معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515229
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

افسران - در محضر ولايت

دسته ها : نكته ها
دوشنبه هشتم 8 1391 13:52
شهادت امام باقر (عليه‌السّلام) كه يك شهادت داراى پيام بود؛
لذا خود امام باقر وصيت كرد كه بعد از او تا ده سال در منا به مناسبت اين رحلت، يادبود برپا شود.


در ميان ائمه‌ى ما اين بى‌سابقه است، بى‌نظير است.

ياد امام باقر، يعنى ياد سر برآوردن حيات دوباره‌ى جريان اصيل اسلامى در مقابله‌ى با تحريفها و مسخهائى كه انجام گرفته بود.


امام خامنه اي

دسته ها : نكته ها
سه شنبه دوم 8 1391 1:12

افسران - مراقب چادر و لباس هاي بلند خود باشيد!

دسته ها : نكته ها
شنبه بیست و نهم 7 1391 1:11

 

طلبه اگر عشق و محبت به اهل بيت در وجود او كم باشد به جاي اين كه به اسلام و مسلمانان خدمت كند به خود خدمت خواهد كرد و دين را وسيله رسيدن به دنيا قرار خواهد داد!

نگاهي گذرا به زندگي مراجع و علماي رباني گذشته و فعلي اگر بيندازيم يكي از ويژگي هاي بارز و مشترك تمام اين بزرگ حاميان حريم ولايت را عشق و محبت و ارادت به ساحت مقدس آل الله عليهم السلام خواهيم يافت

امام علي عليه السلام درباره جايگاه والا و بي نظير اهل بيت عليهم السلام مي فرمايد : الا ان مثل آل محمد صلي الله عليه و آله كمثل نجوم السماء ، اذا خوي نجم طلع نجم ، فكانكم قد تكاملت من الله فيكم الصنائع ، و اراكم ما كنتم تاملون.

هان! مثل خاندان محمد صلي الله عليه و آله مثل ستارگان آسمانند كه هرگاه ستاره اي ناپديد شود ستاره اي ديگر آشكار مي گردد ، پس چنان است كه نعمتهاي خداوند در ميان شما كامل گشته و آنچه را آرزو مي كرديد به شما ارائه كرده است.(1)

عشق به پيامبر و خاندان معصومش نشانه و علامت شيعه معرفي شده است و هر كه دلش از عشق اين عزيزان خدايي خالي باشد شايسته نيست كه نام شيعه را بر خود گذارد و خويشتن را شيعه بداند.

اميرالمومنين علي عليه السلام ، مقتدا و مراد شيعيان درباره نشانه هاي شيعه گري مي فرمايند :

ان الله تعالي اطلع الي الارض فاختارنا ، و اختار لنا شيعة ينصروننا ، و يفرحون لفرحنا ، و يحزنون لحزننا ، و يبذلون انفسهم و اموالهم فينا ، فاولئك منا و الينا و هم معنا في الجنان

.خداوند متعال به زمين نگريست و ما را انتخاب كرد و براي ما پيرواني برگزيد كه ياريمان كنند و از شادي ما شادمان شوند و از اندوه ما ، اندوهناك ، و در راه ما جان و مال خود را نثار كنند ، آنان از مايند و رو به سوي ما دارند و در بهشت با ما هستند.(2)

يكي از مراجع گذشته كه در عشق آل الله غرق شده بود حضرت آيت الله العظمي ميرزا جواد آقا تبريزي است . ايشان حقيقتاٌ شيفته و شيداي پيامبر وفرزندان پاك و مطهرشان بود. فرزند ايشان درباره عشق بالا و زائد الوصف وي به سرور زنان عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها اين چنين مي گويد :

« حركت مرحوم ميرزا ( ره ) با پاي برهنه با جمعي از فضلا و طلاب و مومنين در روز سوم جمادي الثاني ، يعني روز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها در فصل گرما واقع مي شود ، گرما بسيار سوزاننده بود ، حتي يك گام بر روي آسفالت و با پاي برهنه قدم زدن مشكل بود ، به طوري كه من خود با آن كه جوان بودم طاقت نداشتم قدمي بردارم .

لذا رو به مرحوم والد كردم و گفتم : آقا گرما شديد است . شما اگر اذيت مي شويد كفش بپوشيد ، ايشان همان طور كه به سينه مي زد و گريه مي كرد ، فرمودند : فرزندم ! بگذار پاهايم بسوزد .

براي مصيبت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها هر كاري بكنم كم است . مگر اين دخت رسول خدا صلي الله عليه و آله چه گناهي داشت كه اين همه ظلم در حق او مرتكب شدند ، پسرم مگر مصيبت حضرت كم بود ؟ ما هر كاري در مصيبت بي بي دو عالم كنيم كم كرده ايم .

مرحوم ميرزا (ره ) از شدت سوزش پايشان سرخ شده بود . وقتي به خانه برگشتيم ، كف پاي ايشان بر اثر شدت گرماي سوزان آسيب ديده بود ، ولكن ايشان اشك مي ريخت و مي فرمود : اين براي مصيبت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها كم است .

گريه بر مصائب اهل بيت كليد نجات هر انساني است . علماي بزرگ هرگاه يادي از مصائب اهل بيت مي شود همانند كودكي در فراق مادر زار زار گريه مي كنند .(3)


اما علي بن موسي الرضا عليهما السلام درباره ارزش والاي گريه بر مصائب خاندان رسالت مي فرمايند :

هر آن كس كه مصائب ما را به ياد آورد و گريه كند روز قيامت با ما و در درجه ما باشد ، و كسي كه چون مصائب ما را به يادش آرند ، بگريد و ديگران را بگرياند ديده اش گريان نشود در روزي كه چشمها گريان بوند و هر كسي كه در مجلسي حضور يابد كه امر ما را در آن مجلس زنده مي دارند دلش نميرد در روزي كه دلها بميرند.(4)

امام صادق عليه السلام در اين راستا اين گونه مي فرمايند :

هر آن كس كه ما را ياد كند يا چون ما را بياد آورند به اندازه بال مگسي اشك از ديدگانش جاري شود گناهانش آمرزيده گردد گرچه به اندازه كف دريا باشد.(5)

هم چنين آن حضرت در اين باره مي فرمايند: كسي كه در مصائب وارده بر ما اندوهگين باشد نفسي كه مي كشد (نزد خداوند) تسبيح و اندوهش بر ما عبادت و پنهان داشتن اسرار ما جهاد در راه خداست.(6)

آيت الله تبريزي با دلي نازك و قلبي پاك در تمام ايام سوگواري و پنج شنبه ها در منزل خود مجالس عزا به پا مي كرد كه از معنويت و صفاي خاصي برخوردار بود .

فرزند ايشان درباره گريه پدرشان بر مصيبت هاي اهل بيت عليهم السلام مي گويد :

فقيه مقدس ، مرحوم ميرزا جواد تبريزي دو دستمال سياه داشتند كه ايام عزا و روضه با خود حمل مي كردند و هنگام ذكر مصيبت ، اشك هايشان را با آن خشك مي كردند و همواره از دستمال ها مواظبت مي كردند و بعد از فراغت از مجالس در جاي خاص قرار مي دادند و بار ها و بار ها به فرزندان خود مي گفتند : « اگر من از دنيا رفتم ، اين دستمال ها را در كفن من قرار دهيد . »

بعد از رحلت ايشان ، فرزندانشان دستمال ها را قبل از كفن كردن ، هر چه جستجو كردند پيدا نكردند تا آن كه نوبت به كفن كردن مرحوم ميرزا ( ره ) رسيد .

