معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1518840
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

...

اهل بيت، نوروز و ايران سه واژه‌اي هستند كه با يكديگر عجين شده‌اند و هرجا نامي از ايران در ميان باشد...
 

گروه دين و انديشه «خبرگزاري دانشجو» - حامد صارم؛ اقوام مختلفي كه در جاي جاي اين كره خاكي زندگي مي‌كنند داراي آداب و رسوم مخصوص به خود هستند. آداب و رسوم‌هاي مختلف خواستگاه‌هاي مختلفي دارند؛ بعضي از آداب و رسوم‌ها متاثر از شرايط آب و هوايي منطقه زندگي اين اقوام مي‌باشد كه نوع پوشش و تنوع غذايي كه در مناطق مختلف وجود دارد را مي‌توان از اين قبيل دانست. برخي از اين آداب و رسوم متاثر از اعتقادات خاصي است كه در قوميت‌هاي مختلف موجود است. اين قسم از آداب و رسوم ها شايد از اهميت بالاتر و حساسيت ويژه اي برخوردار باشد.
 

با توجه به اين مهم كه اعتقادات اعم از صحت و سقم مي‌باشد چه بسا بعضي از اين اداب و رسوم‌ها از مصاديق خرافات باشند، اما نمي‌توان به يكباره همه آداب و رسوم را متهم به خرافه‌گرايي كرد و بايد در ريشه‌ها و خواستگاه‌هاي آن‌ها دقت كرد و با توجه به آن به قضاوت نشست. بسياري از آداب و رسوم‌ها ريشه در تعاليم وحياني انبياء الهي دارد.


حجت قبل از خلقت است


بايد به اين نكته توجه  كرد كه قبل از خلقت نوع بشر، خداوند ابتدا حجت خويش را خلق نموده است. (1) و يكي از شئون مهم بشر، زندگي اجتماعي انسان است.


بي‌شك مهم‌ترين تاثيرات در فرهنگ‌ها مرهون تلاش انبيا در طول تاريخ بوده است؛ زيرا يكي از شئون مهم انبيا الهي در ميان جامعه بشري فرهنگ سازي ايشان است؛ و فرهنگ صحيح يكي از حيثيات امر هدايت است. از اين رو بسياري از فرهنگ‌ها و آداب رسوم كهن كه در اقوام مختلف موجود بوده ريشه‌اي وحياني دارد، البته نبايد از نظر دور داشت كه برخي آداب و رسوم هايي كه منشا پيدايش آن انبياي الهي بوده اند؛ در طول تاريخ دستخوش دگرگوني هاي مختلف شده است و با خرافه مخلوط شده است.


نوروز از جمله آداب و رسومي است كه از باستان تا به امروز باقي مانده است. هرچند نوروز از آداب و رسومي است كه ريشه در اعتقادات صواب دارد اما آغشته به خرافاتي هم شده است كه از جمله آن خرافه‌ها مي‌توان نحوست روز سيزدهم را نام برد.


نوروز مورد تاييد اهل بيت


اما اصل نوروز ريشه در فرهنگ‌سازي انبيا و پيامبران گذشته دارد؛ چراكه نوروز در نزد اهل بيت عليهم السلام مورد تخطئه و نهي قرار نگرفته است. قابل توجه است كه برخي از رسوم ايران باستان در نگاه ائمه معصومين (ع) مغاير با فرهنگ و سنت حنيف ابراهيم معرفي شده است، اما نوروز با حنيفيت ابراهيم خليل الله مغايرتي ندارد. بنابر اين در نزد ايرانيان آداب رسوم باستاني با توجه به تاييد اهل بيت داراي ارزش و اعتبار خواهد بود و الا صرف باستاني بودن يك آداب و رسوم به خودي خود ارزش نيست.


