معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515259
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

دسته ها : پيروزي انقلاب
يکشنبه پانزدهم 11 1391 23:21
دسته ها : پيروزي انقلاب
شنبه جهاردهم 11 1391 23:33

در دوران پهلوي در تار و پود رژيم نفوذ كرده بود و منشاء تمام آن دربار بود. درباريان در شئون مختلف مفاسد اخلاقي و مالي نقش داشتند. لذا يكي از عوامل بروز نارضايتي‌هاي گسترده از رژيم شاه، فساد بي‌حد و حصر دربار بود. فساد اخلاقي، تكبر و تفرعن، فساد جنسي، فساد مالي و فساد ديني تمام اركان، سازمانها و وزارتخانه‌ها را در نورديده بود. در حقيقت، فسادي كه با ظهور رژيم پهلوي همزاد دربار بود، در پايان دوران حكومت پهلوي به صورت يك فرهنگ حاكم درآمد.(1)

 
به گزارش رويش‌نيوز به نقل از فارس، اشرف پهلوي خواهر همزاد محمدرضا يكي از مشهورترين زنان فاسد دربار بود كه با انجام كارهاي خلاف قانون و اخلاق شهرتي جهاني داشت و عمده فعاليت‌هايش براي رسيدن به دو هدف خلاصه مي‌شد، او به هيچ چيز بيش از مرد و پول علاقه نداشت. اشرف براي كسب پول به هر اقدامي دست مي‌زد.(2)
 
قاچاق مواد مخدر در داخل و همكاري با باندهاي مافياي بين‌المللي، قماربازي در كازينوهاي داخل و خارج تنها گوشه‌اي از اقدامات اشرف بود. او در قمار تا بدانجا پيش رفته بود كه علناً سر برادرش (محمدرضا) كلاه مي‌گذاشت و در قماربازي‌هاي شبانه كاخ محمدرضا و با تباني با عوامل خودش مبالغ سنگين 20، 30 و 50 ميليوني از شاه مي‌برد و پس از پايان بازي، اشرف دسته چك محمدرضا را مي‌آورد و به دستش مي‌داد و او نيز چك مي‌كشيد و امضاء مي‌كرد.(3)
 
اشرف در تصرف عدواني زمين‌هاي زراعي مردم در اقصي نقاط حاصل خيز كشور به ويژه در شمال، زمين‌هاي ملي در تهران و شهرستانها نيز دست داشت و كسي جلو‌دار او نبود، شركت در معاملات و قراردادهاي نفتي و ساير مناقصه‌ها در داخل و خارج بين مؤسسات و اشخاص و اشخاص حقيقي و حقوقي خارجي و وزارتخانه‌ها با گرفتن حق‌حساب و پورسانت باعث امضاء قرار دارد مي‌شد، اگرچه اين نوع معاملات به ضرر ايران و وزارتخانه‌ها مي‌شد ولي احدي از مديران جرأت مخالفت با دستور اشرف را نداشتند.
 
مقام فروشي و سوءاستفاده در بليت‌هاي بخت‌آزمايي از ديگر فعاليت‌هاي درآمد‌ آور او بود.
 
فردوست در اين زمينه مي‌نويسد:
 
«اشرف رسماً پول مي‌گرفت و شغل مي‌داد، از وكالت تا وزارت و سفارت و هيچ ابايي نداشت. سپس دستور مي‌داد كه در زمان اشتغال هر كاري مي‌خواهي بكن و اين قدر به من بده! يكي از منابع مهم درآمد اشرف بليت‌هاي بخت‌آزمايي بود كه ماهيانه ميليون‌ها تومان حق و حساب مي‌گرفت. در اين مسئله من مدرك داشتم و به محمدرضا هم گزارش كردم و البته طبق معمول اهميتي نمي‌داد.»
 
 
 
او دهها تن از رجال عصر پهلوي و جوانان مورد علاقه‌اش را با هزار حيله و كلك به دام شهوت خود گرفتار كرد و اگر كسي جواب نه به او مي‌داد مرگ در انتظارش بود. موضوع قتل فجيع پالانچيان به دستور اشرف كه درخواست او را رد كرده بود نمونه‌اي از اقدامات جنون‌آميز او بود.
 