همين كه كفن را باز كردند ، ناگهان مشاهده شد دستمال ها در كفن است و معلوم شد كه مرحوم ميرزا ( ره ) قبل از رفتن به بيمارستان ( كه آخرين بستري ايشان بود و در همان بيمارستان از دنيا رفتند ) دستمال ها را در كفن خود قرار داده اند و قبل از كفن كردن حجت الاسلام والمسلمين مشكاة يكي از دستمال ها را در دست راست مرحوم ميرزا ( ره ) و ديگري را بر سينه مباركشان جاي دادند و دستمالي كه مرحوم ميرزا سال ها اشك هايشان را با آن پاك مي كردند ، همراه ايشان به خاك سپرده شد تا به گفته مرحوم ميرزا ( ره ) اين دستمال ها شاهد و فرياد رسي در قبر و قيامت باشد

دسته ها : نكته ها
جمعه بیست و هشتم 7 1391 23:6


۩ نياز مؤمن به سه چيز:
«أَلْمُؤْمِنُ يَحْتاجُ إِلى تَوْفيق مِنَ اللّهِ، وَ واعِظ مِنْ نَفْسِهِ، وَ قَبُول مِمَّنْ يَنْصَحُهُ.»:
مؤمن نياز دارد به توفيقى از جانب خدا، و به پندگويى از سوى خودش، و به پذيرش از كسى كه او را نصيحت كند.

استوار كن، آشكار كن!
«إِظْهارُ الشَّىْءِ قَبْلَ أَنْ يُسْتَحْكَمَ مَفْسَدَةٌ لَهُ.»:
اظهار چيزى قبل از آن كه محكم و پايدار شود سبب تباهى آن است.

قطع نعمت، نتيجه ناسپاسى
«لا يَنْقَطِعُ الْمَزيدُ مِنَ اللّهِ حَتّى يَنْقَطِعَ الشُّكْرُ مِنَ الْعِبادِ.»:
افزونى نعمت از جانب خدا بريده نشود تا آن هنگام كه شكرگزارى از سوى بندگان بريده شود.

تأخير در توبه
«تَأخيرُ التَّوْبَةِ إِغْتِرارٌ وَ طُولُ التَّسْويفِ حَيْرَةٌ، وَ الاِْعْتِذارُ عَلَى اللّهِ هَلَكَةٌ وَ الاِْصْرارُ عَلَى الذَّنْبِ أَمْنٌ لِمَكْرِ اللّهِ «فَلا يَأْمَنُ مَكْرَ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخاسِرُونَ».»:
(سوره اعراف، آيه 99) به تأخير انداختن توبه نوعى خودفريبى است، و وعده دروغ دادن نوعى سرگردانى است، و عذرتراشى در برابر خدا نابودى است، و پا فشارى بر گناه آسودگى از مكر خداست. «از مكر خدا آسوده نباشند جز مردمان زيانكار.»

۩ پسنديدن، در حكمِ پذيرفتن

«مَنْ شَهِدَ أَمْرًا فَكَرِهَهُ كانَ كَمَنْ غابَ عَنْهُ، وَ مَنْ غابَ عَنْ أَمْر فَرَضِيَهُ كانَ كَمَنْ شَهِدَهُ.»:
كسى كه در كارى حاضر باشد و آن را ناخوش دارد، مانند كسى است كه غايب بوده، و هر كه در كارى حاضر نباشد، ولى بدان رضايت دهد، مانند كسى است كه خود در آن بوده است.

۩ دوستى با دوستان خدا و دشمنى با دشمنان خدا
«أَوْحَى اللّهُ إِلى بَعْضِ الاَْنْبِياءِ: أَمّا زُهْدُكَ فِى الدُّنْيا فَتُعَجِّلُكَ الرّاحَةَ، وَ أَمّا إِنْقِطائُكَ إِلَىَّ فَيُعَزِّزُكَ بى، وَ لكِنْ هَلْ عادَيْتَ لى عَدُوًّا وَ والَيْتَ لى وَلِيًّا.»:
خداوند به يكى از انبيا وحى كرد: امّا زهد تو در دنيا شتاب در آسودگى است و امّا رو كردن تو به من، مايه عزّت توست، ولى آيا با دشمن من دشمنى، و با دوست من دوستى كردى؟


دوشنبه بیست و چهارم 7 1391 22:34
 
چرا طواف خانه خدا خلاف عقربه ساعت است ؟؟؟
 
 
شاگرد پروفسور حسابي بر اساس علم فيزيك، علت اينكه جهت انجام طواف دور خانه خدا
خلاف جهت عقربه هاي ساعت است را تشريح كرد.
 
 
چرا حجاج خلاف عقبه ساعت طواف مي كنند
 
 
 
به گزارش حسين اردكاني، دكتراي علم فيزيك و از شاگردان پروفسور حسابي در گفت وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: هر آنچه در شارع مقدس وجود دارد داراي مبناي علمي است به طوري كه در اعمال حج آمده است كه جهت حركت براي طواف به سمت چپ و خلاف جهت عقربه هاي ساعت باشد يا اينكه اكثر مراجع تقليد مي گويند كه بهتر است در ناحيه در خانه خدا تا مقام ابراهيم طواف انجام شود.
 
وي افزود: تمام اينها از نظر علم فيزيك قابل اثبات است. در نيمكره شمالي كه خانه خدا واقع شده است وقتي هر ذره يا جسمي خلاف جهت عقربه هاي ساعت بچرخد 5 نيرو به آن وارد مي شود كه جمع اين نيروها و انرژي ها به سمت داخل است. در بحث طواف هم همين است، ذرات در اينجا انسان ها هستند و مجموع اين نيروها نيز به سمت مركز كه همان خانه خداست هدايت مي شود.
 
اين فيزيكدان ادامه داد: اگر در طواف، چرخش به سمت راست انجام مي شد در علم فيزيك آمده است كه گريز از مركز رخ مي داد و طبق قانون فيزيك ذرات كه در اينجا انسان ها هستند به سمت بيرون پرتاب مي شدند و نيروي آنها به سمت مركز كه همان خانه خداست هدايت نمي شد.
 
 
اردكاني گفت: حالا اگر خانه خدا در نيمكره جنوبي واقع مي شد حتماً در دين ما تأكيد بر اين مي شد كه بايد در جهت عقربه هاي ساعت يعني به سمت راست، طواف خانه خدا انجام شود.
 
وي درباره تأكيد بر طواف بين در خانه خدا و مقام ابراهيم نيز اظهار داشت: هر جسم متحركي كه حركت دوراني دارد اگر شعاع كم شود، سرعت آن به طور ناخودآگاه زيادتر مي شود و تمايل و تمركز آن به سمت داخل و مركز بيشتر مي شود به همين دليل اكثر مراجع مي گويند كه در اين فاصله طواف خانه خدا انجام شود چون با اين تمركز، صعود و عروج رخ مي دهد.
 
اين دكتراي علم فيزيك معتقد است كه همه چيز در دنيا بر اساس علم فيزيك قابل بررسي است اما علم انسان در اين حد نيست كه تمام آنها را دريافت كند.
 
