معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515208
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بخشهايي از زندگي حضرت زينب سلام الله عليها ، برگرفته از كتاب "زينب بانوي گلهاي كبود" نوشته ي علي تبريزيان

 

ولادت حضرت زينب (س)

 

وضعيت حضرت زهرا (عليهاالسلام)هنگام باردار شدن به حضرت زينب(عليهاالسلام) : حالتي از اندوه حضرت زهرا(عليهاالسلام) را فرا گرفته بود و روز به روز اين حالت افزايش مي يافت.
روز ، ماه ، سال و محل ولادت حضرت زينب(عليهاالسلام) : روز پنجم جمادي الاول ، سال پنجم يا ششم هجري در شهر مدينه منوره.
نخستين صدايي كه حضرت زينب(عليهاالسلام) هنگام ولادت شنيدند: بانگ "الله اكبر لا اله الا الله " موقعيت حضرت زينب (عليهاالسلام)در تسلسل فرزندان امام علي و حضرت زهرا عليهما السلام: سومين فرزند بعد از امام حسن و امام حسين عليهما السلام
معناي زينب در لغت و اصطلاح: زينب در لغت به معناي "درخت خوش بو " و در اصطلاح به معناي "زينب پدر" مي باشد. زمان مشخص شدن نام حضرت زينب(عليهاالسلام) : سه روز بعد از ولادت دليل به تاخير افتادن نامگذاري حضرت زينب (عليهاالسلام): رسول خدا در سفر بودند ، به همين خاطر امام علي عليه السلام و حضرت زهرا (عليهاالسلام)منتظر بازگشت ايشان شدند تا ايشان براي دخترشان نامي اختيار فرمايد.
دگرگوني پيامبر اكرم (ص) هنگام شنيدن خبر ولادت حضرت زينب(عليهاالسلام): پيامبر هنگام شنيدن خبر ولادت حضرت زينب (عليهاالسلام)گريستند و وقتي امام حسين عليه السلام از ايشان درباره علت گريستنشان پرسيدند ، فرمودند : اي نور چشمم ! به زودي به راز اين گريستن پي خواهي برد. فرشته مامور ابلاغ نام حضرت زينب(عليهاالسلام) از سوي خداوند به پيامبر اكرم(ص): جبرئيل خبر جبرئيل براي رسول خدا (ص) پيرامون زندگي حضرت زينب (عليهاالسلام): جبرئيل به پيامبر (ص) خبر داد كه زندگي حضرت زينب(عليهاالسلام) آكنده از مصائب خواهد بود. عكس العمل پيامبر هنگام ديدن حضرت زينب (عليهاالسلام): پيامبر(ص) حضرت زينب(عليهاالسلام) را در آغوش گرفت و با صداي بلند گريست.
علت گريستن رسول خدا هنگام ديدن حضرت زينب(عليهاالسلام) : رسول خدا (ص) در اين باره به حضرت زهرا فرمودند: اين دختر در آينده به مصائب مختلفي مبتلا خواهد شد.
فرمايش پيامبر اكرم (ص) پيرامون مصائب حضرت زينب (عليهاالسلام): رسول خدا (ص) فرمودند : هركس بر مصائب زينب (عليهاالسلام)بگريد مانند كسي است كه بر مصائب دو برادرش حسن و حسين عليهماالسلام گريسته است.
فردي كه حضرت زينب طبق سخن رسول خدا (ص) شبيه او هستند: حضرت خديجه(عليهاالسلام)
برجسته ترين ويژگي هايي كه حضرت زينب(عليهاالسلام) از پدر و مادرشان به ارث بردند : حضرت زينب(عليهاالسلام) از پدرش فصاحت و بلاغت و از مادرش نزاهت و حيا را به ارث برده است.
شباهت حضرت زينب با امام حسن و حسين : حضرت زينب (عليهاالسلام)در بردباري شبيه امام حسن عليه السلام و در شجاعت شبيه امام حسين عليه السلام مي باشد.
ميزان اختلاف سني حضرت زينب(عليهاالسلام) با امام حسين عليه السلام : حضرت زينب(عليهاالسلام) حدودا دوسال از امام حسين عليه السلام كوچكتر بودند.
سخن اسما با حضرت زهرا پيرامون حضرت زينب : اسما همسر جعفر بن ابي طالب ، حضرت زينب را پس از ولادت در آغوش گرفت و به حضرت زهرا گفت : دختر رسول خدا! اين نوزاد در زيبايي و شخصيت شبيه شماست و علاوه بر آن ، زيبايي و نجابت در اين نوزاد مجسم شده است. راستي چقدر شبيه برادرش حسين است.

