است، ولى احتياط مستحب آن است كه تيمم كند (35) .
7- اگر زن نزديك اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و براى هيچ كدام از غسل و تيمم وقت نداشته باشد، يا بعد از اذان بفهمد كه پيش از اذان پاك شده، روزه او صحيح است . ولى اگر در وسعت وقت قضاى رمضان را گرفته باشد، صحيح بودن آن اشكال دارد (36) .
8- اگر زن بعد از اذان صبح از خون حيض يا نفاس پاك شود، يا در بين روز خون حيض يا نفاس ببيند، اگر چه نزديك مغرب باشد، روزه او باطل است (37) .
9- اگر زن غسل حيض يا نفاس را فراموش كند و بعد از يك روز يا چند روز يادش بيايد، روزه‏هايى كه گرفته صحيح است (38) .
10- اگر زن پيش از اذان صبح از حيض يا نفاس پاك شود و در غسل كردن كوتاهى كند و تا اذان غسل نكند و در تنگى وقت تيمم هم نكند، روزه‏اش باطل است . ولى چنانچه كوتاهى نكند، مثلا منتظر باشد كه حمام، زنانه شود، اگر چه سه مرتبه بخوابد و تا اذان غسل نكند، در صورتى كه تيمم كند روزه او صحيح است (39) .
كفاره روزه
1- اگر عمدا روزه خود را باطل كند و بعد عذرى مانند حيض يا نفاس يا مرض براى او پيدا شود، كفاره بر او واجب نيست (40) .
2- (در كفاره روزه) اگر در بين روزهايى كه بايد پى در پى روزه بگيرد، عذرى مثل حيض يا نفاس يا سفرى كه در رفتن آن مجبور است‏براى او پيش آيد، بعد از برطرف شدن عذر، واجب نيست روزه‏ها را از سر بگيرد، بلكه بقيه را بعد از برطرف شدن عذر به‏جا مى‏آورد (41) .
روزه كفاره
اگر زن در عزاى ميت صورت خود بخراشد به طورى كه خون بيايد يا موى خود را بكند، بايد يك بنده آزاد كند، يا ده فقير را طعام دهد، و يا آن‏ها را بپوشاند . و اگر نتواند بايد سه روز روزه بگيرد، بلكه اگر خون هم نيايد، بنابر احتياط واجب به اين دستور عمل نمايد (42) .
قضاى روزه
سؤال بانويى است مدت 14 سال ازدواج كرده و ماه مبارك رمضان هيچ سالى روزه‏هايش را مرتب نگرفته . گاهى حامله بوده و گاهى تقريبا مريض، و در ايام غير ماه رمضان كه سلامت هم بوده، قضاى آن‏ها را به‏جا نياورده است و موانعى هم نداشته و نمى‏داند در اين چند سال ماه رمضان چند روز را روزه نگرفته، چه مقدار بايد قضا نمايد؟
پاسخ باسمه تعالى - روزه‏هايى را كه يقين دارد قضا شده، بايد قضا نمايد و بيشتر از آن واجب نيست (43) .
قضاى روزه پدر و مادر
قضاى روزه پدر بر غير پسر بزرگتر و بر دختر - اگر چه فرزند پسر هم نباشد - واجب نيست . و قضاى روزه مادر نه بر پسر و نه بر دختر واجب نخواهد بود (44) .
روزه‏هاى حرام
1- اگر زن به واسطه گرفتن روزه مستحبى حق شوهرش از بين برود، و همچنين اگر شوهر، او را از گرفتن روزه مستحبى مطلقا نهى كند (چه مزاحمت‏با حق شوهر داشته باشد يا نداشته باشد) نبايد اين احتياط ترك شود (45) .
2- روزه مستحبى اولاد اگر اسباب اذيت پدر و مادر يا جد شود، جايز نيست . بلكه اگر اسباب اذيت آنان نشود، ولى او را از گرفتن روزه مستحبى (منع) كنند، احتياط واجب آن است كه روزه نگيرد (46) .
مستحبات و مكروهات در روزه
1- زنى كه در بين روز از خون حيض يا نفاس پاك شود، مستحب است در ماه رمضان از كارى كه روزه را باطل مى‏كند، خوددارى نمايد . (47)
2- چند چيز براى روزه‏دار مكروه است و از آن جمله است سرمه كشيدن در صورتى كه مزه يا بوى آن به حلق برسد و نشستن زن در آب و ... (48) .
زكات فطره
زنى كه شوهرش مخارج او را نمى‏دهد، چنانچه نان‏خور كس ديگر باشد، فطره‏اش بر آن كس واجب است، و اگر نان‏خور كس ديگر نيست در صورتى كه فقير نباشد، بايد فطره خود را بدهد (49) .

