معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515164
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 


هيچ ترديدي نيست كه اولين خواسته زن حسن معاشرت شوهر با اوست، يعني زبان خوش و رفتار خوب. اين حداقل خواسته اي است كه زنان در تعامل زناشويي و همسرداري سخت بدان نيازمند هستند و اسلام نيز بدان اهتمام داشته است. در كنار آن زن نسبت به شوهر خود نيز وظايفي دارد كه بايد ايفا نمايد.
خداوند بزرگ شناخت حقوق و وظايف زنان را به عرف و عادتي كه ميان مردم درباره معاشرت و رفتار آنها با يكديگر وجود دارد محول كرده است، و شيوه عرف بين مردم تابع شرايع و عقايد و آداب و عاداتشان است. پس اين جمله ميزاني به مرد مي‌دهد تا با آن رفتارش را با همسرش در تمام شئون و احوال زندگي بسنجد. بعد از انعقاد عقد نكاح و گره خوردن دو شخصيت زن و مرد با يكديگر و ساختن يك خانواده، تعامل و رفتار متقابل زوجين با يكديگر نقش منحصري در بقا و تكامل و تعالي خانواده ايفا مي‌كند.هيچ ترديدي نيست كه اولين خواسته زن حسن معاشرت شوهر با اوست، يعني زبان خوش و رفتار خوب. اين حداقل خواسته اي است كه زنان در تعامل زناشويي و همسرداري سخت بدان نيازمند هستند و اسلام نيز بدان اهتمام داشته است. در كنار آن زن نسبت به شوهر خود نيز وظايفي دارد كه بايد ايفا نمايد. در ادامه به بررسي وظايف و حقوق زن نسبت به همسر خود مي پردازيم:
اسلام همچنانكه وظايف ومسئوليتهايي برعهده مردان قرارداده، حقوقي نيز براي آنان درنظر گرفته است وبه زنان تذكرداده كه براي ادامه زندگي زناشويي ودست يافتن به ثمرات شيرين ازدواج اين حقوق را رعايت كنند.
۱-بدون رضايت شوهر كسي را به خانه راه ندهد.
اگر زن بدون رضايت شوهر به افرادي اجازه دهد وارد خانه او شوند، سوءتفاهم هايي پيش مي آيد ومنشا بروز اختلاف وازپاشيدن خانواده مي گردد.
۲-درزندگي سعي كند كه رضايت خاطر شوهر راجلب نماييد.
يعني معاشرتهاي خود را مطابق ميل شوهر انجام دهد ، بدون رضايت او به هرجايي نرود وهركاري انجام ندهد وهرگز درصدد آن نباشد كه خواسته هاي خود را برشوهر تحميل كرده، اورامطيع خود سازد زيرا مرد به جهت دارا بودن نيري عقلاني وجسماني بيشتر، غرورخاصي درخود احساس مي كند وانتظار دارد همسرش او را به ديده احترام بنگرد، وخواسته ها اورا برخواسته هاي خويش مقدم دارد.
۳-مال وآبروي شوهر را درغياب او محفوظ داشته، دراموال او خيانت ننمايد وبدون اجاز ه ورضايت او تصرف نكند.
۴-درمشكلات وسختي هاي زندگي حتي المقدور بااوسازش ومساعدت كند.
زندگي فرازونشيب فراواني دارد؛ گاهي انسان درآغوش ناز ونعمت است، گاهي گرفتار مشكلات، گاهي دارا، گاهي فقير؛ گاهي احساس خوشبختي مي كند وگاهي بالعكس ... همانطوري كه مرد موظف است درتمام اين حالات، نسبت به همسرش وفا دارباشد؛ زن نيز موظف است برپيمان خود استوار بوده با گرم وسرد زندگي شوهرسازگارباشد.
۵-هرگاه شوهر بخواهد رابطه جنسي برقرار سازد، اگر همسر او عذرموجهي نداشته باشد، بايد تمكين نمايد.
يكي ازاهداف ازدواج وتشكيل خانواده، تامين نيازمندي جنسي واشباع اين غريزه است، وبي گمان روابط زناشويي نقش موثري درديگر روابط بين زن وشوهر ايفا مي كند، واگر اين نياز طبيعي مرد به طرز صحيحي درخانه اشباع نگردد، ناچارمي شود درخارج ازبستر زناشويي درآغوش فساد بيفتد.