 

 

 

دسته ها : نكته ها
دوشنبه بیست و چهارم 7 1391 16:53

1- «از ما نيست كسى كه به جهت آخرت، دنياى خود را ترك گويد، و نيز كسى كه به جهت دنيا از دين خود دست بكشد»
الآداب الدينية للخزانة المعينية با ترجمه عابدى - فصل اول اخلاق و آداب ..... ص : 191


2- از حضرت امام موسى كاظم عليه السّلام نقل شده كه فرمود: از ما نيست كسى كه بازجوئى نكند نفسش را در هر روز پس اگر كردار نيك انجام داده از خدا توفيق زيادى در عمل بخواهد و اگر كردار بد انجام داده از آنها طلب آمرزش از خدا كند و توبه نمايد.
ارشاد القلوب- ترجمه رضايى ج‏1 428 باب پنجاه و يكم خبرهائى كه از رسول خدا نقل شده

- امام رضا عليه السّلام فرمود: از ما نيست كسى كه هر روز به حساب خود نرسد، اگر كار نيك انجام داده از خدا توفيق فزونيش كند، و اگر كار بدى كرده استغفار نمايد و توبه كند
مشكاة الانوار-ترجمه هوشمند و محمدى متن 523 فصل اول: در عيبهاى نفس و مجاهده با خواهشهاى نفسانى ..... ص : 517

- امام موسى بن جعفر عليه السلام فرمود: از ما نيست كسى كه هر روز از نفس خود حسابرسى نكند، اگر عمل خوب كرده (بر آن بيفزايد) و از خدا بخواهد نيكى‏اش زيادتر شود و اگر عمل بد كرده از آن استغفار كرده و توبه كند.
جهاد النفس وسائل الشيعة-ترجمه صحت، ص: 378


3- رسول خدا فرمود از ما نيست كسى كه بر صغير ما (سادات) رحم نكند و بزرگ ما را احترام نكند
ارشاد القلوب-ترجمه رضايى ج‏1 434 باب پنجاه و يكم خبرهائى كه از رسول خدا نقل شده

- كسى كه بزرگمان را گرامى نمى‏دارد و بر كوچك ما رحمت نمى‏آورد و حقّ عالم ما را نمى‏شناسد، از ما نيست.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336


4- رسول خدا فرمود: كسى كه با ما ادعاى دوستى نمايد و به دستورات ما عمل نكند، از ما نيست و ما نيز از او نيستيم، آيا چنين كسى نشنيده كه خداوند، از زبان پيامبر خويش مى‏فرمايد:
قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ «2»: بگو كه هر يك از شما خدا را دوست مى‏دارد، مرا متابعت كند تا خدا او را دوست بدارد.
ارشاد القلوب- ترجمه سلگى ج‏1 184 تقوا شرط قبولى اعمال و استجابت دعا ..... ص : 182


5- رسول خدا (صلوات الله عليه) فرمود هر كه مسلمانست نبايد نيرنگ و فريب كند زيرا من از جبرئيل شنيدم ميفرمود نيرنگ و خدعه در آتش است، سپس فرمود از ما نيست كسى كه مسلمانى را گول زند و از ما نيست كسى كه بمسلمانى خيانت كند
امالى شيخ صدوق-ترجمه كمره‏اى متن 271 مجلس چهل و ششم‏

- آداب و سنن-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار 214 اخبار باب ..... ص : 209
و هر كه دغلى كند با مسلمانى در خريد يا فروش از ما نيست و روز قيامت با يهود مشحور گردد زيرا دغلكارتر مردمند با مسلمانان.

-رسول خدا فرمود: از ما نيست كسى كه مسلمانى را بفريبد يا زيان رساند يا نيرنگ زند.
كتاب الروضة در مبانى اخلاق 166 باب - 7 آنچه كه از سخنان پراكنده‏ى رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم گرد آمده و تمام سخنان او ..... ص : 159

- كسى كه در حق مسلمانى فريبكارى كند، از ما نيست.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336

- كسى كه با مسلمانى مكر كند، از ما نيست.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336


6- امام هادى عليه السلام : از ما نيست هر كه معتقد است كه خدا جسم است ما از او بيزارم در دنيا و آخرت
امالى شيخ صدوق-ترجمه كمره‏اى متن 277 مجلس چهل و هفتم‏


7- رسول خدا (صلوات الله عليه) فرمود هر كه همسايه آزارى كند خدا بوى بهشت را بر او حرام كند و جايش دوزخ است و چه بد سرانجامى است، هر كه همسايه را ضايع كند از ما نيست پياپى جبرئيل سفارش همسايه را بمن كرد تا گمان كردم او را وارث ميسازد.
امالى شيخ صدوق-ترجمه كمره‏اى متن 429 مجلس شصت و ششم‏

- عيون: بسندش تا امام رضا (عليه السلام) كه از ما نيست آنكه همسايه او از ترسش ايمن نيست.
آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار ج‏1 97 باب نهم: حق همسايه ..... ص : 97

- حضرت رضا (عليه السلام) فرمود مؤمن كسى است كه چون نيكى كند خوشنود شود و چون بدى كند طلب آمرزش كند و مسلمان كسى است كه مسلمانان از زبان و دست او سالم باشند و از ما نيست كسى كه همسايه او از صدمات او آسوده نباشد.
عيون أخبار الرضا ع-ترجمه آقا نجفى ج‏2 263 (1) باب سى‏ام«در ذكر آنچه وارد شده است از حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا(عليه السلام) از اخبار مجموعه» ..... ص : 263

- ابو ربيع شامى گويد: امام صادق (عليه السلام) در حالى كه خانه‏اش پر از جمعيّت بود فرمود: آگاه باشيد از ما نيست كسى كه با همسايه‏اش خوشرفتارى نكند.
آداب معاشرت از ديدگاه معصومان عليهم السلام 21 2 - باب استحباب خوشرفتارى با مردم و همسايگان ..... ص : 20

8- امام صادق عليه السلام: اى شيعه آل محمّد، از ما نيست كسى كه هنگام خشم خود را كنترل نكند، و با همنشين خوشرفتار نباشد، و با رفيقش مدارا نكند. اى شيعه آل محمّد، تا آنجا كه توان داريد از خدا پروا كنيد و بترسيد، و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336

- نزد امام ششم (عليه السلام) بوديم و اتاق پر بود و آن حضرت فرمود: از ما نيست كسى كه نيكو هم‏صحبتى و رفاقت و نمك‏شناسى و آميزش خوب نداشته باشد
آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار ج‏1 103 اخبار باب: ..... ص : 100

- نزد امام ششم (عليه السلام) بوديم و اتاق پر بود و فرمود از ما نيست كسى كه با همراه خود خوش نباشد و با رفيقش خوش نباشد و نمكين نباشد با آنكه با وى نمكين است و با مخالف او مخالف نباشد.
آداب و سنن-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار 171 اخبار باب ..... ص : 170

- در خدمت حضرت امام صادق (عليه السلام) بوديم، خانه امام پر از جمعيت بود، حضرت فرمود: از ما نيست هر كه با همراهانش حسن معاشرت نداشته باشد و با دوستانش رفاقت و مدارا ننمايد و بآن كس كه نمك مى‏خورد نمكشناسى‏ ننمايد و با آنكه همراه است حسن خلق نداشته باشد.
مكارم الأخلاق-ترجمه مير باقرى ج‏1 479 فصل چهارم اخلاق پسنديده در سفر و حسن معاشرت و رعايت حقوق ديگران و مدارا و رفاقت با همراهان ..... ص : 478

- از ابو الربيع شامى روايت شده است كه گفت: «ما نزد امام صادق عليه السّلام بوديم، و مجلس مملوّ از اهل خود بود پس امام عليه السّلام فرمود: كسى كه مصاحبت ياران، و مرافقت رفيقان، و همسفرگى همسفرگان، و معاشرت معاشران خود را بخوبى انجام ندهد، از ما نيست.
من لا يحضره الفقيه-ترجمه غفارى ج‏3 147 *(باب آنچه از حسن مصاحبت، و فرو خوردن خشم،) * *(و حسن خلق، و خوددارى از آزار، و پارسائى) * *(كه براى مسافر در راه سفر واجب است) * ..... ص : 147

