معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515234
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

وقتي كه لباس‌ها كوتاه‌تر و نازك‌تر مي‌شوند!

 

 

تاريخچه لباس و پوشش بدن را مي توان از همان ابتداي خلقت آدم معرفي كرد وقتي كه خداوند متعال با خلقت حضرت آدم و حوا (عليهماالسلام) لباسي را براي آنها قرار داد تا اين لباس هم بتواند نشانگر شخصيت اولين مخلوقات خداوند باشد و هم بتواند احترام آنها را به خوبي حفظ كند .

 

 

 

لباس

 

 

 

 

 

 

 

از آنجا كه آدم عليه السلام هنوز با خدعه ها و نيرنگ هاي شيطان آشنا نبود با وعده هاي او مبني بر حيات جاويدان و ابدي اقدام به خوردن از آن ميوه ممنوعه كرد و اينجا بود كه لباسي كه خداوند متعال براي آن دو از ابتداي خلقت قرار داده بود از تن آنها فرو ريخت و ناگاه خود را برهنه ديدند .

خداوند متعال به اين حادثه غم انگيز در سوره اعراف اشاره مي كند و به همه آدميان توصيه مي كند كه مبادا خود را در دام‌هاي شيطان بيندازيد چرا كه يكي از بزرگترين دام هاي شيطان در جامعه ترويج فرهنگ برهنگي است، فرهنگي كه مي‌تواند بسياري از اهداف شيطان را به نتيجه برساند .

خداوند متعال در مورد اين فتنه شيطان به همه انسان ها اين گونه هشدار مي دهد كه:

(يا بَني‏ آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطانُ كَما أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِيُرِيَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ يَراكُمْ هُوَ وَ قَبيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّياطينَ أَوْلِياءَ لِلَّذينَ لا يُۆْمِنُونَ: اى فرزندان آدم، زنهار تا شيطان شما را به فتنه نيندازد؛ چنانكه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند، و لباسشان را از ايشان بركَند، تا عورتهايشان را بر آنان نمايان كند. در حقيقت، او و قبيله‏اش، شما را از آنجا كه آنها را نمى‏بينيد، مى‏بينند. ما شياطين را دوستان كسانى قرار داديم كه ايمان نمى‏آورند.(الأعراف: 27)

شيطان و همدستان او قصد دارند كه اين نعمت را مانند بسياري از نعمت هايي كه در اختيار ماست( مانند نعمت ايمان و ولايت ) از ما سلب كنند و شبانه روز در راستاي جداكردن ما از نعمت پوشيدگي و تبديل اين فرهنگ به فرهنگ برهنگي تلاش مي كنند .چرا كه چنانچه اشاره شد اگر به اين هدف خود دست پيدا كنند رسيدن به سائر اهداف كمي آسان تر براي آنها جلوه مي كند

 

چنانچه اشاره شد خداوند متعال در اين آيه به يكي از بزرگترين فتنه هاي شيطان اشاره مي كند فتنه اي كه اولا سبب  محروم شدن انسان از بهشت جاويدان و ثانيا ترويج برهنگي و عرياني در جامعه مي شود.

اما از آنجا كه فطرت آدمي با برهنگي و عرياني هيچ تناسبي نداشته و نخواهد داشت بلافاصله حضرت آدم و حواء براي تهيه لباسي كه با آن بتوان بدن خود را بپوشانند اقدام  كردند: (فَدَلاَّهُما بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُما سَوْآتُهُما وَ طَفِقا يَخْصِفانِ عَلَيْهِما مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ ...: پس آن دو را با فريب به سقوط كشانيد؛ پس چون آن دو از [ميوه‏] آن درختِ [ممنوع‏] چشيدند، برهنگى‏هايشان بر آنان آشكار شد، و به چسبانيدن برگ‏[هاى درختانِ‏] بهشت بر خود آغاز كردند...)(الأعراف: 22)

آري خداوند متعال لباس را براي انسان قرار داد تا بتواند در مرحله اول زشتي هاي بدن خود را به خوبي بپوشاند و همچنين از اين لباس به عنوان زينتي براي زندگي استفاده كند لباسي كه در آيات متعدد به عنوان يكي از نعمت هاي خداوند متعال معرفي شده است:

لباس

 

 

 

 

 

 

 