حسين فردوست ـ رئيس دفتر ويژه اطلاعات شاه ـ با شناختي كه از اشرف داشت در مطلع سخنش او را شيطاني به نام اشرف پهلوي ناميده است. وي در آخرين فراز مطلبش راجع به اشرف مي‌نويسيد:
 
«اشرف فرد دوم خانواده پهلوي، زني كه در هر زمينه در حد اعلاي افراط و گستاخي است و مي‌توانم او را به حق"فاسد‌ترين زن جهان" بنامم در تاريخ زنان فاسد جهان، معادل اشرف يا نيست و يا نادر است. معتاد، قاچاقچي مواد مخدر، عضو مافياي امريكا، بيمار جنسي، و زني كه به قول خودش اگر هر شب يك مرد تازه نبيند خوابش نمي‌برد.(4)
 
 
 
هدف از اين مقدمه ارائه دو سند از اسناد ساواك است كه حكايت از زدوبند و كارهاي غيرقانوني چهارتن از نوچه‌هاي اشرف پهلوي دارد. آنان با حمايت او اقدام به برپايي گاردن پارتي نموده و با سركيسه كردن رجال و مردم، پول‌هاي دريافتي را به جيب مي‌زدند.
 
 
 
در اين سندها مي‌خوانيم:
 
 
 
به: 327 تاريخ‌ گزارش: 22/6/49
 
از: 20 ه‍ 5 شماره گزارش: 29709/20 ه‍ 5
 
موضوع: گاردن پارتي پارك فرح
 
پيرو: 29100/5/5/49
 
گردانندگان گاردن پارتي در پارك فرح چهارنفر از اشخاص مشروحه زير مي‌باشند كه داراي سوابق خوب و روشني نيستند و شايع نموده‌اند كه اين گاردن پارتي مربوط به والاحضرت اشرف پهلوي مي‌باشد و روز جمعه 2/6/49 كارت‌ها به نام اينكه والاحضرت شركت مي‌نمايند بين مقامات مملكتي توزيع مي‌نمايند. ولي والاحضرت در جشن شركت ننموده و فقط نديمه معظم‌لها و تعدادي از رجال با بانوانشان شركت مي‌نمايند كه به علت حضور تعداد زيادي از افراد ناصالح و اوباش تعدادي از مدعوين محل را ترك مي‌نمايند.
 
گردانندگان عبارتند از:
 
اكبر قهاري
 
ايزدي (برادر رئيس دفتر والاحضرت)
 
محبي
 
منصور اميري
 
توضيح يكشنبه: قبلاً در مورد سوابق اكبر قهاري و چگونگي كسب اجازه برگزاري جشن ملي طي شماره معطوفي مراتب به استحضار رسيده است و تصور مي‌رود عدم حضور والاحضرت به علت اطلاع از سوابق نامبردگان باشد.
 
توضيح چهارشنبه: برابر اطلاع ايزدي ، برادر رئيس دفتر والاحضرت از اشخاص بدنام و كلاهبردار مي‌باشد و توانسته است بوسيله برادرش اين اجازه را كسب نمايد پيشنهاد مي‌گردد به آقاي ايزدي رئيس دفتر والاحضرت تذكر داده شود كه براي كسب اينگونه امور حفظ حيثيت خاندان جليل سلطنت را بر نفع شخصي برادرش ترجيح دهد. اديب
 
  *** به: 327 تاريخ‌ گزارش: 5/5/49
 
از: 20 ه‍ 5 شماره گزارش: 29100/20 ه‍ 5
 
موضوع: اكبر قهاري
 
اخيراً‌ اكبر قهاري موفق شده اجازه گاردن پارتي در پارك فرح را از دفتر والاحضرت اشرف كسب نمايد نامبرده شخص كلاهبرداري است كه چند سال قبل در تاج‌گذاري شاهنشاه آريامهر نيز اجازه گرفت يك گاردن پارتي بدهد و صدي 50% آن را به كانون افسران بازنشسته پرداخت نمايد ولي پس از پايان گاردن پارتي با پولها به آمريكا فرار كرد. نامبرده جوانيست خوش‌سيما زرنگ و اين اجازه را اخيراً توسط خانم خواجه‌نوري از والاحضرت اخذ نموده است مشاراليه پس از كسب مجوز شروع به گرفتن پيش قسط از متقاضيان غرفه‌ها در گاردن پارتي نموده و 1300000 ريال از پولهاي جمع‌آوري شده را دو روز قبل يك اتومبيل امپريال مشكي خريد نامبرده اين دفعه قرار گذارده مقداري از منافع گاردن پارتي را به لژيون خدمتگذاران بشر بدهد و بدين منظور توسط يكي از دوستانش شب چهارشنبه 31/4/49 از محمدعلي آموزگار وكيل مجلس محمد پرويزي يكي از بستگان رسول پرويزي كه از شيراز به تهران آمده ـ صفرعلي شمشكي و چند نفر ديگر را در كاباره شكوفه‌نو دعوت نموده است.
 