- ابو ربيع شامى گويد: به حضور امام صادق (عليه السلام) رسيدم در حالى كه خانه پر از جمعيّت بود، فرمود: اى شيعيان آل محمد، آگاه باشيد از ما نيست كسى كه هنگام خشم بر خود مسلّط نباشد، و كسى كه با يارانش بخوبى رفتار نكند و به آنان كه با او خوش اخلاقى كرده‏اند خوش خلقى نشان ندهد، و با همنشينانش بخوبى معاشرت نكند، و نسبت به همسايگان خوشرفتار نباشد و رعايت نمك خوارگى را ننمايد.
آداب معاشرت از ديدگاه معصومان عليهم السلام 101 87 - باب استحباب خوشرفتارى با همسايه ..... ص : 101


9- رسول خدا فرمود: از ما نيست كسى كه بخردسال مهر نورزد و بسالمند احترام نكند.
آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار ج‏2 92 اخبار باب ..... ص : 91

- پيغمبر اكرم فرمود: كسى كه به كودكان مسلمين رحمت و محبت نكند و بزرگسالان را احترام ننمايد از ما نيست.


10- رسول خدا (صلوات الله عليه) فرمود: از ما نيست آنكه امانت را حقير شمارد تا آنجا كه چون باو سپرده شود نابودش كند و از ما نيست آنكه بمسلمانى در مال و اهل او خيانت كند.
آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار ج‏2 111 اخبار باب ..... ص : 109

- رسول خدا (صلوات الله عليه) فرمود: از ما نيست كسى كه در امانت خيانت كند.
مشكاة الانوار

- كسى كه به امانت خيانت كند، از ما نيست.
پيام پيامبر ترجمه‏فارسى 827 بخش دهم جوامع الكلم سخنان فراگير ..... ص : 69711- كمال الدين: بسندش تا امام رضا (عليه السلام) فرمود: دين ندارد كسى كه ورع ندارد، و ايمان ندارد كسى كه تقيه ندارد راستى گرامى‏تر شما نزد خدا آنكه بيشتر به تقيه كار كند پيش از ظهور قائم ما، هر كه تركش كند پيش از خروج قائم ما از ما نيست.
آداب معاشرت-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار ج‏2 252 اخبار باب ..... ص : 251

- امام رضا عليه السّلام فرمود: كسى كه پرهيز از گناه ندارد دين ندارد و كسى كه تقيه نداشته باشد ايمان ندارد، و گرامى ترين شما نزد خدا كسى است كه بيشتر تقيه كند. پرسيدند: اى پسر رسول خدا تا چه زمان؟ فرمود: تا روزى كه زمان آن مشخص شده و آن روز، روز خروج قيام‏كننده ماست، هر كس قبل از خروج قائم ما تقيه را ترك كند از ما نيست. پرسيدند: اى پسر رسول خدا! قائم شما اهل بيت كيست؟ فرمود: چهارمين از اولاد من كه فرزند سيده كنيزان است، خداوند به وسيله او زمين را از هر ستمى پاك مى‏سازد.
مشكاة الانوار-ترجمه هوشمند و محمدى متن 73 فصل يازدهم: در تقيه ..... ص : 6912- از او صلى اللَّه عليه و اله روايت است كه فرموده هركه مار را رها كند از ترس اينكه دنبالش كنند از ما نيست‏
آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار ج‏8 198 در باره مورچه ..... ص : 176


13- ابو زياد گويد: خدمت امام صادق عليه السّلام بودم كه عيسى بن عبد اللَّه قمى وارد شدند، امام به او خوش آمد گفت و به خود نزديك ساخت و بعد فرمود: اى عيسى از ما نيست كسى كه در شهرى سكونت كند و در آن صد هزار و يا بيشتر سكونت داشته باشند و در ميان آنها پرهيزگارتر از او باشد.
ايمان و كفر-ترجمه الإيمان و الكفر بحار الانوار ج‏2 42 57 در ورع و اجتناب از شبهات ..... ص : 41

- امام صادق عليه السلام فرمود اى عيسى از ما نيست آن شيعه‏اى كه در شهرى باشد كه در آن شهر صد هزار نفر يا بيشتر باشد و در ميان آنان كسى كه با ورع و پرهيزگارتر از شيعه باشد پيدا شود چنين شيعه‏اى از ما نيست و ارزش و احترامى ندارد (يعنى اگر در شهر صد هزار نفرى يا بيشتر شيعيان ما زندگى و سكوت داشته باشند بايد چنان متدين و با تقوى باشند كه از تمام اين جمعيت مخالفان بهتر و پرهيزگارتر باشند).
بحار الانوار-ترجمه جلد 67 و 68 ج‏1 305 باب 57 در ورع و پرهيزگارى و اجتناب و دورى از امور مشكوك و شبهه‏ناك ..... ص : 301


14- اميرالمومنين فرمود: هر كس به قلب خود نگاه كند اگر در محبت ما دشمن ما را شريك قرار ميدهد از ما نيست و ما نيز با او ارتباطى نداريم. خداوند، جبرئيل و ميكائيل با او دشمنند خدا دشمن كافران است.
بخش امامت-ترجمه جلد هفتم بحار الانوار ج‏2 270 بخش شصت و هفتم جوامع تأويل آنچه در باره ائمه عليهم السلام نازل شده ..... ص : 26015- كسى كه به اموري كه در جاهليّت مرسوم بوده فرا خواند، از ما نيست.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336
16- امام صادق عليه السلام فرمود اى پيروان آل محمد صلى اللَّه عليه و آله از ما نيست كسى كه نتواند جلو خود را در هنگام غضب بگيرد.
مواعظ امامان عليهم السلام-ترجمه جلد هفدهم بحار 234 بخش بيست و سوم مواعظ حضرت صادق جعفر بن محمد عليهما السلام و سفارشات و پند و اندرزهاى آن جناب‏


17- خدمت حضرت رضا عليه السّلام بودم زيد بن موسى برادرش نيز حضور داشت باو ميفرمود زيد ما بهر مقامى كه رسيده‏ايم از تقوى و پرهيزگارى است هر كه تقوى و پرهيزگارى نداشته باشد از ما نيست و ما نيز از او بيزاريم مبادا بهر كسى از شيعيان ما ميرسى توهين كنى كه ارزشت از بين ميرود.
زندگانى حضرت على بن موسى الرضا عليه السلام 214 بخش شانزدهم شرح زندگى زنان و فرزندان و برادران و خويشاوندان امام عليه السلام‏


18- از حسين بن خالد از حضرت رضا عليه السّلام فرمود شيعيان ما تسليم اوامر ما و پيرو گفتار ما و مخالف دشمنان ما هستند، پس هر كس چنين نباشد از ما نيست.
شيعه در پيشگاه قرآن و اهل بيت عليهم السلام، ص: 227


19- صدوق در «من لا يحضره الفقيه» از حضرت صادق عليه السّلام روايت مى‏كند كه فرمود: كسى كه ايمان به رجعت ما ندارد و متعه (عقد موقت) را حلال نداند از ما نيست
مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار متن 1211 دولت آل محمد در زمان رجعت ..... ص : 1210


20- رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: «كسى كه به خاطر خيانت در امانت قسم ياد كند، از ما نيست».
پيام پيامبر ترجمه‏فارسى 347 13 امانت ..... ص : 345


21- رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: «كسى كه زنى را به نافرمانى همسرش وادارد، از ما نيست».
پيام پيامبر ترجمه‏فارسى 573 105 طلاق ..... ص : 573


22- زنانى كه خود را به مردان مانند مى‏كنند و مردانى كه خود را به زنان مانند مى‏كنند از ما نيستند.
پيام پيامبر ترجمه‏فارسى 573 105 طلاق ..... ص : 573


23- كسى كه بر اساس عصبيّت بجنگد، از ما نيست و كسى كه بر اساس عصبيّت بميرد، از ما نيست. (بايد در راه خدا باشد نه تعصب قومي و قبيله اي و نيت هاي غير خدايي)
پيام پيامبر، ترجمه‏فارسى، ص: 827


24- حسد ورز و سخن چين و كاهن از من نيست و من نيز از او نيستم.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336


25- پيامبر (صلوات الله عليه) فرمود: هر كه از ترس تنگدستى ازدواج نكند از ما نيست.
الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى 430 127 الترغيب في التزويج تشويق به ازدواج ..... ص : 428


26- پيامبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم در وصيّت خود به‏ علىّ عليه السّلام، سه مرتبه فرمود: «بر نماز شب مواظبت نما، بر نماز شب مواظبت نما، بر نماز شب مواظبت نما و [آگاه باش‏] هر كس نسبت به نماز شب بى‏اعتنا باشد، از ما نيست»
صفات الشيعه-ترجمه توحيدى 8 نامه امام حسن عسكرى عليه السلام به على بن بابويه ..... ص : 6


27- جابر بن عبد اللَّه مى‏گويد: ما محبّت على عليه السّلام را بر فرزندانمان عرضه مى‏داشتيم، هر كس او را دوست مى‏داشت مى‏دانستيم اولاد خودمان بوده و آن كه بغض آن حضرت را در دل مى‏داشت خود را از او سلب مى‏كرديم و مى‏گفتيم از ما نيست.
علل الشرائع-ترجمه ذهنى تهرانى ج‏1 479 باب صد و بيستم سر دوست داشتن اهل بيت عليهم السلام پاكى ولادت و سبب دشمنى با ايشان آلودگى و ناپاكى ولادت مى‏باشد ..... ص : 47528- رسول خدا (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود از ما نيست كسى كه نسبت به مومني كينه ورزي كند.
عيون أخبار الرضا ع-ترجمه آقا نجفى ج‏2 288 (1) باب سى‏ام«در ذكر آنچه وارد شده است از حضرت ابى الحسن على بن موسى الرضا(عليه السلام) از اخبار مجموعه» ..... ص : 263


29- اميرالمومنين عليه السلام : شما نعمتهاى خداى عز ذكره را با تسليم شدن در برابر قضاى او و شكر بر نعمتهاى او كامل كنيد، زيرا هر كه بدان راضى و قانع نباشد از ما نيست و به ما توجه ندارد
روضه كافى-ترجمه رسولى محلاتى ج‏2 208 (2)(خطبه ديگرى از امير مؤمنان ع) ..... ص : 20630- كسى كه خدا به او گشايش دهد و باز بر كسان خود سخت بگيرد از ما نيست‏
گلهاى جاويدان(هزار كلمه قصار) 275 منابع و مآخذ ..... ص : 272

- رسول خدا صلوات الله عليه: آن كه خدا به وى وسعت دهد و او بر عائله‏اش تنگ گيرد از ما نيست.
نصايح، ص: 4231- امام صادق عليه السلام : اى زيد از خداوند بترس فقط متقين در نزد ما ارزش دارند، هر كس از خداوند نترسد و مراقب افعال و اعمال خود نباشد از ما نيست.
اخبار و آثار حضرت امام رضا عليه السلام 427 (1) رواياتى در باره بنى هاشم ..... ص : 424


32- فرمود: از ما نيست كسى كه براى محبت ما در مجلسى شركت نكند، از ما نخواهد بود كسى كه با دوستان ما رفت و آمد نداشته باشد و به آنها احسان ننمايد.
مشكاة الانوار-ترجمه عطاردى 172 در كارهاى نيك‏


33- امام صادق عليه السّلام فرمود: از ما نيست كسى كه به خاطر ما پيوستگى (با ديگران) نداشته باشد، از ما نيست هر كه به خاطر ما مهرورزى نكند، از ما نيست كسى كه به خاطر ما به ملاقات (برادرانش) نرود، از ما نيست آنكه به خاطر ما بذل و بخشش نكند.
مشكاة الانوار-ترجمه هوشمند و محمدى متن 403 فصل دوم: در آداب معاشرت ..... ص : 395


34- امام صادق عليه السّلام فرمود: هر كه با همراه خود حق رفاقت را مراعات نكند و خوب رفاقت نكند، و معاشرتش خوب نباشد و همسايه را آزار دهد و به همنشين خود ستم كند و آداب غذا خوردن را رعايت نكند و با او مخالفت كند از ما نيست.
مشكاة الانوار-ترجمه هوشمند و محمدى متن 403 فصل دوم: در آداب معاشرت ..... ص : 395


35- پيغمبر اكرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: از ما نيست كسى كه با قرآن (تغنّي) بي نيازي نجويد قرآن، و معنايش اين است از ما نيست شخصى كه با استعانت بقرآن بى‏نيازى نجويد، و مبادا بپندارد كه منظور از «تغنّى» آواز (طرب‏انگيز) است و مؤيّد اين معنا حديثى است كه روايت شده؛ هر كس كه قرآن بخواند بى‏نياز مى‏شود، و از آن پس بينوا نمى‏گردد. همچنين روايت شده بهر كس كه قرآن داده شود، و بپندارد كه خدا به ديگرى سرمايه‏اى فراوان‏تر از آنچه به او داده عطا كرده، تحقيقاً كوچك را بزرگ شمرده و بزرگ را كوچك. بنا بر اين براى شخصى كه قرآن را فرا گرفته شايسته نيست هيچ فردى از مردم روى زمين را بى‏نيازتر از خود پندارد؛ گر چه (بفرض محال) ديگرى سراسر پهنه گيتى را در اختيار داشته باشد.
معاني الأخبار-ترجمه محمدى ج‏2 173 باب 318 - معنى«محاقله، مزابنه، عرايا، مخابره، مخاضره، منابذه ملامسه، و بيع الحصاة و قسمتى از مناهى ديگر ..... ص : 168


36- ليس منّا من تشبّه بغيرنا.
هر كه به غير ما شبيه شود از ما نيست. (در رفتار و گفتار و انديشه و ظاهر و سبك زندگي و... هر كس خود را شبيه غير اهل بيت كند از ايشان نيست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (آيا سبك زندگي و ظاهر و انديشه و كردار ما شبيه اهل بيت است يا شبيه كفار و يهود و نصارا؟؟؟؟؟))
نهج الفصاحة مجموعه كلمات قصار حضرت رسول ص 663 نهج الفصاحة مجموعه كلمات قصار حضرت رسول اكرم«ص» با ترجمه فارسى‏

- رسول خدا صلوات الله عليه هر كه به ديگران شبيه شود (يعنى در اخلاق و اعمال شبيه كفار گردد) از ما نيست.
نصايح، ص: 42


37- على عليه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم پرچمى را به دست من داد، و به سرپرستى گروهى به جنگ فرستاد، و قبل از حركت به آنان فرمود: هر كس بدون مجروح شدن زياد به اسارت دشمن در آيد، از ما نيست.
نوادر راوندى-ترجمه صادقى اردستانى 242 در باره جنگ و مسايل آن‏


