معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515244
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

افسران - بلاي عمده ملت ما
دسته ها :
جمعه سیزدهم 2 1392 12:50

 

افسران - بدون شرح...

ﺑﻤﺎﻥ ! ﺩﻟﻢ ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﺪ ﭘﺴﺮﻡ ﻋﺼﺎﯼ ﺩﺳﺘﻢ ﺑﺎﺷﺪ ....

ﮔﻔﺖ: ﻫﺮ ﭼﻪ ﺗﻮ ﺑﮕﻮﯾﯽ ﻓﻘﻂ ﯾﻚ ﺳﻮﺍﻝ!

ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﯽ ﭘﺴﺮﺕ ﻋﺼﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺩﻧﯿﺎﯾﺖ ﺑﺎﺷﺪ ﯾﺎ ﺁﻥ ﺩﻧﯿﺎ؟؟؟؟

ﻣﺎﺩﺭﺵ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﮕﻔﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺷﻚ ﺑﺪﺭﻗﻪ ﺍﺵ ﻛﺮﺩ ...

دسته ها :
جمعه سیزدهم 2 1392 12:34
 

تروريست‌ها در تازه‌ترين اقدام خود قبر حجر بن عدي، صحابي برجسته اميرالمومنين را نبش كرده و اقدام به ربودن پيكر وي كردند.

خبرگزاري فارس: نبش قبر صحابي اميرالمومنين توسط تروريست‌ها در سوريه +تصاوير

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از العالم، گروه‌هاي تروريستي سوريه در تازه‌ترين اقدام، قبر «حجر بن عدي» صحابي حضرت علي عليه السلام را نبش كرده و پيكر وي را كه هنوز سالم مانده را ربودند.

علماي مذاهب مختلف روز پنجشنبه اقدام ارتش آزاد سوريه و گروه‌هاي تروريستي در اين كشور در نبش قبر حجر بن عدي را محكوم كردند.

 

حجر بن عدي در سال 51 به همراه پسرش و تعدادي ديگر از صحابه توسط معاويه بن ابي سفيان به شهادت رسيد.

كشته شدن وي توسط معاويه باعث بروز تنش در جامعه مسلمانان در آن زمان شد. مرقد ايشان در منطقه "عدرا" در نزديكي دمشق قرار دارد.

بر اساس گزارش‌ها، گروهك‌هاي تروريستي، ابتدا ضريح حجر بن عدي را تخريب و پس از آن نبش قبر كردند.

يك رسانه لبناني اعلام كرد: جسد مطهر حجر بن عدي هنوز سالم بوده و تروريست‌ها جسد اين شيعه اميرالمؤمنين (ع) را به مكاني نامعلوم منتقل كرده‌اند. 

 

دسته ها :
جمعه سیزدهم 2 1392 1:48
 
افسران - تصاوير كمتر ديده شده از استاد شهيد مطهري
افسران - تصاوير كمتر ديده شده از استاد شهيد مطهري
 
 
 
 
 دوازده ارديبهشت ماه، مصادف است با سالگشت ترور ناجوانمردانه ي استاد شهيد آيت الله مرتضي مطهري، به دست اعضاي گروهكي منحرف، موسوم به «فرقان». اين استاد بزرگ، به تاريخ 13 بهمن 1298 در «فريمان» (استان خراسان) متولد شد و در سن 60 سالگي، در تهران، به خلعتِ شهادت ملبس گرديد. وي در زمان شهادت، رياست «شوراي انقلاب» را بر عهده داشت و عملا دومين شخصيت سياسي ايران، پس از امام خميني به شمار مي رفت.
دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 11:28


معلمي در كلام امام خميني (ره):

 نقش معلم در جامعه، نقش انبياست؛ انبيا هم معلم بشر هستند. تمام ملت بايد معلم باشند؛ فرزندان اسلام تمام افرادش معلم بايد باشند و تمام افرادش متعلم. 