نظريه شنبه: نامبرده شخص زرنگ و شارلاتان است و معلوم نيست چگونه اين اجازه را بدست آورده است.
 
نظريه يكشنبه: جلسه ميهماني صحت دارد. اديب
 
نظريه چهارشنبه: چون لژيون خدمتگذاران بشر اعتبار جهاني دارد بررسي سوابق شخص مورد بحث ضروري است در صورت صحت خبر صدور اين‌گونه اجازه‌ها از طرف خاندان جليل سلطنت به اينگونه افراد باعث نزول حيثيت و پرستيژ خواهد بود.
 
 
 
پي‌نوشت‌ها:
 
1ـ سقوط، مجموعه مقالات نخستين همايش بررسي علل فروپاشي سلطنت پهلوي، مقاله: فساد دربار، حجت‌الاسلام والمسلمين روح‌الله حسينيان، چاپ اول 1388، ص 287
 
2ـ خاطرات ارتشبد سابق حسين فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوي، مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي سياسي، ج 1، چاپ اول 1369، چاپ اطلاعات صص 236
 
3ـ همان، ص 236
 

4ـ همان

دسته ها : پيروزي انقلاب
شنبه جهاردهم 11 1391 14:27

 

 
افسران - انقلاب ما انقلاب پرداخت هاست .

انقلاب ما انقلاب پرداخت هاست نه برداشت ها . البته پرداخت ها چه در جنگ و چه در بقيه صحنه ها با حزب اللهي ها و مستضعفين و پابرهنه ها و كوخ نشينان بوده است و نه كاخ نشينان ، چه اين كه آن كاخ نشين ، وابستگي ها وتعلقاتش مانع بهره ي معنوي اش بوده است .
انقلاب ما انقلاب هزينه هاست . انقلاب نشد تا دردمندان ، بي دردِ دين شوند و مرفهين بي دردتر . انقلاب شد تا از خون جوانان وطن لاله هاي ظهور سر برآورند . و چه خوب است كه ما هيچ گاه فراموش نكنيم ما در كجاييم و اين انقلاب با چه خون دل هايي به ما رسيده است . اين انقلاب ايجاد شد تا پرچم خونين حسين (ع) به دست منتقم همه ي مستضعفان تاريخ ؛ مهدي موعود (عج) برسد .

دسته ها : پيروزي انقلاب
شنبه جهاردهم 11 1391 1:16

عصاره انسانيت معاصر

افسران - عصاره انسانيت معاصر

خميني٬عصاره انسانيت معاصر٬گمشده قرن حاضر٬انسان كامل٬ مهاجري كه نزد"نيا"يش علي تبعيد شده بود٬بارديگر از دشت آزادگان و كربلاي حسين قيامي ديگر را بر مستضعفين زمين برخواند تا در صحنه عاشورايي خونين٬ ديگربار پوزه ظالمان زمانه را بر خاك بمالد. پنداري كه در سالهاي تبعيد نزد حسين درس قيام آموخته است.

شهيد مهدي رجب بيگي- مقالات ادبي

دسته ها : پيروزي انقلاب
شنبه جهاردهم 11 1391 1:1
دسته ها : پيروزي انقلاب
سه شنبه سوم 11 1391 13:34
 
افسران -  نفس مطمئن ...
دسته ها : پيروزي انقلاب
سه شنبه بیست و ششم 10 1391 8:15

عوامل و چگونگي فرار شاه

عوامل و چگونگي فرار شاه
عوامل و چگونگي فرار شاه

 