38- رسول اكرم صلوات الله عليه: هر كه قرآن را به صورت غنا (و حالتي كه در آن خشوع نباشد) بخواند از ما نيست.
نصايح ص 42


39- رسول خدا صلوات الله عليه: هر كه امر بمعروف و نهى از منكر نكند؛ از ما نيست.
نصايح فصل هفتم سخنان حكمت آميز پيامبر عظيم الشأن«صلى الله عليه و آله و سلم» به طرزى ديگر: ص : 41


40- امام صادق عليه السلام: اى شيعه آل محمّد، از ما نيست كسى كه با صلحجو به مصالحه رفتار ننمايد، و با مخالفش به نيكوئى مخالفت نكند.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336


دوشنبه بیست و چهارم 7 1391 14:23

1- رسول خدا فرمود: كسى كه با ما ادعاى دوستى نمايد و به دستورات ما عمل نكند، از ما نيست و ما نيز از او نيستيم، آيا چنين كسى نشنيده كه خداوند، از زبان پيامبر خويش مى‏فرمايد: قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ «31- آل عمران»: بگو كه هر يك از شما خدا را دوست مى‏دارد، مرا متابعت كند تا خدا او را دوست بدارد.
ارشاد القلوب-ترجمه سلگى ج‏1 184 تقوا شرط قبولى اعمال و استجابت دعا ..... ص : 182

.
.
.

2- رسول خدا فرمود: از ما نيست كسى كه مسلمانى را بفريبد يا زيان رساند يا نيرنگ زند.
كتاب الروضة در مبانى اخلاق 166 باب - 7 آنچه كه از سخنان پراكنده‏ى رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم گرد آمده و تمام سخنان او ..... ص : 159
.
.
.
3- امام صادق عليه السلام: اى شيعه آل محمّد، از ما نيست كسى كه هنگام خشم خود را كنترل نكند، و با همنشين خوشرفتار نباشد، و با رفيقش مدارا نكند، و با صلحجو به مصالحه رفتار ننمايد، و با مخالفش به نيكوئى مخالفت نكند. اى شيعه آل محمّد، تا ميتوان پرهيزكار باشيد، و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه.
تحف العقول-ترجمه جعفرى 359 سخنانى كوتاه از امام صادق عليه السلام در زمينه‏هاى:«پند، حكمت، زهد و امثال آن ..... ص : 336
.
.
.
4- پيغمبر اكرم فرمود: كسى كه به كودكان مسلمين رحمت و محبت نكند و بزرگسالان را احترام ننمايد از ما نيست.
الحديت-روايات تربيتى ج‏1 44 احترام و تكريم ..... ص : 41
.
.
.
5- پيامبر (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: هر كه از ترس تنگدستى ازدواج نكند از ما نيست.
الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى 430 127 الترغيب في التزويج تشويق به ازدواج ..... ص : 428
.

دوشنبه بیست و چهارم 7 1391 14:17
سخناني زيبا و گهربار از آيت الله بهجت رحمة الله عليه
در اين مطلب جاي شك نيست كه اگر انسان بدان موفق باشد، براي او كافي است و تمام مطالب و نتايج رياضات شاقه و دشوار را دارد! و آن مطلب اين است كه:
انسان خود را در محضر خدا ببيند و خدا را در همه احوال، مطلع از خود و در همه جا حاضر و بر همه كارها و احوال خود، ناظر بداند.


١) هم جنسي و هم شكلي و اختلاط با كفار، تسلط و حكومت آنها را بر مسلمانان آسانتر مي سازد. [در محضر بهجت: ۱/۳۲] [آيت الله بهجت]۲) اگر بي تفاوت باشيم و براي رفع گرفتاريها و بلاهايي كه اهل ايمان بدان مبتلا هستند دعا نكنيم، آن بلاها به ما هم نزديك خواهد بود.[همان: ۱/۹۷] [آيت الله بهجت]۳) ائمه ما (عليهم السلام) دعاها را در اختيار ما گذاشته اند تا ما را غرق در نور ببينند. [همان: ۱/۱۸۹] [آيت الله بهجت]۴-اگر بخواهيم محيط خانه گرم و باصفا و صميمي باشد، فقط بايد صبر و استقامت و گذشت و چشم پوشي و رأفت را پيشه خود كنيم تا محيط خانه گرم و نوراني باشد. [همان ۱/۳۰۰] [آيت الله بهجت]۵-ما بايد باب توجيه خطا و اشتباه را به روي خود ببنديم و براي هر خطا، زبان به استغفار بگشاييم و اگر قابل جبران باشد، جبران كنيم. [همان] [آيت الله بهجت]۶-خدا نكند حرام در نزد انسان زينت داده شود! اين يك بيماري قلبي است كه انسان به آن مبتلا مي شود، و با وجود راههاي حلال كه نيازش را برآورده مي كند، خود را به حرام گرفتار مي نمايد! [همان: ۱/۲۹۸] [آيت الله بهجت]۷-واي بر ما اگر در خصوص خوردنيها و نوشيدنيها از حرام اجتناب نكنيم! زيرا همين غذاها است كه منشأ علم و ايمان و يا كفر ما مي شود! [همان: ۱/۳۳۷] [آيت الله بهجت]۸-اگر مي خواهيد از ناحيه دعا به جايي برسيد، زبان حالتان اين باشد: تسليم خدا هستيم، هر چه بخواهد بكند، بنا داريم عمل به وظيفه بندگي كنيم. [همان: ۱/۳۴۱] [آيت الله بهجت]۹- در اين مطلب جاي شك نيست كه اگر انسان بدان موفق باشد، براي او كافي است و تمام مطالب و نتايج رياضات شاقه و دشوار را دارد! و آن مطلب اين است كه: انسان خود را در محضر خدا ببيند و خدا را در همه احوال، مطلع از خود و در همه جا حاضر و بر همه كارها و احوال خود، ناظر بداند. [همان: ۱/۳۵۴] [آيت الله بهجت]۱۰-براي اداره تمام جهان كافي است كه انسان، عاقل و مؤمن و متدين باشد. ديانت و عقل، براي اداره كره زمين كفايت مي كند [همان:۲/۴۳] [آيت الله بهجت]
يکشنبه بیست و سوم 7 1391 22:39
نخستين مظلوم

امام كاظم عليه السلام در كنار مرقد مطهر اميرالمومنين عليه السلام مي فرمايد:
السلام عليك يا ولي الله، اشهد انك اول مظلوم و اول من غصب حقه
درود بر تو اي ولي خدا، من گواهي مي دهم كه تو اولين مظلوم و نخستين كسي هستي كه حقش غصب گرديده

رسول الله صلي الله عليه واله نيز از مظلوميت حضرت علي عليه السلام خبر داد و فرمود:
يا علي انت المظلوم بعدي
اي علي تو بعد از من مظلوم واقع مي شوي

و خود حضرت فرمودند:
لقد ظلمت عدد المدر و الوبر
من به تعداد خاك هاي بيابان و كرك هاي حيوانات مورد ستم قرار گرفتم


بحارالانوار.ج۴۱.ص۵۱

دسته ها : نكته ها
يکشنبه بیست و سوم 7 1391 22:35
نزد كدام عالم رفت و آمد كنيم؟
قال موسي بن جعفر عليه السلام:

نزد هر عالمي رفت و آمد ننماييد مگر آن عالمي كه شما را از پنج مرحله خارج نموده و به پنج مرحله برساند;
از شك و شبهه به يقين
از تكبر به تواضع
از ريا و خودنمايي به اخلاص در عمل
از تمايلات دنيوي و اميال نفساني به پارسايي و بي اعتنايي
و از حقد و كينه و خصومت به لطف و نصيحت و خيرخواهي