بايد توجه داشت كه آداب و رسوم و فرهنگ با يك شي عتيقه بسيار متفاوت است. ممكن است يك كوزه گلي كه از گذشته دور تا به امروز به ما رسيده است ارزشي باستاني داشته باشد؛ نبايد ارزشي كه براي اشياء عتيقه وجود دارد باعث خلط اين موضوع شود كه هرچيزي كه مربوط به گذشته است ارزشمند مي‌باشد. چه بسا سنت هايي كه در گذشته چه ايران باستان و چه عرب جاهلي وجود داشته كه خرافه محض باشد.


نوروز در كلمات اهل بيت در حد بالايي مدح شده است و هرچند كه در روايات از آن تعبير به عيد نشده است. از اين رو براي نورز قائل به ارزش هستيم.


مدح بلند نوروز در فرمايشات اهل بيت عليهم السلام


تعابيري كه در روايات از نوروز شده تعابيري بلند است؛ بايد به اين نكته توجه داشت كه تعريف اهل بيت از يك موضوع مانند نوروز نشان‌دهنده حقيقتي در آن مطلب است و نبايد اين گمان به ذهن رجوع كند كه اهل بيت قصد داشتند نوعي هم‌خواني با آموزه هاي اسلام يا نوعي جهت‌دهي به يك سنت قديمي ايجاد كنند.


بالاترين و مهمترين آموزه اسلام و قرآن كه حتي توحيد را هم تحت الشعاع خود قرار مي‌دهد بحث ولايت علي عليه السلام است. به حدي كه اگر شخصي سال‌ها به عبادت بپردازد ولي ولايت و وصايت آن حضرت را معتقد نباشد اعمال او، نماز او و موحد بودن او برايش سودي نخواهد داشت. از اين رو ولايت بالاترين آموزه ديني اسلام است. نوروز در روايات پيوندي مهم با ولايت علي عليه السلام دارد.


نوروز از اسماء اميرالمومنين علي عليه السلام


از نبي مكرم اسلام روايت است كه براي علي عليه السلام هفده اسم است نزد عرب «علي» نزد مادرش«حَيْدَرَةُ» در تورات اليا در انجيل «بريا» در زبور«قريا» در روم «بظرسيا» و نزد فارس‌ها «نوروز»و ... است. (2)


نوروز روز بيعت با اميرالمومنين


نوروز روزي است كه با علي عليه السلام بيعت شد. نوروز روز ولايت است. امام صادق عليه السلام فرمودند: «نوروز روزي است كه پيامبر امر كردند كه اصحاب با علي عليه السلام بيعت كنند. از انجاييكه علي عليه السلام امير مومنين است، نوروز روزي است كه از جنيان بر ولايت علي عليه السلام بيعت گرفته شد؛ نوروز روزي است كه در آن براي امير المونين بيعت گرفته شد و در نورز بيعت دوم واقع شد» (3) معلوم است كه در نوروز دوبار براي امير المومنين بيعت گرفته شده است.


نوروز روز برائت از دشمنان خداوند و اهل بيت (ع)


نوروز روزي است كه بزرگ‌ترين دشمنان خدا در آن روز نابود شده‌اند و روزي است كه در آينده خبيث‌ترين دشمنان خاندان وحي در نوروز به هلاكت خواهند رسيد، لذا مي‌توان گفت نوروز روز هدم كجي‌ها و نابودي دروغ‌هاي بزرگ است.


در روايت شريف آمده است: «نوروز روزي است كه امير المومنين علي عليه السلام بر شانه رسول الله رفت و بت‌هاي قريش را سرنگون ساخت و در نوروز بود كه حضرت ابراهيم بت‌ها را شكستند. نوروز همان روزي است كه رهبر خوارج «ذي الثديه» به درك واصل شد و اميرالمومنين بر خوارج پيروز شد. در نوروز حضرت قائم كه خداوند ظهورش را نزديك بگرداند بر دجال پيروز مي‌شود و در كوفه دجال را به دار خواهد آويخت و هيچ نوروزي نيست الا اينكه ما اهل بيت متوقع ظهور امام زمان در آن هستيم» (4)