يا بَني‏ آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَيْكُمْ لِباساً يُواري سَوْآتِكُمْ وَ ريشاً وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِكَ خَيْرٌ ذلِكَ مِنْ آياتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ: اى فرزندان آدم، در حقيقت، ما براى شما لباسى فرو فرستاديم كه عورتهاى شما را پوشيده مى‏دارد و [براى شما] زينتى است، و[لى‏] بهترين جامه، [لباس‏] تقوا است. اين از نشانه‏هاى [قدرت‏] خداست، باشد كه متذكّر شوند.)(الأعراف: 26)

و يا در آيه اي ديگر وقتي خداوند متعال نعمت هاي مختلف خود بر بندگان را معرفي مي كند باز به نعمت پوشاك و لباس هايي براي محفوظ شدن از سرما و گرما اشاره مي كند و اين گونه مي فرمايد:

(وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِمَّا خَلَقَ ظِلالاً وَ جَعَلَ لَكُمْ مِنَ الْجِبالِ أَكْناناً وَ جَعَلَ لَكُمْ سَرابيلَ تَقيكُمُ الْحَرَّ وَ سَرابيلَ تَقيكُمْ بَأْسَكُمْ كَذلِكَ يُتِمُّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تُسْلِمُونَ: و خدا از آنچه آفريده، به سود شما سايه‏هايى فراهم آورده و از كوهها براى شما پناهگاه‏هايى قرار داده و براى شما تن‏پوشهايى مقرر كرده كه شما را از گرما [و سرما] حفظ مى‏كند، و تن‏پوشها [=زره‏ها]يى كه شما را در جنگتان حمايت مى‏نمايد. اين گونه وى نعمتش را بر شما تمام مى‏گرداند، اميد كه شما [به فرمانش‏] گردن نهيد)(النحل: 81)

آنچه در اين ميان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است اين است كه شيطان و همدستان او قصد دارند كه اين نعمت را مانند بسياري از نعمت هايي كه در اختيار ماست( مانند نعمت ايمان و ولايت ) از ما سلب كنند و شبانه روز در راستاي جداكردن ما از  نعمت پوشيدگي و تبديل اين فرهنگ به فرهنگ برهنگي تلاش مي كنند .چرا كه چنانچه اشاره شد اگر به اين هدف خود دست پيدا كنند رسيدن به سائر اهداف كمي آسان تر براي آنها جلوه مي كند .

در روايتي از پيامبر خدا (صلي الله عليه و اله) نقل شده است كه آن حضرت از دو شهرت نهي فرموده اند : شهرت در نازكي و ضخامت لباس، نرمي و زبري آن و بلندي و كوتاهي آن؛ بلكه بايد حد وسط را ميان اين خصوصيات رعايت كرد

 

به همين جهت امروزه دشمنان در تلاشند كه با دو رويكرد مهم و اساسي فرهنگ پوشش جوامع اسلامي را تحت تاثير  اهداف خود قرار دهند:

رويكرد اول كه ناظر به نازكي لباس هاست و قصد دارند كه روز به روز پوشش ما را نازك تر از گذشته قرار داده و تبديل به مدهاي شيطاني  كنند.

رويكرد دوم نيز ناظر به كوتاهي لباس هاست كه همانگونه كه مشاهده مي شود لباس هايي كه اين روزه مد شده و طرفداران زيادي نيز پيدا كرده است لباس هايي هستند كه روز به روز كوتاه تر از گذشته شده و اين مسئله هم در ميان لباس هاي بانوان و  آقايان هر دو ديده مي شود.

در روايتي از پيامبر خدا (صلي الله عليه و اله) نقل شده است كه آن حضرت از دو شهرت نهي فرموده اند: (شهرت در نازكي و ضخامت لباس، نرمي و زبري آن و بلندي و كوتاهي آن؛ بلكه بايد حد وسط را ميان اين خصوصيات رعايت كرد.)(كنز العمال، ح 41172)

كه در اين روايت به اين دو رويكرد اشاره شده است و به عنوان لباس شهرت در جامعه معرفي شده است و در آخر به همه افراد اين توصيه شده است كه در پوشش هاي خود نيز حد اعتدال را رعايت كنند و نه لباس هاي بسيار ضخيم به تن كنند و نه لباس هاي بسيار نازك و از طرفي ديگر در انتخاب لباس، لباس هاي بسيار بلند و بسيار كوتاه را نيز به تن نكنند .