بحارالانوار.ج۱.ص۲۰۵
دسته ها : نكته ها
يکشنبه بیست و سوم 7 1391 22:32

اقسام دزد

قال الصادق (عليه السلام): السراق ثلاثه: مانع الزكوره و مستحل مهور النساء و كذلك من استدان دينا و لم ينو قضائه‏. امام صادق (عليه السلام) فرمود: دزدها سه قسمند: 1. آنكه زكات ندهد، 2. آنكه مهريه زنان را براى خود حلال بداند. 3. كسى كه قرض كند و قصد دادن آن را نداشته باشد. بحار الانوار، ج 103، ص 349.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 18:50

وحشتناك‏ترين روزهاى عمر انسان‏

عن ياسر الخادم قال سمعت ابالحسن الرضا (عليه السلام):يقول آن او حش ما يكون هذا الخلق فى ثلاثه مواطن: يوم يولد و يخرج من بطن امه فيرى الدنيا و يوم يموت فيرى الاخره و اهلها و يوم يبعث فيرى احكاما لهم يرها فى دار الدنيا.ياسر خادم مى ‏گويد: از امام رضا (عليه السلام) شنيدم كه فرمود:
وحشتناك‏ ترين روزهاى انسان در سه جايگاه است:
1. روزى كه از رحم مادر خارج مى ‏شود و دنيا را مى ‏بيند،
2. روزى كه مى‏ ميرد و آخرت را مى ‏بيند.
3. روزى كه مبعوث مى‏ شود و احكامى را مى ‏بيند كه هرگز آنها را در دنيا نديده.

خصال، ص 51.

يکشنبه بیست و سوم 7 1391 18:42
توصيه آيت الله عبدالكريم كشميري

اگر سوره والعاديات روزي 110 مرتبه خوانده شود، روزي حلال فراوان خواهد آمد.

(خواندن 110 مرتبه سوره والعاديات تقريباً 35 دقيقه طول مي كشد و لازم نيست يك
مرتبه و پشت سرهم خوانده شود.
مي توان در طول روز و در ساعات فراغت به تدريج 110 مرتبه خواند).

كتاب بوي باران
دسته ها : نكته ها - مذهبي
شنبه بیست و دوم 7 1391 21:11

افسران - چه خواهد كرد...

دسته ها : نكته ها
شنبه بیست و دوم 7 1391 16:9

از مواعظ آية اللّه عبداللّه مامقاني به فرزندش:
بدان فرزند عزيزم كه خداي عزوجل به تو توفيق اطاعت و دوري از مخالفتش را عنايت فرمود كه خداوند سبحان خيلي زود همه ي مخلوقاتش را دوست دارد همان گونه كه هر سازنده و صانعي نسبت به مصنوع خودچنين است و به راستي كه خداوند عزوجل واجبات را واجب و مستحبات را مستحب و محرمات را حرام و مكروهات را مكروه قرار داد و اين همه به خاطر به دست آوردن مصالح بندگان و دفع ضررها از آنان است. در غير اين صورت نه گناه گنهكار به زيان اوست ونه طاعت اطاعت كننده سودي برايش دارد.
اي فرزندم! به راستي كه تفكر از بزرگ ترين وسايل و اسباب بيداري نفس و صفاي قلب است و تفكر نقش بزرگي در برطرف نمودن كدورت ها و شكستن شهوت ها و دور شدن از خانه ي غرور و متوجه شدن به سراي جاوداني و خوشحالي و صفاي قلب است و تفكر رأس و رئيس همه ي عبادت ها بوده و خلاصه ي طاعت ها و بلكه روح آن هاست به طوري كه در اخبار آمده است كه برترين عبادت فكر كردن درباره ي خداي تعالي و در قدرت اوست. در برتري تفكر بر عبادت اين گونه تعليل شد است كه: تفكر، بنده را به خداي سبحان مي رساند، ولي عبادت او را به ثواب و جزاي خداوند مي رساند، پس بر تو باد فكر كردن.

دسته ها : نكته ها
شنبه بیست و دوم 7 1391 8:33

اين جمله راهميشه در دل زمزمه كن:

آنجا كه راه نيست خدا راه ميگشايد

وخداي من هيچگاه دير نميكند...

دسته ها : نكته ها
دوشنبه هفدهم 7 1391 13:49
خداوند نزديكتر از انسان به او و دورترين از ذهن اوست.


دسته ها : نكته ها
سه شنبه یازدهم 7 1391 13:46

دسته ها : نكته ها
شنبه هشتم 7 1391 9:17

"حجاب" همان چادري بود كه پشت

درِ خانه سوخت ولي از سرِ فاطمه (س) نيفتاد

دسته ها : نكته ها
شنبه هشتم 7 1391 2:20

حكايت ما آدم ها …
حكايت كفشاييه كه …
اگه جفت نباشند …
هر كدومشون …
هر چقدر شيك باشند …
هر چقدر هم نو باشند
تا هميشه …
لنگه به لنگه اند …
كاش …
خدا وقتي آدم ها رو مي آفريد …
جفت هر كس رو باهاش مي آفريد …
تا اين همه آدماي لنگه به لنگه زير اين سقف ها
به اجبار، خودشون رو جفت نشون نمي دادند…

دسته ها : نكته ها
جمعه هفتم 7 1391 1:59

تك تك ما سرانجام داوري خواهيم شد . مهم اين است كه چقدر زندگي كرده ايم " نه چقدر زنده بوده ايم . چقدر بخشيده ايم " نه چقدر داشته ايم . چقدر خوب - صرفا خوب - بوده ايم " نه چقدر عظيم جلوه كرده ايم{-35-}

دسته ها : نكته ها
چهارشنبه پنجم 7 1391 1:56

هيچ شرفي بالاتر از دين ، هيچ عزتي با ارزش تر از پرهيزكاري ، هيچ پناهگاهي بهتر از دين و شفيعي نجاتبخش تر از توبه نيست .

 

دسته ها : نكته ها
سه شنبه چهارم 7 1391 15:6


*هركسي به من كلمه اي بياموزد مرا بنده خود كرده است
********

*قناعت ثروتي است كه پاياني ندارد
*******

* هر كه خود را بشناسد، خدا را شناخته است
*********

* شجاع ترين مردم آن است كه حرف حق را بزند
************

* بزرگترين جهاد‌، مبارزه با نفس است
*********

* شمشير آخته‌ دردست‌ مرد شجاع‌، عزيزتر از سخن‌ راست‌ نيست‌.
*************

* زشت‌ ترين‌ سخن‌ راست‌، ستايش‌ انسان‌ از خويشتن‌ است.
*************

* بهترين‌ گفتارها آن‌ است‌ كه‌ عمل‌ تصديق‌ كند.
**************

* هركه‌ نيكي‌ را از بدي‌ نشناسد، از چهارپايان‌ است‌ !
****************

بايد مردم‌ در برابر حق‌ نزد تو مساوي‌ و يكسان‌ باشند.

دسته ها : نكته ها
جمعه سی یکم 6 1391 23:15

تو زندگيت بارون نباش

كه فكر كنن با منت

خودت رو به شيشه ميكوبي،

 

ابر باش تا منتظر باشن كه بباري......    