در روايات آمده است شخصي از امام صادق (ع)پرسيد: "حق زن بر شوهر چيست؟"
امام در پاسخ فرمود:"لباس و غذاي او را تامين كند و با چهره خشن به او نگاه نكند"

سه گروه از زنان هستند كه خدا عذاب قبر را از آنها بر مي دارد و با حضرت زهرا (س) محشور مي شوند:
۱-دست اول زناني هستند كه با تنگدستي شوهرانشان بسازند.
۲-دسته دوم زناني هستند كه با بداخلاقي شوهران شان بسازند.
۳-دسته ي سوم زناني كه مهريه ي خودشان را مي بخشند.
(كتاب "وسائل الشيعه"، به نقل از "كتاب ورام")
فرهنگ نيوز

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه هشتم 11 1391 17:35


منبع : آيه 24 سوره ص و آيه 22 سوره نور
نويسنده كتاب « آيين مهرباني » در باره ضرورت توجه به مهارت هاي همسرداري مي گويد :« متاسفانه نبود مهارت هاي همسرداري يكي از دلايل مهم طلاق هاي عاطفي است. مهارت هاي همسرداري يعني زن و شوهر حقوقي كه اسلام براي هر كدام را تعيين كرده رعايت كنند اما چون گاهي اوقات انسان ها به حق خود راضي نيستند به يكديگر ستم هاي بسياري روا مي دارند. خداوند در آيه 24 سوره ص مي فرمايد: بسياري از آدم هايي كه با هم مخلوط هستند مثل زن و شوهر نسبت به هم ستم مي كنند.
حجت الاسلام روحبخش در توضيح اين آيه مي گويد:« در اين آيه از واژه « بغي» استفاده شده كه به معني خواستن شديد است كساني كه چيزي را به شدت مي خواهند، به كم راضي نيستند و به سهم ديگران تجاوز مي كنند حق زن نسبت به شوهر وحق شوهر نسبت به زن از جمله حقوقي است كه حتما بايد رعايت شود و رعايت نشدن آن از جانب همسران مصداق همين ستم است »
در اين آيات هم از كلمه « بغي» به معني خواستن شديد استفاده شده يعني كسي كه به شدت به رابطه جنسي تمايل دارد و بنابر اين عاطفه و رابطه با همسرش برايش كافي نيست و به همين دليل دنبال روابط ديگري است كه لاجرم به سرد شدن رابطه با همسرش مي انجامد


اين محقق قرآني با اشاره به برخي از مهارت هاي همسرداري مي گويد : « يكي از مهارت هاي همسرداري و حقوق زن و شوهر نسبت به يكديگر « عفو» است كه قرآن بر آن بساير تاكيد كرده خداوند در آيه 22 سوره نور مي فرمايد : « شما بايد نسبت به هم چشم پوشي داشته باشيد؛ همان طور كه دوست داريد خداوند شما را ببخشد» در اين آيه از واژه « غفران » استفاده شده كه به معني پوشاندن گناهان است و زن و شوهر بايد نسبت به يكديگر غفران و بخشش داشته باشند .

هزار نكته باركتر از مو
قرآن چه راهكارهايي براي گرم نگه داشتن رابطه همسران با هم پيشنهاد داده ؟

قرآن كتاب زندگي است كتابي سرشار از نكته ها و پندها كه مي توان راه و روش درست زندگي كردن را در آن پيدا كرد. آيات بسياري در قرآن به مسئله ازدواج و زناشويي پرداخته است . بعضي از اين آيات در باره انتخاب درست همسر ، برخي به چگونگي رابطه همسران با هم و تعداد و تعدادي حقوق و مسئوليت هاي همسران نسبت به يكديگررا بيان مي كنند و بدين ترتيب خداوند راه و روش همسرداري را به بشر آموخته است اگر چه در قرآن واژه طلاق عاطفي مستقيما به كارنرفته اما توصيه هايي كه در كلام وحي در رابطه با موضوع ازدواج وجود دارد همسران را از رسيدن به مرحله اي كه ديگر عشقي بين آنها نباشد مصون مي دارد حجه الاسلام سيد علي روحبخش محقق قرآني و نويسنده كتاب « آيين مهرباني » 7 راهكاري را كه در كلام وحي آمده و عمل به آنها بر مهر و محبت زن و شوهر مي ا فزايد براي ما بيان مي كند
صله رحم را قطع نكنيد