و كلام آخر اينكه خريد لباس هاي مد روز كه امروزه روز به روز نازك تر و كوتاه تر مي شود و با قيمت هاي باور نكردني در بازار عرضه مي شود تنها به جيب افراد آسيب نمي زند بلكه علاوه بر آسيب به جيب خطر جدي براي فرهنگ و اعتقادات اصيل افراد نيز محسوب مي شود و سبب نازك شدن دين نيز مي شود.

امين ادريسي  

بخش قرآن تبيان

 

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 23:8

نظر ده تن از مراجع عظام از كتاب احكام نگاه و پوشش تاليف آقاي سيد مجتبي حسيني
لباس ابريشم

كراوات

 آستين كوتاه

لباس رنگارنگ مردان
لباس زنانه و مردانه

لباس مشترك زن و مرد

 لباس تئاتر

 

براي خواندن به ادامه مطلب مراجعه شود

 

ا دامه مطلب ........

يکشنبه بیست و ششم 6 1391 11:20

هوا داغ و بازار بدحجابي داغ

 


زني كه خود را آراسته مي‌كند و با حركات زشت و زننده وارد اجتماع مي‌شود، باعث ارضاي خواسته‌هاي شهواني مردان هوسران مي‌شود. در حالي كه حجاب زن را در امنيت قرار مي‌دهد تا دست هرگونه سوء‌استفاده شهواني از خود را كوتاه كند


 

بدحجابي

 

با رسيدن فصل تابستان و گرماي هوا، معضل بدحجابي و حضور زنان با پوشش‌هاي نامناسب در محيط بيرون از خانه به صورت جدي‌تر مطرح مي‌‌شود. زيرا در فصل زمستان به دليل سردي هوا كسي فرصت عرض اندام ندارد اما در تابستان بررسي اين مسئله قابل تامل است. اين موضوع به حدي جدي است كه گاه در سطح شهر با بي‌حجابي و فساد جنسي مواجه هستيم. چنين افرادي با رعايت نكردن حجاب در محيط اجتماعي حقوق شهروندي را زير پا گذاشته‌اند.

در جامعه ما حجاب از آنجا كه موضوعي ديني و شرعي است از اهميت فوق العاده اي برخوردار است و عدم توجه به آن تبعات اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و حتي سياسي را به دنبال دارد. دستورات صريح ديني ما بر حفظ حجاب زنان كه تقريبا نيمي از جمعيت جامعه را تشكيل مي دهند تاكيد دارد و از آنجا كه در تنظيم روابط زن و مرد نقش دارد، مي توان حجاب را به همه افراد جامعه مربوط دانست.

حجاب زن موجب مي‌شود تا شخصيت انساني زن و كمالات و تفكرات او مطرح شود نه جسم و ظاهر فيزيكي وي.

زني كه خود را آراسته مي‌كند و با حركات زشت و زننده وارد اجتماع مي‌شود، باعث ارضاي خواسته‌هاي شهواني مردان هوسران مي‌شود. در حالي كه حجاب زن را در امنيت قرار مي‌دهد تا دست هرگونه سوء استفاده شهواني از خود را كوتاه كند. براي محكم شدن بنيان خانواده و داشتن روابط سالم اجتماعي نياز است كه زنان جذابيت‌ها و زيبايي‌هاي ظاهري خود را بپوشانند تا هم خود از آسيب‌هاي خانوادگي و اجتماعي مصون بمانند و هم افراد جامعه با فراغ بال و به دور از خواسته‌هاي نفساني با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كنند.

زني كه خود را آراسته مي‌كند و با حركات زشت و زننده وارد اجتماع مي‌شود، باعث ارضاي خواسته‌هاي شهواني مردان هوسران مي‌شود. در حالي كه حجاب زن را در امنيت قرار مي‌دهد تا دست هرگونه سوء استفاده شهواني از خود را كوتاه كند

خودنمايي و خودآرايي هم به ديگران لطمه وارد مي‌كند و هم مايه انحطاط و ابتذال يك جامعه مي‌شود. در چنين جامعه‌اي مردها دائما در معرض تحريكات جنسي قرار دارند و زنان نيز علاوه بر مشكلاتي كه برايشان پديد مي‌آيد، بخشي از هزينه و وقت خود را بايد صرف خودنمايي كنند. بي‌شك رعايت حجاب و عفاف يك موضوع شرعي و از ضروريات دين است و از سوي ديگر بي حجابي و بدحجابي در قانون جرم است و از طرفي بدحجابي آثار منفي اجتماعي فراواني را در بر دارد.