 معلم در سخنان مقام معظم رهبري:

 دست تواناي معلم است كه چشم انداز آينده ما را ترسيم مي كند. اگر مي بينيد كه اميرمؤمنان، مولاي متقيان علي (ع) مي فرمايد: �من علمني حرفاً فقد صيرني عبداً؛   هركس چيزي به من بياموزد، مرا غلام خويش كرده است.� اين بيان براي ما درس است تا معلمان، قدر

 خود را بدانند و تشخيص دهند كه چقدر، وجود آنها در سرنوشت يك ملت مؤثر است.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:54

 

احترام به پدر و مادر

مجتبي مطهري، فرزند شهيد مرتضي مطهري مي گويد:

«خاطرم مي آيد كه زماني پدرم فرمود: گه گاه كه به اسرار وجودي خود و كارهايم مي انديشم، احساس مي كنم كه از مسائلي كه سبب خير و بركت در زندگي ام شده و همواره عنايت و لطف الهي را شامل حال من كرده است، احترام و نيكي فراوان بوده است كه به پدر و مادر خود كرده ام، به ويژه در دوران پيري و هنگام بيماري، كه افزون بر توجه معنوي و عاطفي، تا آن جا كه توانايي ام اجازه مي داد، از نظر هزينه و مخارج زندگي به آنان كمك و مساعدت كرده ام.

همچنين به ياد دارم كه مادرم مي گفت: مادر آقاي حاج شيخ مرتضي مطهري، ميان عروس هايش، به من لطف و عنايتي ويژه داشت و اين لطف، به خاطر علاقه خاصي بود كه به فرزند دل بندش شيخ مرتضي داشت. اما اين علاقه و محبت مادر و فرزند، دو طرفه بود. در آغاز جواني، روزي گله كوچكي از مادر ايشان كردم و ايشان به شدت ناراحت شدند. من از آن جا به ميزان علاقه و احترام خاص استاد به مادرشان پي بردم و ديگر هرگز در اين باره سخن نگفتم.

استاد شهيد، در برابر پدر بزرگوار خويش نيز تواضع و احترام خاصي داشتند و خلاصه آنكه، در موقع روبه رو شدن با پدر و مادر، دست آنان را مي بوسيد.

ايشان مي گفتند: انسان نبايد هيچ گاه از سخن پدر و مادرش ناراحت و دل گير بشود. والدين، هميشه خير و سعادت فرزند را مي خواهند».

پيام متن:

حرمت نهادن شهيد مطهري به پدر و مادر خويش و توجه معنوي و مادي به آنان و اينكه ايشان عنايت و لطف الهي در حق خويش را، مديون احترام گذاشتن خود به پدر و مادرش مي دانست.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:50

 

كمك در كارهاي منزل و احترام به همسر

همسر شهيد مطهري درباره همكاري استاد در كارهاي منزل و احترام ايشان به همسر چنين مي گويد:

«در مدت 26 سالي كه با ايشان زندگي كردم، هميشه با يك حالت تواضع و آرامش با من رفتار مي كردند. يادم نمي آيد كه هيچ وقت از ايشان ناراحتي و رنجي ديده باشم. بسيار باگذشت و مهربان بودند و به آسايش و راحتي من و بچه ها اهميت مي دادند. آن قدر با من صميمي و نزديك بودند كه رنج و ناراحتي مرا نمي توانستند تحمل كنند. ايشان از تمام مسائل خانه خبر داشتند و در بيشتر كارها به من و بچه ها كمك مي كردند. بيشتر صبح ها چاي درست مي كردند. در تمام طول زندگي، به ياد ندارم كه به من گفته باشند يك ليوان آب به ايشان بدهم.

يادم هست، يك بار براي ديدن دخترم به اصفهان رفته بودم و بعد از چند روز با يكي از دوستانم به تهران برگشتم. نزديكي هاي سحر بود كه به خانه رسيدم. وقتي وارد خانه شدم، ديدم همه بچه ها خواب هستند، ولي آقا بيدار است. چاي حاضر كرده بودند، ميوه و شيريني چيده و منتظر من بودند.

يك وقت هم، من و ايشان به سفر كربلا رفته بوديم. وقتي به خانه برگشتيم، دو سه تا از بچه ها خواب بودند. ايشان ناراحت شدند و با بچه ها دعوا كردند كه چرا وقتي مادرتان از سفر كربلا برگشته، همه شما به استقبال نيامديد؟!»