نوروز براي اهل بيت است


شايد در تصور ما اين باشد كه ايام خاصي متعلق به اهل بيت است مثل نيمه شعبان يا روز غدير و يا روزي مثل روز عاشورا، اما حقيقت اين نيست. نوروز هم متعلق به اهل بيت عصمت و طهارت مي‌باشد، لذا ادعاي اينكه نوروز خاص ايرانيان است با روايات تطبيق نمي‌كند در اين روايت بسيار جالب مي‌خوانيم: «نوروز از ايام ما مي‌باشد و از ايام شيعيان ما است اين روز را عجم حفظ كرد و شما (منظور عرب) آن را ضايع كرديد...» (5)


علاوه بر اين كه نوروز روز اهل بيت است روزي است كه توقع ظهور امام زمان نيز در اين روز مي‌رود كه در سطور گذشته به آن اشاره شد، اما نكته‌اي بسيار جالب در اين روايت تعريف و تمجيد بي‌نهايت بالا از فارس يعني ايرانيان مي‌باشد. به نظر مي‌آيد كه اين بزرگترين تعريف از يك قوم توسط اهل بيت باشد.


ايران باستان محب اهل بيت بوده است


زماني كه يك آيين يا آداب رسوم بعد از چند هزار سال هنوز زنده است، دلالت بر اهميت ويژه آن آيين يا آداب و رسوم مي‌كند و عميق بودن اين رسم يا آيين را در نهاد آن ملت مي‌رساند كه باعث شده است بعد از هزاران سال هنوز زنده باشد. مانند ايام شهادت حضرات معصومين كه بعد از گذشت صدها سال هم چنان زنده و پا برجاست بالاخص ايام شهادت امام حسين عليه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها.


نوروز ساليان طولاني است كه در ميان ايرانيان بوده است شايد بيش از چهار هزار سال. با توجه به ريشه نوروز در اعماق تاريخ ايران زمين، و علت بزرگي اين روز نزد ايرانيان با توجه به فرمايش امام صادق عليه السلام مي‌توان چنين نتيجه گرفت كه ايرانيان همواره حفظ كننده و احياگر حقيقت بوده‌اند. نوروز سمبل اوج محبت و دوستي ايرانيان به اهل بيت خاصه اميرالمومنين عليه السلام است. و چه تعبير ظريفي را امام صادق عليه السلام به كار بردند؛ اينكه نوروز روزي براي ما و شيعيان ما است كه ايرانيان آن را حفظ كردند.


نوروز؛ شاهد شيفتگي ذاتي ايرانيان به اميرالمومنين


ايرانيان باستان، روزي را بزرگ داشتند كه درآن روز قرار بود كه از همه براي اميرالمومنين بيعت گرفته شود. نمي‌توان گفت اين هم‌خواني بين رسم ايرانيان و اموزه‌هاي شيعه اتفاقي است و گذشتگان فارس از اهميت ويژه اين روز بي‌خبر بوده‌اند؛ چراكه امام عليه السلام مي‌فرمايد «فارس‌ها اين روز را حفظ كردند» از اين رو شيفتگي ذاتي ايرانيان به اميرالمومنين باعث شده است كه ايران، اسلام و نهايتا شيعه را بپذيرد و نوروز شاهدي بزرگ بر اين مدعا است.


اهل بيت، نوروز و ايران سه واژه‌اي كه با يكديگر عجين شده‌اند


برخي حمله يك سري عرب به رهبري انساني جاهل و غاصب را علت هدايت ايران به نور اهل بيت دانستند كه اين امر هم جفا به اهل بيت است و هم ناديده گرفتن شأن بلند ايرانيان. نمي‌توان خردورزي ايرانيان را در قبول كردن اهل بيت ناديده گرفت و تشيع ايرانيان را به چند سال حكومت يك سلسله در ايران منحصر كرد.