پاورقي ها:
1) تحريرالوسيلة، ج‏1، ص‏293- 294، مساله 1 و 2 .
2) استفتاآت، ج‏1، ص‏328، سؤال 76 .
3) همان، ج‏1، ص‏333، سؤال‏90 .
4) همان، ج‏1، ص‏318، سؤال 45 .
5) همان، ج‏1، ص‏317، سؤال 44 .
6) همان، ج‏1، ص‏333، سؤال 88 .
7) توضيح المسائل، مساله 1728 .
8) همان، مساله 1729 .
9) همان، مساله 1725 .
10) همان، مساله 1726 .
11) استفتاآت، ج‏1، ص‏326، سؤال 68 .
12) همان، ج‏1، ص‏332، سؤال 87 .
13) يعنى لازم نيست كفاره كسى راكه عمدا روزه نگرفته است‏بپردازد، اگر چه كفاره مخصوص زنى كه به خاطر شيردادن، روزه خود را نگرفته است، در محل خود بيان شده است .
14) همان، ج‏1، ص‏329، سؤال 79 .
15) با استفاده از توضيح المسائل، مساله 1640 و تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏293، مساله 1 .
16) توضيح المسائل، مساله 1702 .
17) همان، مساله 507 .
18) همان، مساله 515 .
19) تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏298، قبل از مساله 1 و العروة الوثقى، ج‏2، ص‏229، مساله 3 .
20) رساله نوين، عبدالكريم بى آزار شيرازى، ج‏1، ص‏113 .
21) همان، ج‏1، ص‏113 .
22) استفتاآت، ج‏1، ص‏316، سؤال 39 .
23) رساله نوين، ج‏1، ص‏112 .
24) تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏59، مساله 6 .
25) توضيح المسائل، مساله 418 .
26) تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏282، مساله 6 .
27) توضيح المسائل، مساله 419 .
28) توضيح المسائل، مساله 1643 .
29) همان، مساله 417 .
30) با استفاده از توضيح المسائل، مساله 1572 .
31) توضيح المسائل، مساله 1582 .
32) استفتاآت، ج‏1، ص‏314، سؤال 34 .
33) توضيح المسائل، مساله 1637 .
34) تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏283، مساله 7 .
35) توضيح المسائل، مساله 1638 .
36) همان، مساله 1639 .
37) همان، مساله 1640 .
38) همان، مساله 1641 .
39) همان، مساله 1642 .
40) همان، مساله 1675 .
41) همان، مساله 1664 .
42) همان، مساله 636 .
43) استفتاآت، ج‏1، ص‏326، سؤال 67 .
44) با استفاده از توضيح المسائل، مساله 1398 و 1712 و العروة الوثقى، ج‏1، ص‏756 .
45) توضيح المسائل، مساله 1740 و تحرير الوسيلة، ج‏1، ص‏304 و العروة الوثقى، ج‏2، ص‏243 .
46) توضيح المسائل، مساله 1741 .
47) با استفاده از توضيح المسائل، مساله 1749 .
48) همان، مساله 1657 .
49) توضيح المسائل، مساله 2008 .
منبع:سراج

 

 

 

 


دسته ها :
يکشنبه اول 5 1391 14:19
X