پيام متن:

احترام فراوان شهيد مطهري به همسر، تا آن جا كه هرگز سبب ناراحتي و رنجش خاطر او نشد و نيز همكاري شهيد بزرگوار در كارهاي خانه با همسر.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:48

اهتمام شهيد مطهري به حجاب بانوان در دانشكده

سيدمحمدباقر حجتي، يكي از شاگردان استاد شهيد مطهري در خاطره اي نقل مي كند:

«در يكي از سال هايي كه شمار داوطلبان ورود به دانشكده الهيات ـ در زمان قبل از انقلاب ـ رو به افزايش نهاده بود، تعداد بسياري از آنان را دختران و زنان بي حجاب تشكيل مي داد. استاد شهيد مطهري كه اين مطلب را قبلاً پيش بيني كرده بودند و از آن جا كه سخت تلاش مي كردند كه فضاي دانشكده با ورود زنان بي حجاب آسيب نبيند، در يكي از جلسه هاي شورا پيشنهاد كردند كه دختران و زناني كه مي خواهند در اين دانشكده به تحصيلات خود ادامه دهند، بايد با پوششي شرعي باشند، وگرنه دانشكده از پذيرش آنان براي ادامه تحصيل، معذور است. اين پيشنهاد، مورد تصويب اعضاي شورا و رئيس وقت دانشكده ـ كه شخصيتي آرام و متين بود و به استاد، بسيار احترام مي گذاشت ـ قرار گرفت.

قبل از شروع كنكور اختصاصي دانشكده، استاد گران مايه، تعداد زيادي روسري تهيه كردند و در روزهايي كه در رسانه هاي گروهي از كشف حجاب تعريف و تمجيد مي كردند، تعدادي از اين روسري ها را به نگهبان درب جنوبي و تعدادي ديگر را به نگهبان درب شمالي دانشكده سپردند و به آنها فرمودند: به هر داوطلب زن كه بدون حجاب وارد دانشكده مي شود، يكي از اين روسري ها را هديه كنيد تا بدون حجاب، به دانشكده اي كه بسان يك مكان مقدس اسلامي است، وارد نشود.

از اين روسري ها استقبال خوبي به عمل آمد، تا آن جا كه بيشتر خانم هايي كه براي شركت در امتحان ورودي به دانشكده آمده بودند، با حجابي كامل يا نسبي ديده شدند. گرچه اين عمل در زمان حاضر ساده به نظر مي رسد، در آن روزگاران قبل از انقلاب، كاري دشوار و خطرناك و بسان وارد كردن دست برهنه در لانه زنبور بود كه كسي در خود، جرئت چنين كاري را نمي ديد».

پيام متن:

توجه شهيد مطهري به حجاب بانوان، حتي در شرايطي كه حكومت وقت، طرفدار بي حجابي بود و از حجاب خانم ها جلوگيري مي شد.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:46

 

تدريس، حتي هنگام طلوع فجر

حجت الاسلام سيدمحمدباقر حجتي در بيان خاطره اي از استاد شهيد مطهري مي گويد:

«بسياري از ساعت هاي تدريس استاد، از طلوع فجر بود تا مدتي پس از طلوع آفتاب. استاد بزرگوار در آن روزگار، ساكن خيابان آبشار واقع در خيابان ري بودند. ايشان از خيابان آبشار از منزل خود با پاي پياده قبل از طلوع فجر به راه مي افتادند و حوالي طلوع فجر به مدرسه مروي در مي آمدند و نماز صبح را در يكي از حجره هاي مدرسه برگزار مي كردند. سپس با نوشيدن چاي كه يكي از شاگردان او برايش تهيه مي ديد، تدريس ايشان در پرتو روشنايي چراغ آغاز مي شد، تا آنكه نور چراغ، نوبت خود را به پرتو آفتاب مي سپرد و تا حدود هشت صبح، اين درس ادامه مي يافت.

براي ما عجيب مي نمود كه استاد، قبل از طلوع فجر اين همه راه را پياده درمي نورديدند و در مدرسه حاضر مي شدند و ما براي شركت در درسي كه در كنارمان آماده بود و در چنان ساعاتي، احساس دشواري مي كرديم، ولي استاد، آن هم پس از خستگي راه، شاداب تر به نظر مي رسد».