شنبه بیست و پنجم 6 1391 17:15

تصميم دارم ان شالله به لطف حق از امروز بخشي از زندگي حضرت زينب عليا (س) رو براتون بزارم

 

ان شالله خدا كمك كنه تا زنان ما هم حضرت زينب رو الگوي خودشان قرار بدن .

 

 

 

شنبه بیست و پنجم 6 1391 17:11

زنان خلبان

 

زنان سنت شكن و تاريخ ساز ايران (اولين خلبانان ايران)مقدمه :هنگامي كه در سال1908 تريسي پلتير فرانسوي توانست نام خود را به عنوان اولين خلبان زن تاريخ ثبت كند در حالي كه هيچگونه دوره آموزشي را پشت سر نگذاشته بود تنها 2 سال زمان نياز بود تا هموطن او لاروش ريموند اولين مدرك خلباني رسمي كه به يك زن اعطا شده بود دريافت كند و بعد از آن خيل عظيمي از زنان در سراسر جهان متقاضي يادگيري اين هنر جديد شدند و خيلي زود زنان در سراسر دنيا با هليكوپتر و هواپيما در خطوط هوايي و ارتش و نيرويهاي نظامي پرواز كردند . با ما باشيد تا گذري بر داستان اولين خلبانان زن در ايران داشته باشيم .


بقيه در ادامه مطلب .........

چهارشنبه چهارم 5 1391 15:30

زنان , بخشى از جامعه انسانى اند كه در حوزه ايمان و كمال , تفاوتى با مردان ندارند و گاه به چنان مقامى دست مى يابند كه مردان بايد از آنان درس تقوا, شجاعت , ديانت و خضوع در برابر پروردگار بگيرند. قرآن كريم در يك دعوت عمومى مى فرمايد: يا ايها الذين آمنوا آمنوا , و راه كمال را با استمرار حركت در مسير ايمان , براى هر زن و مرد ترسيم مى كند و مثال هايى از افراد نمونه را كه در آن هم سخن از مرد است

و هم زن براى عبرت افراد جامعه مثل مى زند تا راه صعود به قله بلند ايمان براى زن و مرد روشن تر شود. زنانى از همين جامعه دعوت شده بوده اند كه با تربيت نفس خويش و حركت در راه رضايت محبوب , چنان ذوب در معشوق شوند كه از آنان بايد به عنوان الگو نام برد. در اين راستا, آسيه بانويى نمونه و الگويى براى زن و مرد در نفى ستمگرى , شرك و كفر و نيز گرايش به توحيد و يكتاپرستى است . درحقيقت هركس در اثبات اين حقيقت تلاش كند, ظلم را درهم شكند