منبع : آيات 1 و 35 سوره نسا
در آيه 1 سوره نسا مي خوانيم :« اي مردم از مخالفت پروردگارتان بپرهيزيد. همان كسي كه همه شما را از يك انسان آفريد و همسر او را نيز از جنس او خلق كرد و از آن دو ، مردان و زنان فراواني در روي زمين منتشر ساخت ؛ و از خدايي بپرهيزيد كه همگي به عظمت او معترفيد و هنگامي كه چيزي از يكديگر مي خواهيد ، نام او را مي بريد و نيز از قطع رابطه با خويشاوندان خود پرهيز كنيد زيرا خداوند مراقب شماست »
همچنين در آيه 35 همين سوره آمده است :« اگر از جدايي و شكاف ميان آن دو همسر بيم داشته باشيد، يك داور از خانواده شوهر و يك داور از خانواده زن انتخاب كنيد تا به كار آنان رسيدگي كنند. اگراين دو داور تصميم به اصلاح داشته باشند، خداوند به توافق آنها كمك مي كند زيرا خداوند دانا و آگاه است و از نيات همه با خبر»
حجت الاسلام روحبخش در باره روابط خانوادگي و تاثير آن در زندگي زناشويي مي گويد :« يكي ديگر ازدلايل سردي روابط زن و شوهر ، نداشتن روابط فاميلي گرم و گسترده است . وقتي روابط فاميلي سرد باشد، اگر زن و شوهري روابط شان رو به سردي رفت ، كسي متوجه نمي شود و اين مسئله امري عادي جلوه مي كند. خداوند دراين آيه پس از اينكه در باره « الله » صحبت مي كند در باره خويشاوندي و صله رحم حرف مي زند، كه اين نشان از مهم بودن روابط خويشاوندي دارد. از سوي ديگر وقتي خويشاوندان روابط سردي با هم داشته باشند. اين موضوع روي زن و شوهر موثر است » او اضافه مي كند :« خداوند در آيه 35 همين سوره بر لزوم روابط خانوادگي و ريش سفيدي در ميان قوم و خويشان اشاره مي كندو مي گويد « ان خفتم / اگر بيم داشتيد» منظور از اين آيه اين است كه بزرگان و ريش سفيدان خانواده بايد متوجه سردي رابطه به زن و شهر باشند و بين آنها داوري كنند»
روابط جنسي آزاد ممنوع

منبع : آيات 5 تا 7 صوره مومنون و 29 و 31 سوره معارج
حجت الاسلام روحبخش يكي ديگر از دلايل طلاق عاطفي را كه قرآن به شدت آن را نهي كرده ، روابط جنسي آزاد مي داند ؛« متاسفانه روابط جنسي خارج از خانواده و نامشروع تاثير منفي بر روابط حلال همسران دارند و به شدت از جانب خداوند نهي شده اند » . او آيات 5 تا 7 سوره مومنون را مثال مي زند؛ « و آنها كه دامان خود را از آلوده شدن به بي عفتي حفظ مي كنند و تنها آميزش جنسي با همسران و كنيزانشان دارند كه در بهره گيري از آنها ملامت نمي شوندو كساني كه غير ازاين طريق را طلب كنند تجاوز گرند» اين محقق قرآني در ادامه مي گويد:« اين آيات در توصيف ويژگي هاي انسان هاي مومن نازل شده كه بر قواي جنسي خود كنترل دارند؛ مگر در باره حلال خويش عين اين مفهوم در آيات 29 تا 31 سوره معارج هم آمده است . در اين آيات هم از كلمه « بغي» به معني خواستن شديد استفاده شده يعني كسي كه به شدت به رابطه جنسي تمايل دارد و بنابر اين عاطفه و رابطه با همسرش برايش كافي نيست و به همين دليل دنبال روابط ديگري است كه لاجرم به سرد شدن رابطه با همسرش مي انجامد »
جلوگيري از سرد شدن روابط