پيام متن:

از ويژگي هاي شهيد مطهري، نداشتن احساس خستگي و حفظ شادابي در تدريس، آن هم پس از پياده روي طولاني و به هنگام طلوع فجربوده است كه اين شور وعلاقه در تدريس، مي تواند الگوي خوبي براي همه اساتيد حوزه و دانشگاه باشد، چرا كه اگر شاگرد استاد خويش را علاقه مند به ياد دادن مطالب علمي ببيند، در او نيز، علاقه به كسب علم ايجاد و يا افزايش مي يابد.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:44

تدريس عاشقانه

حجت الاسلام سيدمحمدباقر حجتي، يكي از شاگردان استاد شهيد مطهري مي گويد:

«استاد شهيد، هنگام تدريس گاهي آن چنان در تفكر و هيجان غرق مي شدند كه حتي سرماي شديد و يا گرماي طاقت فرساي فضاي جلسه را احساس نمي كردند و عاشقانه سرگرم تدريس مي گشتند، بدان گونه كه هيچ انگيزه اي نمي توانست مسير تفكر و انديشه و تمركز فكري ايشان را پريشان و منحرف و يا دچار آسيب سازد.

استاد در تمام فصول در حجره اي تدريس مي فرمود كه نه به گاه شدت حرارت ايام گرما، وسيله خنك كننده اي در آن وجود داشت و نه به هنگام سوز سرماي پاييز و زمستان ـ كه گاهي تا مغز استخوان را مي آزرد ـ وسيله اي براي گرم كردن فضاي جلسه درس در آن تهيه شده بود. حتي در ايام شدت سرما، درِ حجره به هنگام تدريس باز بود و استاد عزيز ما هنگام تدريس، آن چنان در بيان مطالب، از خود علاقه و حرارت نشان مي دادند كه ما در حين درس، آن گاه كه گوش به سخنان ايشان سپرده بوديم، سرماي پيرامون خود را غالباً احساس نمي كرديم و آن گاه كه درس پايان مي يافت، تازه احساس مي كرديم تا چه اندازه هوا سرد و سوزناك و غيرقابل تحمل است.

در طول مدت قريب به دوازده سال كه در مدرسه مروي از محضر پرفيض استاد شهيدمان در حكمت و فلسفه اسلامي بهره مي جستيم، هرگز سخني كه حاكي از خودستايي باشد، از ايشان نشنيديم و علي رغم مايه هاي فراوان و سرشار علمي، آن چنان فروتنانه و بي ريا سرگرم بحث مي شدند كه همه حاضران و ناظران مجلس درس خود را مجذوب خويش مي ساختند».

پيام متن:

1. شوق فراوان شهيد مطهري به تدريس به گونه اي بود كه گرماي طاقت فرسا و سرماي سوزان محيط درس، هم بر خود و هم بر حاضران احساس نمي شد.

2. راه تحمل سختي ها در مسير علم جويي، وجود شور و علاقه در قلب است.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:36

ضرورت بازشناسي شخصيت استاد مرتضي مطهري

گرامي داشت فرزانگان

در تمام فرهنگ ها، به ويژه در فرهنگ اسلام، احترام بسياري براي دانشمندان درست كردار، كه مشعل داران راه رشد و تعالي اند، در نظر گرفته شده است، به گونه اي كه در قرآن كريم، بيش از هشتاد بار از علم و عالم تمجيد شده و در مجموعه روايات اهل بيت عليهم السلام به اين طايفه، بيش از ديگران احترام و ارزش داده شده و حتي در روايتي از امام صادق عليه السلام مُركَّب قلم عالمان صالح، از خون شهيدان گرامي تر دانسته شده است. بي ترديد اين همه ارج نهادن، به جهت خدمات و تلاش هاي اين مشعل داران وادي علم و انديشه، در به سعادت رساندن هم نوعانشان است. به قول فرزانه اي: «اين دانشمندان بودند كه معنويّت ها و ارجمندي ها را... هم چون گرامي ترين ميراث نگاه داشتند،... روشني آفريدند و روشنگر نسل ها و عصرها شدند. [آن ها] در راهي گام مي نهند كه با تلاش در خودسازي، ديگران را بسازند و خلق خدا را از غرق شدن در تباهي ها باز دارند».

