معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1518880
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

...

...

آداب عيد نوروز در تركمنستان

در كشور تركمنستان، طبق رسم قديم و جديد، دوبار در سال جشن سال نو گرفته مي‌شود. يكي از اين جشن‌ها با استناد به تقويم ميلادي كه به تاييد سازمان ملل رسيده، به عنوان جشن بين‌المللي«سال‌ نو» شناخته مي‌شود و ديگري برگزاري عيد نوروز به نشانه‌ي احياي دوباره‌ي آداب و رسوم ديرينه‌ي مردم تركمنستان است. مردم تركمنستان در اين ايام با پختن غذاهاي معروف نوروزي مانند نوروز كجه، سمنو و اجراي بازي‌هاي مختلف جوانان تركمن، حال و هواي ديگري به اين جشن و شادي مي‌دهند. در ايام نوروز مسابقات مختلفي در تركمنستان برگزار مي‌شود كه مي‌توان به مسابقات اسب‌‌دواني، پرش براي گرفتن دستمال از بلندي، خروس جنگي و ... اشاره كرد.


آداب عيد نوروز در افغانستان
نوروز در افغانستان يا به عبارتي در بلخ و مركز آن مزار شريف، هنوز به همان شكوه پيشين برگزار مي‌شود. در روزهاي اول سال، همه‌ي دشت‌هاي بلخ و ديوار و پشت‌بام‌هاي گلي آن پر از گل سرخ مي‌شود. گويي بلخ سبدي از گل سرخ است! رسم است كه در اولين روز عيد نوروز، علم امام علي با مراسم خاص و با شكوهي در صبح آن روز برافراشته شود. با افراشته شدن آن، جشن نوروز نيز رسماً آغاز مي‌شود و تا چهل شبانه روز ادامه مي‌يابد. در اين چهل شبانه‌روز حاجت‌مندان و بيماران براي شفا در پاي اين علم مقدس به چله مي‌نشينند. مردم اين سرزمين بر اين باورند كه اگر برافراشته شدن علم به آرامي و بدون لرزش و توقف از زمين بلند شود، سالي كه در پيش است نيكو و ميمون است. از آيين و رسم نوروز در سرزمين بلخ مي‌توان به شستشوي فرش‌هاي خانه و زدودن گرد وغبار پيش از آمدن نوروز و انجام مسابقات مختلف از قبيل بزكشي، شتر جنگي، شتر سواري، قوچ جنگي و كشتي خاص اين منطقه اشاره كرد.آداب عيد نوروز در پاكستان
در ميان مردم پاكستان، تقويم و روزشمار يا سال نماي نوروز از اهميت خاصي برخوردار است. از آداب و رسوم عيد نوروز در ميان مردم پاكستان مي‌توان به خانه تكاني و يا به عبارتي پاكيزه كردن خانه و پوشيدن لباس نو و تهيه كردن انواع شيريني و همچنين پختن غذاهاي معروف اين ايام و عيدي دادن و گرفتن و ديد و بازديد اقوام اشاره كرد. در ايام نوروز مردم پاكستان از گفتار نامناسب پرهيز كرده و يكديگر را با احترام صدا مي‌زنند.

نوروز در جمهوري آذربايجان
يكي از جشن‌هاي بزرگ مردم جمهوري آذربايجان نوروز است. مردم اين سرزمين به جهت اعتقادات شديد يه آيين و مراسم نوروز، براي با شكوه‌تر انجام شدن جشن نوروز، براي اين مراسم تداركات ويژه‌اي مي‌بينند؛ از قبيل سرودن ترانه‌هاي پيش از نوروز، تدارك بساط شادي ايام نوروز، تهيه‌ي لوازم و مواد مورد نياز، سفره‌ي نوروز، تهيه‌ي چيستان‌هاي نوروزي، ستايش و نفرين‌هاي نوروزي، پند و امثال نوروزي و انجام آيين و مراسم نوروزي. در ميان مراسم نوروزي، مراسم خاطره‌انگيزي همچون ارسال خوان سمنو، انداختن كلاه پوستين به درها، آويزان كردن كيسه و توبره از سوراخ بام در شب عيد و درخواست تحفه‌ي عيد در اين سرزمين موسوم است.
البته برپايي عيد نوروز در كشورهاي ديگري مثل تاجيكستان، ازبكستان، قرقيزستان، بعضي از مناطق مصر، و حتي مناطق كردنشين عراق و تركيه هم برگزار مي‌شود.

...

..


دسته ها :
دوشنبه بیست و هشتم 12 1391 10:17
X