منبع : آيه 187 سوره بقره
حجت الاسلام روحبخش يكي از دلايل طلاق عاطفي را سرد شدن روابط جنسي مي داند ومي گويد :« خداوند در قر« بر روابط جنسي حلال با همسر تاكيد كرده مثلا در آيه 187 سوره بقره از همسران به لباس تعبير كرده است. در اين آيه مي خوانيم :« آميزش جنسي با همسرانتان در شب و روزهايي كه روزه مي گيريد حلال است . آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زينت هم و سبب حفظ يكديگريد) خداوند مي دانست كه شما به خود خيانت مي كرديد و اين كار ممنوع را انجام مي داديد. پس توبه شما را پذيرفت و شما را بخشيد اكنون با آنها آميزش كنيد و آنچه را خدا براي شما مقرر داشته طلب نماييد و بخوريد و بياشاميد تا رشته سپيد صبح از رشته سياه شب براي شما آشكار گردد . سپس روزه را تا شب تكميل كنيد و در حالي كه در مساجد به اعتكاف پرداخته ايد، با زنان آميزش نكنيد . اين مرزهاي الهي است ؛پس به آنها نزديك نشويد.خداوند اين چنين آيات خود را براي مردم روشن مي سازد باشد كه پرهيزكار گردند »
دوشنبه بیست و نهم 8 1391 11:40
نخستين وظيفه زن و شوهر نسبت به يكديگر چيست؟