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:33

زندگينامه:

مطهري از برجستگان عالم انديشه اسلامي است.وي در قريه فريمان در نزديكي مشهد متولد شد و در نوجواني به حوزه علميه اين شهر و پس از چند سال به حوزه علميه قم رفت.اين دوران زماني بود كه رضا شاه بر حوزه هاي علميه فشار وارد مي كرد و تنها اندكي از فوت حاج شيخ عبد الكريم حائري مؤسس حوزه علميه قم مي گذشت.مطهري مدت 15 سال در قم و در محضر بزرگاني چون بروجردي، امام خميني و همچنين سيد محمد حسين طباطبايي فيلسوف عاليقدر جهان اسلام گذرانيد.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:30

سرآهنگ

هر استادي در تدريس خويش، دست كم بايد از دو ويژگي مهم برخوردار باشد:

1. ويژگي علمي؛

2. ويژگي اخلاقي.

ويژگيهاي «علمي» و «اخلاقي» هر استادي لازم و ملزوم يكديگرند و هر يك بدون ديگري كاري عقيم و راهي ستَروَن است و البته برخورداريِ توأمان از اين دو ويژگي نيز بس دشوار است:

به هوس راست نيايد به تمنا نشود كاندرين راه بسي خون جگر بايد خورد

بدين منظور، بر آن شديم تا «روش تدريس شهيد مطهري رحمه الله را به نظاره نشينيم و در اين زمينه، نكته هايي را گردآوري كنيم و از ويژگيهاي «علمي» و «اخلاقيِ» آن استاد شهيد در هنگام تدريسهايشان مُستفيض و مست فيض شويم. اميد است كه به خواست خداي سبحان و عنايات امام زمان عليه السلام و توجهات كوثر قرآن عليهاالسلام ، اين نكته ها مقبولتان افتد و در تدريس و كلاسداري به كارتان آيد.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:23

 


 معلمي شغل و حرفه نيست، بلكه ذوق و هنر توانمندي است معلمي در قرآن به عنوان جلوه اي از قدرت لايزال الهي نخست ويژه ذات مقدس خداوند تبارك و تعالي است. در نخستين آيات قرآن كه بر قلب مبارك پيغمبر اكرم (ص) نازل شد، به اين هنر خداوند اشاره شده است:

 اقرا باسم ربك الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربك الاكرم، الذي علم بالقلم، علم الانسان ما لم يعلم. (علق: 1ـ 5) بخوان به نام پروردگارت كه جهانيان را آفريد. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت كريمترين است همان كه آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را كه نمي دانست.

 در اين آيات خداوند، خود را �معلم� مي خواند و جالب اين كه معلم بودن خود را بعد از آفرينش پيچيده ترين و بهترين شاهكار خلقت، يعني انسان آورده است.  مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرينش قرارداد. نوعي انساني را كه هيچ نمي دانست، به وسيله قلم آموزش

 داد كه اين از اوج خلاقيت و هنر شگفت خداوند در امر آفرينش حكايت دارد:

چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد              هزاران نقش بر لوح عدم زد

 از اين رو، مي توان گفت كه هنر شگفت معلمي از آن خداوند عالم است.

 شهيد ثاني رحمت الله درباره هنر معلمي خداوند مي فرمايد:

 خداوند از آن جهت به وصف (اكرميت) و نامحدود بودن كرامتش، توصيف شد كه علم و دانش را به  بشر ارزاني داشته است. اگر هر مزيت ديگري، جز علم و دانش، معيار فضيلت به شمار مي رفت،  شايسته بود همان مزيت با وصف (اكرميت) در ضمن اين آيات همراه و هم پا گردد و آن مزيت به  عنوان معيار كرامت نامحدود خداوند به شمار آيد. كرامت الهي در اين آيات با تعبير �الاكرام� بيان شده است. چنين تعبيري مي فهماند كه عالي ترين نوع كرامت پروردگار نسبت به انسان با والاترين مقام و جايگاه  او، يعني علم و دانش هم طراز است.