بدحجابي

 

اما آنچه تحقيقا مي توان به عنوان فلسفه حجاب ذكر كرد آثار فردي و اجتماعي آن است. مصونيت زن در مقابل نگاه هرزه مردان هوسباز و به تبع آن احساس امنيت رواني براي او و در نهايت ارتقاء امنيت و آرامش رواني جامعه، افزايش قدر و منزلت زن در خانواده و اجتماع، استحكام بنياد خانواده و به دنبال آن استحكام و استواري جامعه، كاهش گناه و بي‌بندوباري و... از جمله آثار مثبت رعايت حجاب مي باشد. در حالي كه امروز در اجتماع ما آنچه اعم از فساد و بي بندوباري و هرزه گي شاهد هستيم، مربوط به آن تعداد از افراد جامعه است كه با سهل انگاري و يا عمدا با زير پا گذاشتن حدّ و حدود شرعي و هنجارهاي جامعه، چهره جامعه اسلامي را خدشه دار نموده اند. بدون شك بي اعتنايي به پديده بدحجابي در جامعه و گذشتن از كنار رشد روزافزون آن پيامدهاي ناگواري به همراه دارد كه در حال حاضر نيز شاهد برخي از اين پيآمدها هستيم.

بي بندوباري جنسي، گسترش فحشاء و فساد اخلاقي، فروپاشي بنيان خانواده، افزايش طلاق، تنوع طلبي جنسي، كاهش امنيت رواني جامعه به خصوص جوانان، افزايش سن ازدواج، افت تحصيلي و آموزشي جوانان، تضعيف اعتقادات ديني و... همه از تبعات ناگوار بدحجابي است كه متاسفانه امروز در جامعه شاهد آن هستيم. از سوي ديگر بدحجابي باعث خواهد شد تا فرهنگ بيگانه با شدت هرچه تمامتر فرهنگ ايراني اسلامي ما را مورد هجوم قرار داده و اهداف شوم دشمنان نظام مقدس و انقلاب اسلامي عليه كشور را محقق سازد.

اصلاح پوشش بدون ارائه لباس مناسب، امكانپذير نيست

فرزانه نيكو برش مشاور امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي با بيان اينكه وضعيت مدل هاي موجود در بازار لباس به هيچ عنوان مناسب نيست، گفت: زماني كه مدل هاي مناسب به بازار لباس ارائه نمي شود، چگونه مي توان انتظار بهبود وضعيت پوشش را در كشور داشت.

وي در ادامه افزود: تا زماني كه ساختار فرهنگي در جامعه تغيير نكند، نمي توان از طريق برخوردهاي مقطعي با بدحجابي مقابله كرد و كاري از پيش برد.

بدحجابي

 

مشاور امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي با بيان اينكه اگر قانون گسترش عفاف و حجاب كه يكي از مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، به درستي اجرا مي شد، شاهد وضعيت كنوني بدحجابي در كشور نبوديم، گفت: در قانون گسترش عفاف و حجاب براي 26 سازمان وظايفي تعيين شده است و اگر هر نهادي وظايف خود را به درستي انجام مي داد، شاهد كاهش آمار بدحجابي در جامعه بوديم.

نيكوبرش ادامه داد: اگر هر نهاد مسئول در جهت اجراي وظايف خود به منظور گسترش عفاف و حجاب تعلل داشته باشد، امكان ندارد كه شاهد بهبود وضعيت حجاب در كشور باشيم.

برخورد با بدحجابي مشكل را اضافه مي كند

حضور گشت هاي امنيت اجتماعي در كاهش آمار بدحجابي تأثيرگذار خواهد بود اما اين كاهش هميشگي نيست چرا كه افراد بدحجاب با مشاهده گشت هاي امنيت اجتماعي در خيابان ها حجاب خود را درست مي كنند و وقتي اين طرح جمع شد دوباره وضع مثل گذشته مي شود.