در محضر استاد اميني

لازم است زن و شوهر در آغاز زندگى نوين هم ديگر را بشناسند، با طرز تفكر، اخلاق، خواسته ها، تمايلات و توان جسمى هم ديگر آشنا شوند، از نقاط ضعف و قوت يك ديگر آگاهى يابند و اين شناخت هم به منظور تحكيم بنياد زناشويى و دست يابى به راه هاى تنظيم زندگى، تعديل خواسته ها و حداكثر استفاده كردن از امكانات موجود باشد، نه به قصد عيب جويى و كشف نقاط ضعف شخص مقابل. خلاصه اين كه اين شناخت بايد به قصد اصلاح، خيرخواهى و استوار ساختن بنياد خانواده صورت گيرد، نه به منظور بهانه گيرى، عيب جويى و اشكال تراشى.
اگر با چنين ديدى در صدد شناخت يك ديگر برآمدند و در هم ديگر نقطه ضعفى يافتند، هرگز سر و صدا راه نمى اندازند، بلكه سعى مى كنند وضع موجود را اصلاح نمايند. نقطه ضعف، از دو حال خارج نيست: يا نقص جسمانى است و يا اخلاقى و روانى. اگر نقص جسمانيِ قابل اصلاح است، كه در اين صورت بايد در صدد چاره برآيند و از طريق معمول، آن را اصلاح نمايند. چنان چه نقص جسمانيِ غير قابل اصلاح باشد، در اين صورت بايد زندگى خود را با وضع موجود، تطبيق دهند و تا پايان عمر با هم زندگى كنند. و اما اگر نقص اخلاقى و روانى است، در اين صورت با خيرخواهى و تفاهم، در صدد اصلاح آن برآيند، و اگر با بردبارى و مهربانى عمل نمايند غالباً اصلاح و حداقل تعديل خواهد شد و اگر در اصلاح عيب اخلاقى توفيق نيافتند، باز هم به صلاح آن هاست كه با گذشت و اغماض، آن را ناديده بگيرند و خود را با وضع موجود تطبيق دهند. مرد اگر نقصى در همسرش مى بيند و احساس مى كند كه قابل اصلاح نيست، همسرش را با همان نقص بپذيرد و تصميم بگيرد هر طور شده با او زندگى كند. مثلاً، اگر همسرش عصبانى است اسباب عصبانيت او را فراهم نسازد و اگر عصبانى شد بردبارى و گذشت نشان بدهد. اگر زود رنج است سعى كند وسيله رنجش او را فراهم نسازد و اگر رنجيده شد از او دل جويى كند. اگر در زندگى نامنظم است و تأكيدات
و توصيه ها هم در او كارسازنيست، با گذشت و فداكارى، خود را با وضع موجود تطبيق دهد و مقدارى را ناديده بگيرد و بعضى ها را هم خودش منظم سازد. اگر وسواسى و بدبين است، اسباب بدبينى او را فراهم نسازد و سعى كند بدبينى و سوء ظن او را با مهربانى و
خيرانديشى برطرف سازد و ….
به هر حال زن و شوهر بايد توجه داشته باشند كه جز معصوم (ع)، هيچ كسى بى عيب و نقص نيست، نهايت اين كه هر انسانى عيب يا عيوب خاصى دارد و ديگرى عيب هايى ديگر. انسان بايد فكر كند مگر خودش بى عيب است كه از همسرش انتظار دارد كاملاً بى عيب
باشد. البته بيش ترِ عيب ها قابل اغماضند و مى شود با تحمل آن ها، خوش و خرم زندگى نمود. حيف نيست انسان با مشاهده يك عيب كوچك، زندگى را بر خود و همسرش تلخ و ناگوار سازد؟!
به هر حال مهم ترين وظيفه زن و شوهر در آغاز زندگى، شناخت يك ديگر و در مرحله بعدى، فراگرفتن آيين همسردارى است. فكر نكنيد كه همسردارى كار ساده اى است، بلكه فن بسيار ظريف و حساسى است كه نياز به علم و آگاهى دارد.
زن و شوهر بايد در آغاز زندگى، فن همسردارى را بياموزند و به مرحله عمل در آورند و اگر در اين باره كوتاهى كنند، عواقب سوء آن را در آينده اى نزديك مشاهده خواهند كرد. در آن زمان ديگر اصلاح، دشوار و چه بسا غير ممكن خواهد بود.
لازم است يادآور شوم كه دوران اول ازدواج، يعنى دو سه سال اول زندگى زناشويى، دوران بسيار حساس و مهم و در واقع خطرناك است; زيرا دختر و پسرى كه زندگى جديد را آغاز مى كنند قبلاً براى همسردارى آماده نشده بودند. به اين دليل، برخورد آن ها غالباً حساب شده نيست، ناچارند آيين همسردارى را به وسيله تجربه و در طول سال هاى متمادى فراگيرند، و به تدريج خودشان را تعديل كنند و با شرايط جديد تطبيق دهند. چون خام و بى تجربه اند ممكن است دست به اقدام خطرناكى بزنند و بنياد خانواده را در معرض انحلال قرار دهند. چه بسيارند افرادى كه در اثر عجله و لج بازيِ بى دليل در سال هاى اول زندگى، بنياد ازدواج خود را متلاشى نموده اند، در صورتى كه اگر مقدارى صبر و بردبارى به خرج مى دادند، مى توانستند با تحمل هم ديگر زندگى را ادامه دهند. بنابراين، به عروس و دامادهاى جوان توصيه مى كنم كه دردوران اول ازدواج، صبر و عاقبت انديشى بيش ترى از خود نشان دهند و تعادل اعصاب خويش را حفظ كنند و از هر گونه اقدام تندى جداً اجتناب نمايند و سعى كنند مشكلاتشان را با تفاهم و انصاف حل و فصل نمايند. حتى اگر احساس مى كنيد كه ازدواج شما قابل دوام نيست، باز هم در طلاق عجله نكنيد، بهتر است موضوع را با افراد آگاه و خيرخواه در ميان بگذاريد و از آن ها نظرخواهى كنيد، از لج بازى دست برداريد و در اطراف موضوع خوب بينديشيد، آن گاه بر طبق مصلحت عمل كنيد.