  به همين جهت امام خميني (ره) مي فرمود:

 معلم اول خداي تبارك و تعالي است ..... به وسيله وحي؛ مردم را دعوت مي كند به نورانيت؛ دعوت مي كند به محبت؛ دعوت مي كند به مراتب كمالي كه از براي انسان است.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:8

 

 حضرت امام جعفر صادق (ع) مي فرمايند:� هنگامي كه روز قيامت شود، خداوند تمام انسان ها را جمع مي كند و چون ترازوي اعمال نهاده شد و خون شهيدان را با مركب قلم عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مركب آنان بر خون شهيدان فزوني خواهد داشت �. اين ارزش بدان جهت است كه شهيدان در ساية علم و تربيت معلمان  و تعليم شايستة آنان به خدا راه يافته و لياقت شهادت نصيبشان شده است.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:4

 

 حضرت سجاد (ع) در فرمايشات خود سفارش بسياري در حفظ حقوق معلم از سوي شاگردان دارند        و مي فرمايد:� حق كسي كه عهده دار تعليم توست آن است كه او را بزرگ شماري و مجلس او را سنگين بداري و نيكو به وي گوش فرا دهي و روي خود را بر او كني و با او بلند سخن نگويي و كسي را كه از او چيزي        مي پرسد تو پاسخ ندهي و بگذاري كه خود او پاسخ گو باشد و در مجلس او با هيچ كس به صحبت ننشيني و در محضر او بدگويي از كسي نكني و اگر از او در نزد تو بدگويي شد از او دفاع كني و عيب پوشش باشي و فضايل و مناقب او را آشكار كني و با دشمنش همنشيني نكني و با دوستش دشمني نورزي؛ پس چون چنين كردي، فرشتگان خداي تعالي به سود تو گواهي خواهند داد كه مقصد و مقصود تو از او و فرا گرفتن دانش او فقط براي خدا بوده نه به خاطر مردم �.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 9:1

لزوم دلسوزي معلم نسبت به شاگرد

 مرحوم شهيد ثاني در مورد لزوم دلسوزي معلم نسبت به شاگرد مي نويسد: � معلم بايد دربارة شاگردان، خواهان اموري باشد كه نسبت به آنها، در خود احساس علاقه و دوستي كند. و از هرگونه شر و بدي كه براي خويش    نمي پسندد براي شاگردانش نيز نپسندد؛ زيرا اين گونه دلسوزي و برابر انديشي نسبت به شاگردان، حاكي از كمالِ ايمانِ معلم و حُسن رفتار و برادري، نمايانگر روح تعاون و همبستگي معلم نسبت به آنان مي باشد� .

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 8:57

 

