معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1507677
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

افسران - كوفيان كه بودند؟

كوفه
اين شهر را سعد پسر ابي وقاص در سال هفدهم هجري براي جاي دادن لشكريان ساخت . غرض از ساخت آن در آغاز كار، آماده كردن جايي براي سكونت سربازان بود. اما ديري نگذشت كه گروهي از اصحاب پيغمبر صلي الله عليه وآله و سلم و ديگر مردم بدان شهر روي آوردند.
ساكنان اين شهر را مردمان گوناگون تشكيل ميدادند كه هردسته داراي آرمانها و معتقدات و هوا و هوسهايي مخالف دسته ديگر بود.با سكونت اين مردمان كه پيش از فتح اسلامي هر گروه به كيشها و فلسفه هاي گوناگون گرايش داشتند بازار پر رونقي براي بحث و جدل پديد آمده بود. به خوبي پيداست كه شيوع اين بحث ها در ايجاد اختلاف بين مسلمانان تاثير زيادي داشت. مردمي هم كه از ديگر نقاط دره فرات به اين شهر روي آوردند از جهت روحيه و اخلاق با آنان كه در سرزمين حجاز مي زيستند همانند نبودند.
دستخوش احساسات تند شدن، قابليت تحريك آني، عاقيب نينديشي، اخذ تصميم سريع و پشيماني فوري از تصميم گرفته شده از مختصات اين مردم است.
تاريخ نشان مي دهد كه در اين سرزمين آنچه بكار مردم نمي آمد و به گوششان فرو نمي رفت ، سخني بود كه از واقع بيني و خيرخواهي برخيزد و آن چه را به جان مي خريدند و از گوش اين به گوش آن مي رساندند گفتاري بود كه عاطفه و احساس را تحريك كند و گوينده آن با هيجان و حرارت بيشتر آن سخنان را ادا كند. در پس آن رگهاي قوي چه نيتي خفته باشد براي شنوندگان آن مهم نبود.
هرگاه حاكمي ستمكار و باكفايت بر سر آنان بود در خانه ها مي خزيدند و خاموش مي نشستند و هرگاه ضعف حكومت بر آنان اشكار مي گشت به دسته بندي و توطئه و سرانجام قيام و شورش بر مي خواستند.
بين عراقي ها و شامي ها از ديرباز رقابت وجود داشت. اختلاف مردم اين دو منطقه گذشته از ستيزه هاي قبيله اي از منشا سياسي و اقتصادي نيز ريشه مي گرفت.
پس از مرگ معاويه تنها ايالتي كه سرنگون شدن رژيم دمشق را ميخواست و عملا دست به كار شد كوفه بود. اين ميان بودند گروهي اندك از مسلمانان پاكدل كه از دگرگون شدن سنت پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم رنج مي بردند و مي خواستند امامي عادل برخيزد و بدعتهاي چندين ساله را بزدايد، اما همه آنان كه براي حسين عليه السلام نامه نوشتند و او را به عراق خواندند و وعده ياري دادند دردِ دين نداشتند. درپي اين دعوت غرضهاي سياسي نهفته بود.
سرانجام كوفه قيام كرد. قيامي حساب نشده كه زاييده احساساتي تند و نتيجه شنيدن خطابه هاي آتشين بود.قيامي كه در آن به ميزن قدرت مخالف و كارداني عاملان وي و بالاتر از همه، مقدار پايداري قيام كنندگان توجه نشده بود.

برگرفته از كتاب قيام حسين عليه السلام اثر دكتر سيدجعفر شهيدي
با اندكي تصرف و تلخيص


دسته ها : محرم
دوشنبه ششم 9 1391 9:22
X