معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1506148
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

. اعتيادي كه رسانه‌ها براي زنان ايجاد مي‌كنند!

 

 

به گزارش ساجده: نتايج يك پژوهش نشان داد كه رسانه‌هاي مختلف با معرفي نوعي الگوي زيبايي كه تنها با مصرف هرچه بيشتر لوازم آرايشي و انجام جراحي‌هاي زيبايي قابل دسترسي است، آرزوي نوعي سعادت انتزاعي را براي زنان ايجاد كرده‌اند كه دست نيافتن به آن قادر است زنان را دچار نوعي شكست رواني كند.

 

امروزه رسانه‌هاي ارتباط جمعي با گسترش روز افزون خود، نقش بسيار مهمي در شكل دادن به ارزش‌ها و نگرش‌هاي مردم بازي مي‌كنند. آنها قادرند تركيب خاصي از بدن را مقبول و زيبا جلوه و بدني ديگر را مورد تمسخر قرار دهند لذا تصاوير ارائه شده در رسانه‌ها تاثير بسزايي در ترويج فرهنگ مصرفي بدن پيدا كرده است.

 

با توجه به اينكه طبق آمار عمل جراحي‌هاي زيبايي، زنان در مقايسه با مردان، نسبت به وضعيت زيبايي و ظاهر خود دقت بيشتري دارند و حساسيت و توجه روز افزوني صرف ظاهر خود مي‌كنند، لذا بررسي و واكاوي علل روي آوردن زنان به استفاده از جراحي‌ها و لوازم آرايشي براي زيباتر شدن و نقش رسانه‌ها در تشديد آن ضروري به نظر مي‌رسد.

 

در همين راستا پژوهشي در دانشكده‌ي علوم اجتماعي دانشگاه تهران انجام شده است كه به بررسي و تحليل تاثير رسانه‌ها بر ميزان جراحي‌هاي زيبايي و روي‌آوري زنان به آرايش پرداخته است. اين پژوهش با روش كيفي و با جامعه آماري 24 نفره زنان تهراني صورت گرفت كه اين افراد همگي عمل زيبايي انجام داده بودند و به صورت عميق مورد مطالعه قرار گرفتند.

 

نتايج اين پژوهش كه ميدان مطالعه‌ي آن دانشگاه‌ها و پاساژهاي سطح شهر تهران بوده است، نشان مي‌دهد كه كل كنشگران اجتماعي با مصرف لوازم آرايشي و انجام جراحي‌هاي زيبايي به بسط الگوهاي اجتماعي چشم و هم چشمي و مصرف متظاهرانه مالكيت‌هاي مادي در عمل‌هاي اجتماعي مختلف مي‌پردازند؛ لذا چشم و هم چشمي زيبايي براي مصرف متظاهرانه زيبايي و به منظور هرچه بيشتر كردن مالكيت‌هاي نشانه‌اي آنها صورت مي‌گيرد.

 

نتايج تحليل‌ها نشان داد كه هنرپيشه‌هاي رسانه‌اي در جراحي زيبايي و آرايش افراد نقشي اساسي دارند لذا بررسي نقش رسانه درترويج فرهنگ مصرف لوازم آرايشي و انجام جراحي‌هاي زيبايي بسيار لازم به نظر مي‌رسد.

 

به طور كلي بررسي‌ها و مطالعات در اين پژوهش حاكي از آن است كه جراحي‌هاي زيبايي و آرايش صورت به مثابه يك عمل اجتماعي مستقل زنان، در پي رسيدن به منافع فردي و اجتماعي آنهاست. از آن جا كه پژوهش‌هاي پيشين مويد اين است كه زنان نسبت به مردان حساسيت و توجه بيشتري به جراحي‌هاي زيبايي نشان مي‌دهند و اين پژوهش، آن را يك گفتمان زنانه مي‌داند، مي‌توان گفت كه روي‌آوري مردان به جراحي زيبايي به معناي قدرت تاثيرگذاري اين گفتمان زنانه بر مردان است و زنان از اين خصيصه زنانگي، كتمان زنانه‌اي شكل مي‌دهند كه ديگر مبتني بر برابرخواهي با مردان نيست.