و براى رسيدن به مقام قرب الهى استقامت ورزد, الگو است . آسيه در خانه اى زندگى مى كند كه صاحب آن خانه (فرعون ), ادعاى اناربكم الاعلى دارد و شعار ما علمت لكم من الهه غيرى را سرمى دهد واين زن در ميان اين ادعا و شعار, سخن از توحيد مى گويد و براى نفى بيدادگرى , وحشيانه ترين شكنجه ها را تحمل مى كند, تا آن جا كه نامش زينت بخش قرآن مى شود. اين در حالى است كه فرعون مردى است كه لايق نام انسان هم نيست . مريم , در ميان بسيارى از مردان , چنان لياقتى مى گيرد كه چون مادرش پس از تولد مريم به پروردگار مى گويد: وانى اعيذها بك وذريتها من الشيطان , خدايا! من , اين دختر و فرزندانش را از شر شيطان , به تو پناه دادم , خداوند پاسخش مى دهد:

فتقبلها ربها بقبول حسن , پس خداوند, او را به نيكويى پذيرفت . در صورتى كه پروردگار درباره ساير مردم مى فرمايد: انما يتقبل الله من المتقين , اين جا سخن از پذيرفتن عمل است و در خصوص حضرت مريم , گوهر ذات عامل قبول مى شود. مريم يك زن است كه پروردگار او را مى پذيرد و در موردش مى فرمايد: وليس الذكر كالانثى , هرگز پسر,جوهره اين دختر را ندارد و هرگز ازمرد, كار اين زن برنمى آيد. مرد, بدون زن نمى تواند فرزندى به دنيا آورد. مريم بدون مرد, عيسى را به دنيا آورد

و از او الگويى براى جامعه بشرى ساخت . اين يك خصلت زن است كه بدون او, جامعه رو به نيستى مى رود و با بودن اوست كه موسى از آب , گرفته مى شود و در دامان يوكابد رشدمى نمايد تا راهبرى شود كه آن همه عظمت را مديون مادر خويش است . خود پيداست كه زن , با سير در مسير الهى , لايق دريافت وحى مى شود و اين لياقت , خود گواهى بر مدعاى تساوى زن و مرد در پهنه ايمان وتقواست . قرآن مجيد در اين مبحث نيز مطالب زيادى دارد: درباره حضرت مريم مى گويد:

اذ قالت الملائكه يا مريم , و در خصوص وحى به مادرحضرت موسى مى فرمايد: واوحينا الى ام موسى , و در تبيين وحى به همسر حضرت ابراهيم مى گويد: وامراته قائمه فضحكت فبشرناهاباسحاق ومن وراء اسحق يعقوب 10, هنگامى كه فرشته ها با ابراهيم سخن مى گفتند, همسر او نيز حاضر بود و ايستاده بود و سرور و خوشحالى داشت . پس او را به اسحاق و پس از او به يعقوب بشارت داديم . در ابتدا اين نشانگر آن است كه خلافت مربوط به انسانيت است , نه مربوط به شخص . آدم خليفه الله نبود, بلكه مقام انسانيت , مشخصه خليفه الله است

و انسانيت به مرد يا زن بودن نيست . گاه مرد بر زن ممتاز مى شود و گاه زن بر مرد, كما اين كه گاه مردى براى ساير مردان و گاه يك زن براى ساير زنان , الگو مى شود. درحقيقت همه اين نمونه ها, الگو براى مردمند. چه اين كه مريم و يوكابد و ساره , الگوهايى براى جامعه انسانى اند و همه از زن و مرد بايد از آنان درس معرفت و دين و ايمان بگيرند. آن گاه كه سخن از حضرت زهرا(س ) مرضيهى مى شود, پيامبران نيز سرتعظيم فرود مى آورند, پدر دستش را مى بوسد

و در هنگام ورودش , در برابراو مى ايستد. اين حركت رسول خدا(ص ) دليل بر بالاتربودن رتبه زهراى از پدر نيست , لكن از اين راز, تنها خدا و پيامبر و ائمه باخبرند, همان گونه كه از راز وحى به او پس از درگذشت پدر تا لحظه شهادتش آگاهى نداريم , مهمتر از آن , على (ع ) كه امام اوست , كاتب وحى نازل شده بر فاطمه است !. و كجا مردان به اين مقام دست مى يابند؟. زنان نيز حتى زنان نمونه راهى به شان و منزلت فاطمه (س ) ندارند. فاطمه كجا و آسيه كجا!. فاطمه كجا و مريم كجا!.