به هر حال ايران از باستان تا كنون سرزمين اهل بيت بوده و هست و ان‌شاءالله خواهد بود كما اينكه در روايات ظهور حضرت مهدي اين امر روشن است كه ايران سرزمين ياوران حضرت مهدي است. اهل بيت، نوروز و ايران سه واژه‌اي هستند كه با يكديگر عجين شده‌اند. هرجا نامي از ايران برده مي‌شود محبت و ارادت به اهل بيت نيز همراه آن به ذهن شنونده متبادر مي‌شود. ايران، در موسم‌هاي شادي اهل بيت شاد است و در زمان‌هاي عزاي اهل بيت يك پارچه عزادار است.


دوستي با اهل بيت اجر رسالت است


ايرانيان بارها نشان داده‌اند كه دوستي با اهل بيت را با هيچ چيزي عوض نخواهند كرد هرچند كه در اين راه سنگين‌ترين هزينه‌ها را پرداخت كنند. هرگاه نوروز با محرم قرين شده است دسته جات عزاداري برپاشده و پرچم‌هاي سياه بر افراشته است.


نوروز يعني پايبندي ايرانيان به ولايت علي عليه السلام. نوروز يعني انتظار نابودي دجال‌ها. نوروز يعني انتظار موعودي كه بناهاي شرك و نفاق را در هم مي‌پاشد. و امسال نوروز قرين است با ايام شهادت بانوي بزرگي كه براي حفظ ولايت علي عليه السلام جان خود و فرزند شش ماهه خويش را فدا كرد.


عزاي فاطميه يعني اداي حق رسالت


تعجبي ندارد كه در ايام نوروز لباس عزا تن كنند؛ چرا كه نوروز، روز مرگ دجال است و شهادت فاطمه زهرا سلام الله عليها رسوايي رگ و ريشه دجال است. نوروز؛ روز شكستن بت‌هاي قريش است و فاطمه زهرا شهيد شد تا امت پيامبر به قهقري نرود. شهادت صديقه طاهره باعث شكستن دو بت قريش بود. از اين جهت نوروز امسال همگام با «هِق هِق»هايي است كه در واقع نداي «حَق حَق» است.


عزاي فاطميه يعني اداي حق رسالت. هرچند مردم مدينه نتوانستند اجر رسالت را پرداخت نمايند و هرچند كه اهل مدينه، نتوانستند حق را بيايند اما امروز ايران همان ايراني است كه پيامبر اسلام از غيب به آن خر دادند و فرمودند: «لو كان الدين متعلّقا بالثريّا لتناوله رجال من أبناء فارس ....» (6) اگر دين آويزان در ستاره ثريا باشد مرداني از فارس به آن خواهند رسيد.


اگر عرب مدينه ان روز نتوانست و يا نخواست كه ايه شريفه: « قل لا اسئلكم عليه اجرا الا الموده في القربي» را بفهمد و به جاي تسليت به آن بانوي مجلله به پشت درب خانه‌اش هجوم آوردند دو بار پشت در خانه وحي هيزم جمع كردند. (7) سرانجام در خانه وحي را آتش زدند و كردند آنچه كه كردند. امروز ايرانيان و همه شيعيان جهان آيه مودت را خوب فهميده‌اند و محبت اهل بيت را جرعه‌جرعه نوشيده اند و به تاسف اين واقعه ناگوار حتي در نوروز اين مناسبت باستاني عزادار خواهند بود.


پي نوشت ها:


1. اشاره به آيه 30 سوره بقره «...اني جاعل في الارض خليفه....»
2. .الفضائل (لابن شاذان القمي) ص 175 و في ذكر اللوح المحفوظ الذي نزل به جبرئيل على النبي ص ما ينفع للمستبصرين
3. مستدرك‏الوسائل، ج 6، ص 352 - 40- باب استحباب صلاة يوم النيروز
4. همان
5. همان
6. بحارالأنوار، ج30، ص 223
7. زخم آتش علي لباف
 

...

...


دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 12 1391 23:24
X