 

نتايج اين پژوهش نشان داد كه زنان كه به جراحي‌هاي زيبايي روي آوردند از طبقات اجتماعي مختلف جامعه هستند كه با اين عمل يك پايگاه فرهنگي واحد ايجاد مي‌كنند و عوامل تعيين كننده‌ي چنين رفتاري در آنها نيز فرهنگ و مالكيت‌هاي غير مادي است.

 

در واقع جراحي‌هاي زيبايي صورت، شيوه‌اي عقلاني براي كسب سرمايه نمادين و حتي تبديل آن به انواع ديگر سرمايه است و مصرف متظاهرانه خصيصه‌هاي زنانگي براي كسب موقعيت اجتماعي، اقتصادي و سياسي بر اساس مالكيت‌هاي فرهنگي و نشانه‌اي است.

 

نتايج بررسي‌هاي اين پژوهش حاكي از آن است كه دختران جوان در مواجهه با گفتمان‌هايي كه زنان را به عنوان خانه‌دار در رسانه‌هاي داخلي يا به عنوان زن اجتماعي در رسانه‌هاي غير ايراني معرفي مي‌كنند با مشكل انتخاب مواجه مي‌شوند و دست به انتخاب و گزينش و تركيب اين دو الگو مي‌زنند. آنها ديگر تمايل ندارند مثل سابق فقط خانه‌دار باشند يا مثل مردها فقط در بيرون از خانه باشند.

 

نتايج اين پژوهش نشان داد كه مصرف نشانه‌ها براي رسيدن به سعادت انتزاعي صورت مي‌گيرد كه زنان با مصرف صورت و لوازم آرايشي آن را دست يافتني مي‌دانند و در اين خصوص هم رسانه‌ها نقش مهمي را در ايجاد اين نوع سعادت انتزاعي و البته يك شكست رواني براي زنان ايفا مي‌كنند.

 

رسانه‌ها نوعي زيبايي را تبليغ مي‌كنند كه تنها با آرايش دست يافتني است كه البته علي‌رغم مصرف آن دسترسي ايده‌آل به دست نمي‌آيد و دچار شكست رواني در جامعه‌ي مصرف مي‌شوند (مطابق با نظر بودريار) در اينجا فرد مدام مصرف مي‌كند تا به زيبايي و آراستگي رسانه‌اي دست يابد ولي هميشه به او القا مي‌شود كه هنوز به آن دست يافته است.

 

مي‌توان گفت كه فرد دچار نوعي «اعتياد پست مدرن» مي‌شود كه براي او اين مصرف مداوم و عادتي لوازم آ‌رايشي ارمغاني جز «لذت اندوهناك» ندارد.

 

بررسي مراكز خريدي كه اين پژوهش در آن انجام گرفت نشان داد كه در پست مدرنيته شاهد حوزه‌هاي عمومي هستيم كه در آنها گفت‌وگو، همنوايي و مفاهمه مبتني بر سياست نشانه‌هاي تصويري و زيبايي شناختي و نه گفت و گو و مفاهمه زباني مبتني بر عقلانيت است. در واقع در مراكز خريد به مثابه حوزه‌هاي عمومي پست مدرن نشانه‌هاي زيبايي شناختي محور هستند كه مبادله مي‌شوند.

 

بررسي بيانات مصاحبه شوندگان نشان داد كه زيبايي و آرايش صورت براي زنان مورد مطالعه به عمل جراحي زيبايي روي آورده‌اند، ديگر امري جنسيتي و زنانه نيست بلكه به عنوان امر «فرا – جنسيتي» در پست مدرنيته معرفي مي‌شود.

 

اين پژوهش حاصل پايان‌نامه‌ي كارشناسي ارشد محمدرضا وكيلي با مشاوره دكتر حميد عبدالهيان و راهنمايي دكتر مهري بهار در دانشكده‌ي علوم اجتماعي دانشگاه تهران است

شفاف


دسته ها :
جمعه بیستم 2 1392 10:43
X