تا چه رسد به زنانى امثال خنساء, سميه , سوده , حره , حكيمه , جميله و يا زن نمونه اى از عصر حاضر به نام فهيمه !!. امام حسين (ع ) به حضرت عباس فرمود: چرا مرا برادر صدا نمى زنى ؟. , حضرتش عرض كرد: زيرا مادر من , فاطمه كلابيه , كنيز مادر تو فاطمه (س ) است !. . ترسيم چهره زنان نمونه , براى تبيين ارزش هاى زن مسلمان است و فاطمه (س ) ناب ترين الگوى همه زنان نمونه است . زن نمونه , شناختى ارزشى براى همه بانوان است تا با تلاش خود به كسب آن ارزش ها نايل شوند, و نيز معرفتى است

براى همه مردان , تا بدانندالگوشدن در مردبودن نيست . ذات اقدس اله , عالم را بر محور محبت اداره مى كند و راه محبت را, زن بهتر از مرد درك مى كند, چنانچه راه قهر را شايد مرد بهتر از زن درك كند. مناجات محبين را زنانى كه اهل سير و سلوك هستند, بهتر درك مى كنند و مناجات شهادت طلبانه را مردان بهتر از زنان دريافت مى كنند. پس در هر جامعه , ما به زنان و مردان نمونه نيازمنديم و زنان نيز مى توانند الگو باشند و گاه در بسيارى از ميدان ها از جمله عرصه محبت و دل وجذبه از مردان نيز موفق تر شوند. طبيعى است

كه اگر براى زنان الگوهايى از خود آنان داشته باشيم در پيشرفت جامعه آنان به سوى كمال مطلق , موفق تريم , چه اين كه نياز زن را, زن بهتر درك مى كند. زن مى داند كه جامعه زنان از احاديث , اشعار عرفانى , نثر, نظم و ادب عرفانى اثر بيشترى مى پذيرند و از اين رو تلاش مى كند تا با حركت همين عرصه ها به انسانيت خود غنابخشد و با هماهنگى كامل بين مونث بودن و انسان بودن , به رتبه اى برسد كه جامعه , مونث بودن زن را از بعدى انسانى ارزيابى كند. اين براى زنان شيرين است

, چه اين كه براى مردان نيز الگوپذيرى از مردها پرجاذبه است . و آن گاه كه زنى فاطمه شد, هم براى مردان و هم براى جامعه زنان الگوست و براى همه نيز پيروى از فاطمه (س ) ارزشمند است و زنانى كه ازفاطمه (س ) تبعيت كنند, خود نيز نمونه هايى از مردم نمونه اند كه گاه رتبه اى بالاتر از مردان مى يابند و مردان نيز بايد از آنان الگو بگيرند. اين مجموعه , خدمتى هرچند كوچك در اين راستاست . قطعا شخصيت هاى ذكرشده در اين مجموعه الفبايى , همه زنان نمونه نيستند.

چه بسا گوهرهايى كه تاريخ , نامى از آنان نبرده است و يا در مسير حوادث به فراموشى سپرده شده اند. زنان بزرگوار و نمونه اى در عصر حاضر وجوددارند كه ما از آنان شناختى نداريم و نيز بزرگ زنانى كه چشم ما در كتب به آن ها راه نيافت و يا ازحوصله نوشتارمان بيرون بود.

ما تنها در حوصله مكتوب خودمان با شما همراهيم . اميد است اين جرقه , حوصله هايى بيافريند كه من و ما را تا شناختى دقيق و كامل از جامعه زنان نمونه , با خود به همراه ببرد.

 

منبع كتاب زنان نمونه نويسنده على شيرازى .

 

 

سه شنبه بیستم 4 1391 23:39
X