گرد آوري: حسن نجفي
منبع : راسخون
با اوج گيري مبارزات انقلابي مردم ايران، و پس از آنكه تمامي سياستهاي محمدرضا پهلوي براي آرام كردن مردم خشمگين به شكست انجاميد، شاه شاپور بختيار كه از چهره هاي شناخته شده جبهه ملي بود، به نخست وزيري برگزيد، اما اين اقدام شاه هم فايده نداشت و كارنامه خاندان پهلوي چنان سياه بود كه مردم تنها به سرنگوني آن رضايت مي دادند. شاه كه سالها تحت حمايت اربابان آمريكايي خويش و با تكيه بر اريكه سلطنت، كشور را تحت سلطه گرفته و عرصه تركتازي و غارتگري‌هاي خود قرار داده بود، سرانجام فرار را بر قرار ترجيح داد و مجبور به ترك ايران شد. پادشاهي و سلطنت به عنوان موهبتي الهي و از طريق ارث تحت حمايت‌هاي امپراطوري انگليس به وي تفويض شده بود. وي طي سالهاي سلطنت خود، از هيچ گونه جنايتي دريغ نكرد و ضمن ترويج فساد و ايجاد رعب و وحشت، دلاور مردان بسياري را در زندان‌ها تحت شكنجه قرار داده و يا به شهادت رسانيد.
تبعيض و شكاف‌هاي طبقاتي به اوج رسيده بود و ديكتاتور با توسل به حربه‌هاي گوناگون تلاش مي‌كرد تا ملت آگاه و شجاع ايران را در خوابي خرگوشي فرو برد.
مورخان معتقدند شكل‌گيري و گسترش نهضت اسلامي و هماهنگي قيام‌هاي مردمي به رهبري امام خميني(ره) و برگزاري مراسم چهلم‌هاي شهدا در شهرهاي مختلف و كشتار 17 شهريور و اعتصاب كاركنان شركت ملي نفت، كنترل امنيت كشور را از دست نيروهاي رژيم و حتي حكومت نظامي خارج نموده و موجب شد كه در زمان كوتاهي، پايه‌هاي اقتدار رژيم 2500 ساله شاهنشاهي سست شود. همين تحولات درنهايت منجر به فرار شاه در 26دي 1357 شد.
اعتصابات گسترده، مخالفت افكار عمومي با شاه، اقدامات امام خميني و پيروانش عليه رژيم، همگي باعث سردرگمي و آشفتگي شاه و دربار شده بود.
آمريكا در اين زمان، در جستجوي يك مكانيسم انتقالي و پيشدستي بر انقلاب بود تا عناصر معتدل سياسي علاقمند به آمريكا را جايگزين نيروهاي مذهبي كند.
آمريكا علناً در پشتيباني از شاه ترديد داشت و قصد حفظ وضع موجود بود، بي‌اعتمادي فزاينده شاه به دولت آمريكا و وابستگي وي به تصميمات آمريكايي‌ها در حد غير قابل وصف، موجب هراس او شده بود و او را به اين نتيجه رسانده بود كه حضور او در ايران عامل اصلي بي‌نظمي است. او مي‌خواست وانمود كند كه به طور موقت از كشور خود دور مي‌شود و به اميد اين بود تا بعد از خوب شدن اوضاع باز خواهد گشت.
ساواك (سازمان امنيت و اطلاعات كشور) همچون خفاشي خون ‌آشام بر آسمان كشور غيور مردان سايه افكنده و در كمين جوانان و انديشمندان اين مرز و بوم نشسته بود و با تعقيب و دستگيري آنان، فرياد سرخشان را در گلو خفه
مي‌كرد.
با سانسور مطبوعات، اعمال فشار بر اهل قلم، دربند كردن و تبعيد بزرگ مرداني چون "امام خميني" (ره)، "آيت الله مطهري" و "آيت الله طالقاني" و به خاك و خون كشيدن نوابها و صدها دانشجو و دانش ‌آموز، و ديگر اقشار مسلمان و آزاديخواه، قيامي خودجوش و مردمي پايه‌ريزي و با رهبري شجاعانه و خردمندانه امام، انسجام و تداوم يافت.
قطع حمايت آمريكا، فشارها و نارضايتي و خشم روزافزون مردم، آتش انقلاب را روز بروز شعله‌ورتر ساخت تا بدانجا كه كاخ ظلم و ستم شاهنشاهي در معرض سوختن و سقوط واقع شد. شاه بسيار حسابگرانه و بر اساس مصلحت انديشي‌هاي اربابان آمريكايي و انگليسي خود، بدون خشونت و كشتار مردم و با تشكيل شوراي سلطنت و برقراري حكومت نظامي و نيز تكيه بر پشتيباني نيروهاي ارتش و ساواك، براي خروج از كشور مصمم شد.
وي با اميد به تكرار كودتاي ۲۸ ‬مرداد سال ۱۳۳۲‬ و بازگشت مجدد به ايران توسط حاميان درباري‌اش، با ظاهري عوام‌ فريبانه، به عنوان معالجه از كشور خارج شد و ايرانيان ستم ‌كشيده و غيور و نيز ارواح پاك شهيدان را غرق در شادي و سرور كرد. طاغوت زمان بدون پاسخگويي به مردمي كه سالها مظلومانه شاهد چپاولگري‌ها و ستم‌كاري‌هاي وي در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي و اقتصادي بودند، بزدلانه از كشور گريخت.
محمدرضا برخلاف پدر خود، رضا شاه كه پس از ‪ ۱۶‬سال حاكميت مستبدانه تحت حمايت انگليس از كشور خارج شد، بدون استعفا راهي سرزمين اربابان خود شد. همزمان با فرار شاه، مردم در سراسر ايران به خيابان‌ها آمدند و با پخش شيريني، اين رويداد مهم تاريخي را جشن گرفتند و ‪ ۲۶‬دي ماه ۵۷ ‬نقطه عطف ديگري در تاريخ سراسر حماسه انقلاب سرخ و اسلامي ايران شد.