ibrahimamini.ir
دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه بیست و سوم 7 1391 19:2
كم شدن فرهنگ گفتگو، موجب شده در برخي از خانواده‌ها زن يا شوهر و يا هر دو براي به كُرسي نشاندن حرف خود، فقط دستور صادر كنند. همان طور كه برخي، خانه را با دادگاه اشتباه مي‌گيرند و فقط به دنبال به دست آوردن حق خود هستند، برخي هم خانه را با اداره يا پادگان اشتباه گرفته‌اند. فقط دستور مي‌دهند و فقط هم منتظر شنيدن كلمه <چَشم> هستند. اين نوع برخورد، تنش‌زاست. گاهي دستوراتي در خانه صادر مي‌شود كه ...
قسمت دوازدهم
دسته ها : رابطه زناشويي
جمعه بیست و چهارم 6 1391 14:19

گام پانزدهم: تن دادن به مشاوره متأسفانه برخي درباره مشاوره ديدگاه بدي دارند. احساس مي‌كنند مشاوره؛ يعني دخالت شخص سوم در زندگي، در حالي كه مشاوره دخالت در زندگي نيست، كمك كردن به زندگي است. مشاوره، مشاركت يك يا چند عقل ديگر براي يافتن راه صحيح است. بايد پذيرفت كه ...

دسته ها : رابطه زناشويي
جمعه بیست و چهارم 6 1391 14:17
اين چند تا قسمت دفعه اول ارسال نشد الان براتون گذاشتم
موفق باشيد
 
 
 
 
براي تقويت معنويت خانواده به اين نكات توجه كنيد:
اول؛ ...
 دوم؛... ...
دسته ها : رابطه زناشويي
چهارشنبه بیست و دوم 6 1391 17:23

از آنجا كه دروغ يكي از نشانه‌هاي نفاق و دورويي‌ست، رفتارهاي محبت آميز و محترمانه هم كه آب حيات هر زندگي‌ست، كاركرد خود را از دست مي‌دهد؛ چون همسر فرد دروغگو، محبت و احترام او را غير واقعي مي‌پندارد. البته شايد برخي بگويند، اگر چه ما تا به حال چند بار دروغ گفته‌ايم؛ اما دورويي در فرهنگ زندگي ما جايگاهي ندارد. در پاسخ به اين افراد بايد گفت ...

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 22:15

عصبانيت از جنس آتش است. اين آتش به سرعت در ظاهر و جسم انسان اثر مي‌كند؛ به گونه‌اي كه در عصبانيت‌هاي شديد، چهرة انسان برافروخته مي‌شود، چشمان انسان را خون مي‌گيرد و رگ‌هاي گردن باد مي‌كند. نبايد فراموش كرد كه ...

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 22:13

ما سخت در اشتباهيم كه فكر مي‌كنيم، احساس خوشبختي را مي‌‌توان با پول و ماديات به همسر منتقل كرد. بهترين راه انتقال اين احساس به همسر...

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 22:10

هيچ گاه فراموش نمي‌كنم كه يك بار زني از اختلاف خود با همسرش شكوه مي‌كرد و مي‌گفت: يك سال و اندي است كه با من قهر است. از سركار كه مي‌آيد، به سراغ تلويزيون مي‌رود و در همان جا هم خوابش مي‌برد. صبح كه مي‌شود، صبحانه را مي‌خورد و بي‌ آنكه توجهي به من كند، به سركار مي‌رود. پس از اندكي گفتگو ريشه اختلافشان را به دست آوردم. به زن گفتم: ...

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 22:2

گاهي فكر مي‌كنيم زندگي چقدر سخت است؛ شايد هم تلخ؛ گويي همه چيز تكراري است و روح ندارد؛ همه اين‌ها از آنجا سرچشمه مي‌گيرد كه منش‌ها و روش‌هاي صحيح براي بودن در كنار هم و همراه هم بودن را نمي‌دانيم؛ يا نياموخته‌ايم يا اگر آموخته‌ايم؛ نمي‌دانيم چگونه بايد اجرايش كرد. اما اين روش‌ها و منش‌ها مهم‌اند؛ حتي اگر جزئي و پيش پا افتاده باشد. داشتن يك زندگي ايده‌آل، با نشاط و خوب، رعايت يك سري اصول و قواعد صحيح زندگي را مي‌طلبد. خواندن و عمل كردن به سلسله مباحث گام‌هاي زندگي مشترك، ما را تا حدودي به آن مرتبه از آرامش و سكون واقعي مي رساند. در ادامه اين مباحث، در شماره پيشين به شناخت واقعي جايگاه هر فرد از زن و مرد در نظام هستي و شناخت استعدادهاي شخصي هر فرد در زندگي اشاره شد و اينك ادامه بحث:
 تلاش براي شناخت روحيات و حساسيت‌ها
چه مردها و چه زن‌ها براي خود روحياتي داشته و نسبت به مسائل خاصي حساسيت دارند؛ به عنوان مثال مردها از نظر رواني
دوست دارند كه همسرانشان ....