دسته ها : نكته ها
چهارشنبه بیست و نهم 6 1391 23:43

چطور ميتونيم متوجه بشيم كاري كه داريم انجام ميديم براي خداست يا براي نفس خودمون؟
چون بعضي وقتا ما كاري رو با عشق و علاقه انجام ميديم . آيا اين عشق و علاقه ممكنه باعث از بين رفتن اخلاصمون بشه يعني اينكه بشه براي نفس نشه براي خدا؟

 

بهترين راه براي اينكه متوجه شويم كاري كه انجام ميدهيم براي خداست يا براي هواهاي نفساني خودمان، اين است كه در نيات خودمان قبل و حين انجام عمل دقيق شويم و آن را مورد دقت و تامل بيشتري قرار دهيم چون بي توجهي نسبت به اين مهم ممكن است سالها عبادات و مجاهدتهاي نفساني ما را به گناهاني چون ريا آلوده نمايد. لذا ضروري است به واكاوي و بررسي دقيق انگيزه هاي خود پرداخته و ببينيم به راستي از پس انجام اين همه عبادات در پي چه هستيم و خواهان چه حقيقت و كمالي مي باشيم. اگر ديديم عدم وجود مزاياي مادي و دنيوي، به سستي ما درعبادات و انجام خيرات انجاميد، بايد بدانيم كه اخلاص نداريم؛ هرگاه تقدير و تشكر ديگران در رفتار ما اثر گذاشت به طوري كه اگر از ما قدرداني نشد، نشاطي براي انجام عمل نداشتيم، بايد بدانيم كه نيت و انگيزه ما در عبادات وخيراتمان مخدوش و آلوده به رياست. اگر انسان واقعا كاري را براي خدا انجام مي دهد، نبايد تعريف و خوشايند و سرزنش ديگران در اراده و تصميم او تاثيربگذارد ما نبايد به انگيزه ها و رفتارمان مطمئن شويم، بلكه پيوسته مي بايد خود را درجايگاه متهم ببينيم و هيچ گاه از رفتار خودمان راضي نگرديم. چنان كه اميرمؤمنان(ع) فرمودند: «واعلموا عبادالله ان المؤمن لايصبح ولايمسي الا و نفسه ظنون عنده فلايزال زار يا عليها و مستزيداً لها» (نهج البلاغه/ خ571) بلكه آنان كه در مقام قرب عند الله هستند و دائما در صدد آنانند كه بر مقام قرب و نزديكي خويش به خداوند متعال بيفزايند خداوند رحمان و رحيم را حتي براي وصول به بهشت ويا فرار از جهنم عبادت نميكنند بلكه خداوند را ميخوانند چون خداوند را لايق پرستش و عبادت ميبينند.از امام سيد الوصيين حضرت امير المومنين علي عليه السلام بشنو كه فرمود:

الهي ما عبدتك خوفاً من نارك ولا طمعاً في جنتك و لكن وجدتك اهلاً للعبادة فعبدتك؛

يعني خداوندا! عبادت من نه به جهت ترس از آتش تو است و نه طمع در بهشتت، بلكه به جهت اين است كه تو را شايسته عبادت يافتم

نان و حلوا چيست؟ اي نيكو سرشت

اين عبادتهاي تو بهر بهشت

نزد اهل حق، بود دين كاستن

در عبادت، مزد از حق خواستن

رو حديث ما عبدتك، اي فقير

از كلام شاه مردان، ياد گير

چشم بر اجر عمل، از كوري است

طاعت از بهر طمع، مزدوري است

خادمان، بي‌مزد گيرند اين گروه

خدمت با مزد، كي دارد شكوه؟

عابدي كاو اجرت طاعات خواست

گر تو ناعابد نهي نامش، رواست

تا به كي بر مزد داري چشم تيز!

مزد از اين بهتر چه خواهي، اي عزيز

كاو تو را از فضل و لطف با مزيد

 از براي خدمت خود آفريد

 

دسته ها : نكته ها
چهارشنبه بیست و نهم 6 1391 21:53
ايرانيا چطور درباره مسيحيت فيلم ميسازن؟
 آمريكاييا چطور درباره اسلام؟
دسته ها : نكته ها
سه شنبه بیست و هشتم 6 1391 23:58

روايت پناهيان از پشت پرده اهانت به رسول اكرم (ص)

 

 

حجت الاسلام والمسلمين  علي رضا پناهيان گفت

اينهايي كه دارند قران را اتش مي زنند در واقع  حرمت قران را

به ما ياد اوري مي كنند

اين هاي كه دارند به پيغمبر اكرم (ص)  بي احترامي مي كنند

در واقع دارند وضيفه مارا به ما ياد اوري مي كنند

 

كه ما شخص شخيص پيامبر اكرم (ص)

را به اهل عالم معرفي كنيم و ما بايد از اين فرصت استفاده كنيم

 

بقيه در ادامه مطلب......

 

سه شنبه بیست و هشتم 6 1391 23:58

براي خونوادهاتون خصوصا بچه هاتون

 تا جايي كه ميتونيد وقت بگذاريد
باهاشون بازي كينيد و ببريدشون

به دل طبيعت

تا خدا رو مستقيم لمس كنند

دسته ها : نكته ها
سه شنبه بیست و هشتم 6 1391 12:10

 

حل مشكل آيه الله نجفى به دست حضرت معصومه (عليها السلام)
آيه الله العظمى سيد شهاب الدين نجفى مرعشى (وفات يافته شهريور 1369 شمسى) مى فرمود: روزگارى كه جوان تر بودم، روزى بر اثر مشكلات فراوانى كه داشتم، از جمله مى خواستم دخترم را شوهر دهم، ولى مال و ثروتى نداشتم، تا براى دخترم جهيزيه تهيه كنم، با ناراحتى به حرم حضرت معصومه (عليها السلام) رفتم، و با عتاب و خطاب در حالى كه اشك هايم سرازير بود گفتم: اى سيده مولاي من، چرا به امر زندگى من اهميت نمى دهى؟ من چگونه با اين دست خالى دخترم را شوهر دهم؟ سپس با دلى شكسته به خانه برگشتم، حالت غشوه (كشف) مرا فراگرفت در همان حال شنيدم در مى زنند، رفتم و در را باز كردم، شخصى را ديدم كه در پشت در ايستاده، وقتى مرا ديد گفت: سيده تو را مى طلبد با شتاب به حرم رفتم، وقتى كه وارد صحن شريف آن حضرت شدم، چند كنيز را ديدم كه به تميز كردن ايوان طلا اشتغال داشتند، از سبب آن پرسيدم، گفتند: اكنون سيده مى آيد، پس از اندكى حضرت فاطمه معصومه (عليهاالسلام) آمد، در حالى كه در شكل و شمايل، مانند مادرم فاطمه زهرا (عليه السلام) بود (چون جده ام زهرا (عليها السلام) را سه بار قبل از آن، در خواب ديده بودم) نزد عمه ام حضرت معصومه (عليها السلام) رفتم و دستش را بوسيدم، به من فرمود: اى شهاب! كى ما در فكر تو نبوده ايم، كه ما را مورد عتاب قرار داده و از دست ما شاكى هستى، تو از زمانى كه به قم آمدى زير نظر ما و مورد عنايت ما بوده اى. وقتى كه از خواب بيدار شدم، فهميدم كه نسبت به حضرت معصومه (عليها السلام) اسائه ادب كرده ام، همان دم براى عذرخواهى به حرم شريفش رفتم، از آن پس حاجتم برآورده شد و در كارم گشايشى صورت گرفت، و مشكل زندگيم حل و آسان گرديد.
برگرفته از نرم افزار حضرت معصومه(س) ،فاطمه دوم ƹ̵̡ӝ̵̨̄ʒ كاري از اسك دين
 
دسته ها : نكته ها - مناسبت ها
سه شنبه بیست و هشتم 6 1391 9:25
X