بي بندوباري جنسي، گسترش فحشاء و فساد اخلاقي، فروپاشي بنيان خانواده، افزايش طلاق، تنوع طلبي جنسي، كاهش امنيت رواني جامعه به خصوص جوانان، افزايش سن ازدواج، افت تحصيلي و آموزشي جوانان، تضعيف اعتقادات ديني و... همه از تبعات ناگوار بدحجابي است كه متاسفانه امروز در جامعه شاهد آن هستيم

برخورد با بدحجابي بايد به صورت دائم انجام شود و در كنار آن پوشش هاي مناسب در رسانه ها تبليغ شود تا جوانان ترغيب به استفاده از آنها شوند همچنين وضعيت بازار لباس را بايد كنترل كرد چرا كه برخي از لباس هاي نامناسب به كشور وارد شده و در لباس فروشي هاي سطح شهر به فروش مي رسند. اعمال فشار و استفاده از زور ولو به شكل قانوني تنها مي تواند شكل ناهنجاري ها و مشكلات اجتماعي را تغيير دهد و رفع آنها به اين امر كمك نخواهد كرد و در واقع بيماري ها و ناهنجاري ها به اشكال ديگري وجود خواهند داشت و ادامه خواهند يافت. 

بدحجابي

 

دكتر كولايي عضو كميسيون امنيت ملي مجلس ششم  راه حل برخورد با پديده هايي چون بدحجابي را اقناع و پرهيز از خشونت مي داند و مي گويد:« به نظر مي رسد براي مواجهه با پديده هاي فرهنگي استفاده از ابزارها و روش هاي مناسب به ويژه اقناع و پرهيز از خشونت بايد مورد توجه قرار گيرد چرا كه تجربه هاي گذشته نشان داده اين نوع روش ها به انباشته شدن مشكلات بيشتر منجر خواهد شد.»

وي افزود:« چنانچه زنان و دختران صرفا به دليل بدحجابي زندان را تجربه كنند، پديده اي كه در گذشته شاهد آن بوديم، آيا واقعا نسبت قابل قبولي ميان آنچه در قانون« جرم» خوانده شده و اين مجازات وجود دارد و يا اساسا دختري كه با اين اتهام به زندان مي افتد دچار مشكلات بسيار بزرگتر و پيچيده تري نخواهد شد؟»

الهه كولايي در پايان گفت:

به نظر مي رسد كساني كه دغدغه مسائل اجتماعي و فرهنگي را دارند بايد بپذيرند كه از روش ها و شيوه هاي مناسب كه به حل مشكل و نه تخريب بيشتر آن بينجامد استفاده كنند چون تكرار تجربه هاي گذشته چاره ساز نخواهد بود.

هيچ راه كاري مانند فرهنگ سازي حجاب نمي تواند مقابله با بي حجابي و يا بدحجابي كند، البته فرهنگ سازي نياز به بسيج شدن كل دستگاه هاي پرورشي، از مدرسه و دانشگاه و حوزه تا راديو و تلويزيون، و از خانه تا خيابان و محيط كار، و از كتاب تا مجله و روزنامه و غيره دارد.

فراوري: طاهره رشيدي

بخش اجتماعي تبيان

دسته ها : لباس مناسب
چهارشنبه پانزدهم 6 1391 1:44

 

وايييي وااييي بر اين دختران و زنان كه چه نوع ارايشي ميكنند گويا كه نه دين دارند و نه ايمان نمي دانم غيرت ها كم شده يا گويي بي رگي رواج يافته.......

سئوالي كه مرا بهم ريخت اين بود كه شهيدان ما جوانان غيور كشور ما شهيد شدند تا ما شاهد اينگونه رفتار ها باشيم؟
شهدا
چرا خواهر من چرا اينگونه خود را براي ديگران اراسته ميكني؟نگو نه براي خودم هست نه چرا بايد اينگونه باشيد؟
بد حجابي ايراني
نظر بيندگان سايت چيست؟كدام را نشانه يك زن ميدانيد؟ حجاب
يکشنبه دوازدهم 6 1391 13:55

چقدر به لباس و مدل لباس خود اهمييت مي دهيد ؟

واقعا دوست داريد مد روز بپوشيد يا دوست داريد لباس هاي باز بپوشيد

 

اين ها با هم خيلي فرق مي كنه

امروز براي شما چند تا مدل لباس مي زارم

تا ببينيد كه با لباس هاي پوشيده  هم مي شه خوشگل شد و قشنگ ديده شد

 

دسته ها : لباس مناسب
چهارشنبه بیست و پنجم 5 1391 12:20
X