يکشنبه نوزدهم 6 1391 22:1


يك پرسش مهم:

بلاخره زن در بيرون از خانه كار كند يا نه ؟

كساني كه پاسخ اين پرسش را مي‌خوانند، بايد قول بدهند كه واقع بينانه درباره آن فكر خواهند كرد و بر اساس تعصبات بي‌جا و احساسات سطحي درباره آن قضاوت نخواهند كرد.

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 21:30
ما نبايد انسان آفتاب پرستي بشويم كه در هر جا، رنگ همان جا را بگيريم. بالاخره بايد در زندگي معيارهاي ثابتي وجود داشته باشد، بايد در زندگي ...
دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 18:38

سفارش به گذشت، به اين معنا نيست كه انسان به هيچ وجه درخواستي از همسرش نداشته باشد. اتفاقاً بهتر است انسان درخواست‌هاي معقول خود را به همسرش منتقل كند و منتظر نباشد كه همسر...

دسته ها : رابطه زناشويي
يکشنبه نوزدهم 6 1391 17:35

 

ازدواج‌

برخي ازدواج‌ها اگرچه شرعي هستند اما قانوني نيستند. يكي از موارد ازدواج غيرقانوني، ازدواجي است كه در دفاتر رسمي ازدواج ثبت نشود. يعني طرفين پس از جاري شدن صيغه عقد براي ثبت آن اقدام نكنند.قانون ازدواج‌هايي را رسمي مي‌داند كه در يكي از محضرهاي ازدواج ثبت شود و براي عدم ثبت رسمي ازدواج مجازات در نظر گرفته است.


ماده 645 قانون مجازات اسلامي چنين تصريح مي‌كند:

«به منظور حفظ كيان خانواده، ثبت واقعه ازدواج دائم، طلاق و رجوع طبق مقررات الزامي است، چنانچه مردي بدون ثبت در دفاتر رسمي مبادرت به ازدواج دائم، طلاق و رجوع نمايد به مجازات حبس تعزيري تا يك سال محكوم مي‌گردد.»

با صراحت مندرجات ماده 645 قانون مجازات اسلامي عدم ثبت واقعه ازدواج براي زوجه جرم نيست. اين مجازات صرفا براي مرد وجود دارد بنابراين اگر زن مبادرت به اين امر نمايد مشمول حكم اين ماده نيست چون مسئوليت ثبت ازدواج و طلاق و رجوع قانونا بر عهده مرد است.

از جمله موارد ديگر ازدواج غيرقانوني ازدواجي است كه اگر چه طبق قواعد شرع مقدس صورت مي‌پذيرد اما بنا به مصالحي از ديدگاه قانون مملكتي جايز نبوده و قبل از آن بايد سلسله مراتبي رعايت شود تا از ديدگاه قانون آن ازدواج نيز، صحيح باشد‌ وگرنه ازدواج شرعي صورت مي‌پذيرد اما زوج و زوجه و فرزندان آنها از مواهب قانوني حاصل از ازدواج بهره‌مند نخواهند شد و اين آغاز مشكلات عديده‌اي است.

از جمله موارد اين دست ازدواج‌هاي غيرقانوني ازدواج با اتباع بيگانه بدون اجازه دولت است. از لحاظ قانوني اين گونه ازدواج‌ها از آثار قانوني ثبت ازدواج از جمله صدور شناسنامه براي فرزندان و تابعيت زوجين در پي ازدواج و... برخوردار نيست.

بايد توجه داشت و در‌صورتي كه چنين ازدواج‌هايي انجام شود اولين متضرران خود زوجين هستند كه همچون ساير زوج‌ها نمي‌توانند از مواهب قانوني مترتب بر ازدواج بهره‌مند شوند.