علل اصلي نارضايتي‌ها از دستگاه پهلوي:

مسائل بسياري را در بروز احساس نارضايتي و عدم اطمينان مردم از دستگاه سلطنت مي‌توان برشمرد؛ نفرت و وحشت مردم از دستگاه، تضاد طبقاتي شديد، ناهمگوني در توسعه، ركود اقتصادي، عدم اعتماد عمومي به برنامه‌هاي شاه، خشونت رژيم عليه مخالفين، نااميدي مردم از برآورده نشدن اعتراضات، دوري و انزواي شاه از مردم و فساد خاندان سلطنتي از جمله‌اين امور هستند .
يكي از علامت‌ها ي منفي و احساس عدم امنيت، خروج ماهيانه يك ميليارد دلار از بخش خصوصي و اشخاص حقيقي به خارج از كشور بود، كه علامت بدي براي اقتصاد ايران به شمار مي‌رفت.
پيام حضرت امام خميني (ره) به ملت شريف ايران پس از فرار شاه معدوم:
بسم الله الرحمن الرحيم
خدمت عموم ملت شريف و شجاع ايران اعلي الله كلمتهم و فقهم الله تعالي: فرار محمد رضا پهلوي را كه طليعه پيروزي ملت و سرلوحه سعادت و دست يافتن به آزادي و استقلال است به شما ملت فداكار تبريك عرض مي كنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهاي جهان ثابت كرديد كه با فداكاري و استقامت، مي توان بر مشكلات هرچه باشد غلبه كرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسيد. گرچه اين ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جيب انباشته از ذخاير ملت، از دست ما گريخت ولي به خواست خداوند متعال بزودي به محاكمه كشيده خواهد شد و انتقام مستضعفين از او گرفته خواهد شد و لكن قطع دست ستمكار از ادامه ظلم به دست ستمديدگان فوري است. او رفت و به هم پيمان خود اسرائيل دشمن سرسخت اسلام و مسلمين پيوست و جرايم و آشفتگيهايي را برجا گذاشت كه ترميم آن جز به تائيد خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداكاري اقشار كاردان و روشنفكر ميسر نخواهد شد. اكنون در اين طلوع فجر سعادت و پيروزي توجه عموم را به مطالبي جلب مي كنم:
1- بر جوانان غيور در سراسر كشور لازم است براي حفظ نظم با آن دسته از قواي انتظامي كه اكنون به آغوش ملت باز گشته اند، با تمام نيرو همكاري كنند و با كمال قدرت و جديت نگذارند كه بدخواهان و منحرفين آشوب و ناامني ايجاد نمايند.
2- به تظاهرات و شعارهاي پرشور عليه رژيم سلطنتي و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفين و مخالفين اسلام بخواهند اخلالي به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جدا جلوگيري كنند. بايد ملت بداند كه هر انحرافي و هر شعاري كه مخالف مسير ملت است به دست عمال شاه منفور و عمال اجانب تحقق مي يابد. من از جميع اشخاص كه انحراف داشته اند و يا گرايش به بعضي مكتبهاي انحرافي داشته اند، تقاضا دارم كه به آغوش اسلام كه ضامن سعادت آنان است برگردند، كه ما آنان را برادرانه مي پذيريم. در اين موقع حساس كه كشور جنگ زده ما بيش از هر زماني به اتحاد و اتفاق احتياج دارد، بايد سعي شود كه از هر اختلالي احتراز شود.
3- دولت موقت براي تهيه مقدمات انتخابات مجلس موسسان بزودي معرفي مي شود و به كار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند كه آنان را پذيرفته و با آنان صميمانه همكاري كنند. اينجانب به صلاح وزراي غير قانوني مي دانم كه بر كناري خود را اعلام كنند و خود را در مسير ملت قرار دهند.
4- به جميع نيروهاي انتظامي و زميني و هوايي و دريايي و صاحب منصبان و افسران و درجه داران ارتش و ژاندارمري و غيرآنان توصيه مي كنم كه دست از حمايت محمدرضا پهلوي كه مخلوع است و به كشور برنمي گردد و در خارج نيز با نفرت مردم مواجه است برادرند و به ملت بپيوندند، كه صلاح دنيا و دين آنان در آن است.
اينجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علماي اعلام، در اين موقع حساس تشكر مي كنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت كلمه را هميشه خصوصا تا برانداختن رژيم شاهنشاهي و استقرار حكومت جمهوري اسلامي اميدوارم.
والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته - روح الله الموسوي الخميني

