معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1505362
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

 

 

شمارى از كشورهاى اسلامى، با قيد استفاده از حق شرط (حق تحفظ)، به عضويت كنوانسيون درآمده‌اند و برخى از آنها، از جمله ايران، به كنوانسيون نپيوسته‌اند. پذيرش كنوانسيون، مفاد آن را در زمره قوانين داخلى كشورها قرار مي‌دهد و مستلزم همسويى قوانين و مقررات داخلى با آن است.

در ايران سالهاست كه درباره پيوستن يا نپيوستن به كنوانسيون مزبور، در مجامع علمى و سياسى بحث مي‌شود و در مقالات و نوشته‌هاى متعدد، فوايد و آثار پيوستن يا نپيوستن به آن بررسى گرديده است (براى نمونه رجوع كنيد به همان، ص 221ـ 258؛ آيت‌اللهى، ص 181ـ210). گروهى، با تأكيد بر منافع سياسىِ الحاق، خواستار پيوستن به كنوانسيون به صورت مشروط هستند؛ اما برپايه ديدگاه نهادهاى دينى كشور و مراجع تقليد، شرط تحفظ، مشكل تعارض پاره‌اى از مواد كنوانسيون با احكام شرعى را بر طرف نمي‌كند، زيرا مطابق بند دوم مادّه بيست و هشتم كنوانسيون، تحفظاتِ ناسازگار با هدف كنوانسيون، پذيرفته نخواهد شد و روشن است كه هدف اصلى اين معاهده‌نامه، يعنى برابرى مطلق حقوق زن و مرد، با شرع سازگارى ندارد. به علاوه، كشورهايى كه با حق شرط به اين كنوانسيون پيوسته‌اند، مورد اعتراض دولتهاى غربى قرار گرفته‌اند (رجوع كنيد به توحيدى، ص 34؛ «بازشناسى يك رويكرد»، ص 69ـ 87؛ آيت‌اللهى، ص 184ـ191).

 
بعضى از مواد کنوانسیون، به‌ویژه بخشهاى مربوط به حقوق عمومى زنان، با احکام فقهى و قوانین ایران هم‌خوانى بسیارى دارد، از جمله حق آزادى اندیشه، حق برخوردارى زنان از امنیت، اشتغال، تحصیل و آموزش، تأمین اجتماعى و خدمات بهداشتى (رجوع کنید به رئیسى، ص 57ـ66، 89ـ137). مغایرت کنوانسیون با شرع، بیشتر به بخش چهارم کنوانسیون مربوط است که با برخى احکام متفاوت زن و مرد در اسلام، از جمله در مورد انتخاب مسکن (بدون آنکه در موقع انشاى عقد، به صورت شرط مطرح شده باشد)، طلاق، سرپرستى خانواده، ولایت بر فرزندان، حضانت و دیه، تعارض دارد و طبق کنوانسیون از مصادیق تبعیض شمرده می‌شود. مراجع دینى، به اتفاق، کنوانسیون را مشتمل بر موارد آشکار خلاف شرع برشمرده و پیوستن به آن را جایز ندانسته‌اند (رجوع کنید به همان، ص 271ـ286). شوراى نگهبان نیز با استناد به مغایرت موادى از کنوانسیون با ضروریات دین اسلام و اصول متعددى از قانون اساسى، الحاق دولت جمهورى اسلامى ایران به کنوانسیون را نپذیرفته است (رجوع کنید به شوراى نگهبان قانون اساسى، ص 319ـ 321).

دسته ها : حقوق زنان
يکشنبه پانزدهم 5 1391 1:58
X