مهم‌تر از اين وضع فرزندان حاصل از چنين ازدواج‌هايي است؛ طبق قانون براي فرزندان زوجين حاصل از ازدواج‌هاي غيرقانوني شناسنامه صادر نمي‌شود و فرزندان اين خانواده‌ها دچار بحران‌هاي متعدد مواجه مي‌شوند.

به همين ترتيب، استفاده از امكانات و حتي حقوق آموزشي و بهره‌مندي از سواد و تحصيلات چنين كودكاني با مشكل مواجه خواهد شد و كودكاني بي‌گناه، به واسطه اقدام ناآگاهانه يا غيرمسئولانه والدينشان به وادي پرتنشي براي زندگي خواهند افتاد.

طبق مقررات براي قانوني بودن ازدواج يك زن ايراني با مرد بيگانه، ضرورت دارد قبل از ازدواج به وزارت كشور مراجعه و مجوز لازم براي ثبت اين ازدواج اخذ شود؛ تنها در اين صورت است كه زني كه با مرد بيگانه ازدواج كرده، پس از ازدواج از حقوق قانوني برخوردار خواهد بود و با معضل بدون شناسنامه ماندن فرزندانش مواجه نخواهد شد.

بيشترين مورد ازدواج در اين نوع، ازدواج بين ايرانيان و مهاجران افغان است كه بدون در نظر گرفتن سلسله مراتب قانوني صورت مي‌گيرد

شايان ذكر است كه جاري كردن صيغه عقد براي موارد ازدواج با بيگانه بدون مجوزهاي قانوني، تخلف بوده و قانون با عاقداني كه بدون مجوز وزارت كشور چنين ازدواج‌هايي را ثبت كنند برخورد قانوني جدي انجام مي‌دهد

دسته ها : رابطه زناشويي
پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 13:33

 

چرا همسرم قهر مي كند؟

در اين مقاله ابتدا علل و ريشه هاي قهر بررسي مي شوند و اينكه چه كساني با چه روحياتي متوسل به قهر مي شوند. تا بر اساس اين اطلاعات بدانيم چه اقداماتي از ايجاد قهر جلو گيري كرده و ما را از افتادن در دام عذاب دهنده ي قهر نجات مي بخشد .لذا راههاي پيشگيري از قهر را در مقاله بعدي خواهيد خواند

چرا همسرم قهر مي كند؟

قهري كه از روي مصلحت اتفاق افتاده و تداوم آن نه به دليل احساسات تند فرد ،بلكه به دليل همان مصلحت است، از موضوع بحث ماخارج است .قهر هاي فاميلي هم كه ريشه در سوء تفاهمات و سوءرفتارهاي تعمدي دارند نيز موضوع اين بحث نيستند؛ بلكه صرفا دلايل قهر بين همسران، در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته است و مربوط به همسراني است كه زياد با آن سرو كار دارند و از آن آسيب ديده اند .
 

 

 

قهر رفتاري است كه ريشه در يك عاطفه و هيجان منفي، توام با خشم دارد و بسته به شدت و ضعفش ،طول مي كشد . قهر مي تواند مثبت يا منفي باشد ؛مثبت است اگر جانشين انتخابهاي بدتر شده يا آنكه مانع تسليم فرد در مقابل زورگويي هاي ديگران شده باشد. اما منفي و بسيار آسيب زاست اگر از روي لجبازي و عدم بخشش اتفاق افتاده باشد.

قهر رفتاري است كه ريشه در يك عاطفه و هيجان منفي، توام با خشم دارد و بسته به شدت و ضعفش ،طول مي كشد .
 

قهر در بين اكثريت همسران اتفاق مي افتد اما در بين برخي بسيار بيشتر و جدي تر رخ داده و به صورت يك عادت در مي آيد. و بسياري از لحظات شيرين زندگي را به تلخي و غصه مي گذراند در اين صورت قهر دردي است كه اگر به شكل جدي درمان نشود سرطاني وخيم براي زندگي زوجين محسوب مي شود.

دسته ها : رابطه زناشويي
پنج شنبه بیست و ششم 5 1391 12:8
X