منابع :

سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران
پايگاه خبري فرارو
پژوهشكده باقر العلوم

دسته ها : پيروزي انقلاب
دوشنبه بیست و پنجم 10 1391 22:22
شكل گيري و گسترش نهضت اسلامي و هماهنگي قيام هاي مردمي به رهبري امام خميني و برگزاري مراسم چهلم هاي شهدا در شهرهاي مختلف و كشتار 17 شهريور و اعتصاب كاركنان شركت ملي نفت، كنترل امنيت كشور را از دست نيروهاي رژيم و حتي حكومت نظامي خارج نموده و موجب شد كه در زمان كوتاهي، پايه هاي اقتدار رژيم 2500 ساله شاهنشاهي سست شده و منجر به فرار شاه گردد. شاه پس از عدم موفقيت دولت نظامي ازهاري در برقراري نظم و آرامش و رفع اعتصاب ها كه اقتصاد كشور را فلج كرده بود، به رهبران جبهه ملي روي آورد. پس از ناكامي جمشيد آموزگار، جعفر شريف امامي و ازهاري در مهار كردن امواج خشم و نفرت عمومي مردم در جريان نهضت اسلامي، شاه آخرين تير خود را رها كرد و سعي كرد با انتخاب يكي از اعضاي جبهه ملي كه به ظاهر از مخالفان شاه باشد، خشم مردم را فرو نشاند. به همين جهت شاپور بختيار به شرط گرفتن اختيارات كامل و خروج شاه از كشور بعد از راي اعتماد مجلسين به دولت، نخست وزيري را پذيرفت. سرانجام در روز 26 دي 1357، شاه پس از سالها ظلم و جنايت در حق مردم مسلمان ايران، به همراه همسرش، ايران را به سمت مصر ترك كرد، در حاليكه حتي نزديك ترين حاميان و اربابانش هم از پذيرفتن او امتناع كردند. پس از فرار شاه، ملت با آمدن به خيابان ها و اظهار شادماني و پخش گل و شيريني، اين پيروزي بزرگ را جشن گرفتند و اين زماني بود كه رژيم پهلوي پس از 50 سال حكومت استبدادي، روزهاي پاياني عمر خود را سپري مي كرد؛ چنانكه در كمتر از يك ماه پس از فرار شاه، طومار عمر 2500 ساله شاهنشاهي ايران در هم پيچيده شد. مقاله مرتبط: شاه بين دو فرار!
دسته ها : پيروزي انقلاب
دوشنبه بیست و پنجم 10 1391 22:15
X