 امام سجاد (ع) در زمينة حفظ حقوق معلم مي فرمايد: � حق معلم بر تو آن است كه همواره، با ديدة  تعظيم و تكريم به او بنگري، مجلس او را گرامي بداري و به سخنانش با دقت گوش دهي، رو به جانب او بنشيني و صدايت را در حضورش بلند نكني �.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 2 1392 8:51
اين جا مكه مكرمه است.. و امروز جمعه.. 20 جمادي‏ الثاني..از سال هشتم قبل از هجرت.
شب در سحرگاهان پنهان شد.. و فجر صادق به سوي كرانه روزي زيبا روانه گشت.خانه نبوت در اين روز فرخنده كه روز آدينه و عيد است و روز شادي منتظرمهمان است.. آن هم چه مهماني! محمد و خديجه هر دو، لحظه شماري مي‏كنند كه باردرخت نبوت را برگيرند.
ناگهان گل‏هاي وجود شكوفا شده به عطر افشاني مي‏پردازند.
نسيم مي‏وزد..
پرندگان هوا نغمه سرايي مي‏كنند..
فرشتگان سپاسگزارانه سر به سجده مي‏افكنند.
در آن روز فرخنده و زيبا، همراه با هلهله ملائك، پرفروغ‏ترين شعاع نور محمد،طلوع مي‏كند.
و.. زهرا به دنيا به مي‏آيد..
پدرش به او مي‏نگرد، گويا به آيينه نگريسته; خود را در سيماي دخترش مي‏بيند..
خود را با تمام وجود:
با سيما.. با شكل.. با شمايل.. با رنگ..
با زيبايي.. با اخلاق.. با منش.. و با منطق.
او آن چنان به اين دختر، از هر نظر، شباهت دارد كه گويا او پدر را به دنياآورده! و ام ابيها است. يا اين كه دو روح اندر يك بدن; نه! اشتباه نكنم; يك‏روح است در دو بدن! او آيينه تمام نماي پدر است و همه فضايل و ملكات اخلاقي ومعنوي و وارث حقيقي همه خوبي‏ها و برتري‏ها و كمال‏ها.
گل خوشبوي محمدي است كه گل‏هاي معطر روزگار را تحت‏الشعاع قرار داده.
گلي است كه بوي خوش عطرش آسمان و زمين وجود را تا برقرار است فرا مي‏گيردو اگر كسي اين بوي عطر را استشمام نكند، خود مشكلي دارد كه بايد به سامان دهي‏ خويشتن بپردازد! به هر حال، زهرا زاده شد. پدر و مادر خرسندي غير قابل توصيفي‏ داشتند. گرمي وجود زهرا قلب پيامبر را حرارت بخشيد و سيمايش از خوشحالي،فرخنده و گلگون شد. و فروغ نورش تابش آفتاب را شرمسار كرد.
محمد و خديجه كه پيوسته شكوفايي گل محمدي را مي‏ديدند، بر سرور و خرسنديشان‏افزوده مي‏شد. راستي مگر نه هر پدر و مادري از ديدن فرزندشان خوشحال مي‏شوند واحساس خوشبختي و سعادت مي‏نمايند؟ ولي در اين جا، مطلب فراتر از اين است، زيراپيامبر نه تنها خوشحال است كه براي اين فرزند، عظمت و مقامي والا قايل است، چراكه فاطمه نه تنها دختر اين پدر است كه دختر برترين انسان روي زمين است. اودختر خاتم‏ المرسلين است. او از چنان حسب و نسب و شخصيت و مقامي برخوردار است كه‏ هيچ كس به آن مقام نخواهد رسيد.

دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 2 1392 11:44


هنگامي كه فاطمه متولّد شد، نوري از او ساطع شد چنان كه خانه ‏هاي مكّه را روشن كرد و در مشرق و مغرب جايي نماند كه از آن نور، روشن نشود. ده نفر از حورالعين به آن خانه وارد شدند، هر يك دو ظرف پر از آب كوثر به دست داشتند. بانويي كه پيش روي خديجه بود، فاطمه را برداشت و با آب كوثر غسل داد. او لباس سفيدي را كه از شير سفيدتر و از مشك و عنبر خوشبوتر بود، بيرون آورد، فاطمه را در يك پارچه پيچيد و پارچه ديگر را مقنعه‏ ي او كرد. آن گاه با او سخن گفت. فاطمه فرمود:
, اشهد ان لا اله الا الله و انَّ ابي رسول الله سيد الانبياء و ان بَعْلي سيد الاوصياء ووُلدي سادَةُ الأسباط؛
گواهي مي‏دهم به يگانگي خدا و اين كه پدرم رسول الله، بهترين پيامبران و همسرم بهترين جانشين پيامبران و فرزندانم بهترين فرزندزاده ‏هاي پيغمبران هستند.، آن گاه به يكايك آن بانوان سلام كرد و هر يك را به اسم صدا زد. آن زنان نيز شادي كردند و حوري‏هاي بهشتي خندان شدند و به يكديگر بشارت دادند. اهل آسمان‏ها نيز ولادت سيده‏ ي زنان عالميان را به يكديگر بشارت دادند. در آن لحظه، نور روشني در آسمان پيدا شد كه تا آن روز چنان نوري ديده نشده بود. اين بار بانوان رو به خديجه كردند و گفتند:, اين دختر را بگير كه پاك كننده، پاك شده (طاهر و مطهر) و با بركت است. خداوند به او و نسل او بركت داده است.،
خديجه آغوش گشود و چون كودك دلبندش در دامن او جاي گرفت، خوشحالي از سيمايش نمودار شد و اين چنين بود كه فاطمه عليهاالسلام دختر رسالت در سال پنجم بعثت، بيستم جمادي الثاني به دنيا آمد.

دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 2 1392 11:39خداوند از خشم فاطمه خشمگين و به سبب خشنودي او خشنود مي شود، فاطمه پاره تن من است، هر كس او را بيازارد مرا آزرده است آن كس كه با او دوستي ورزد با من دوستي ورزيده است. فاطمه قلب و روح من است، فاطمه بانوي زنان دو جهان است.
پيامبر اكرم (صلي‌‌اله‌عليه‌وآله)

دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 2 1392 11:21
 
 

جشن ولادت بانوي دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) با هدف بزرگداشت مقام والاي آن حضرت و گراميداشت روز زن توسط كميته بانوان جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامي برگزار مي گردد.
جشن‌ بزرگ ولادت حضرت زهرا (س) در تهران
به گزارش روابط عمومي جبهه حماسه سازان، به مناسبت فرارسيدن سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن مراسمي به همت "كميته بانوان جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامي" و با حضور عموم اقشار مردم به ويژه دانشجويان، جوانان و امت حزب الله برگزار مي شود.

در اين مراسم آقاي دكتر محمدرضا شرفي عضو هيئت علمي دانشگاه تهران پيرامون سبك زندگي حضرت زهرا (س) با نگاهي به الگوي رفتاري آن حضرت و سركار خانم دكتر روح افزا استاد دانشگاه و مدير طرح و برنامه و تدوين سياست شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در زمينه تبيين شخصيت حضرت زهرا (س) و ولايتمداري آن حضرت سخنراني خواهند نمود

دسته ها :
چهارشنبه یازدهم 2 1392 11:9

بيان عبدالحميد ابن ابى ‏الحديد
رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فاطمه عليهاالسلام را بيش از آن چه كه مردم گمان داشته و به دخترانشان احترام مى‏ گذاشتند گرامى مى‏ داشت، تا آن جا كه از مرز محبت پدران نسبت به فرزندان گذشت نه يكبار بلكه بارها و در جاهاى گوناگون، نه فقط يك جا، در حضور عام و خاص چنين فرمود:
«انها سيدة نساء العالمين، و انها عديلة مريم بنت عمران، و انها اذا مرت فى الموقف نادى مناد من جهة العرش: يا اهل الموقف غضوا ابصاركم لتعبر فاطمة بنت محمد صلى الله عليه و آله و سلم.»
يعنى: او بانوى زنان جهانيان و همتاى مريم دختر عمران است، به هنگام عبور از موقف قيامت منادى از سوى عرش فرياد مى‏ زند: اى اهل محشر ديدگانتان را فروبنديد تا فاطمه دختر محمد عبور كند.
اين حديث از احاديث صحيحه است و از اخبار ضعيفه و بى ‏اعتبار نيست، رسول خدا هنگامى او را به همسرى على درآورد كه خداوند متعال او را در آسمان با گواهى ملائكه به همسرى على درآورد، و نه يكبار بلكه بارها فرمود:
«يؤذينى ما يؤذيها و يغضبنى ما يغضبها، و انها بضعة منى يريبنى ما رابها» (13) يعنى: آزار مى ‏دهد مرا آنچه كه او را آزار مى‏ دهد و به خشم درمى ‏آورد مرا آنچه كه او را به خشم درمى ‏آورد، او پاره تن من است آنچه كه او را ناراحت كند مرا ناراحت مى ‏كند.

دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:44

بيان محمد طلحه شافعى
بدان، خداوند به وسيله روحى از سوى خود تو را تأييد و پشتيبانى فرمايد، پيشوايان پاكى كه در اين نوشتار سخن از فضائل آنانست، و رهبران نيكوكارى كه در اين كتاب مى ‏خواهيم ويژگيهايشان را بازگوئيم، غير از پيوند نسبى با رسول خدا مزيتى ديگر بخاطر پيوند از طريق حضرت زهراء عليهاالسلام دارند، به واسطه آن حضرت، خداوند رتبه ‏اى افزونتر و شرافتى برتر، ارزشى والا و والائى ارزشمندتر، جايگاهى برين و برترى مقام، ريشه ‏اى پاك، و پاكيزگى ريشه مقدر ساخته است، پس در پرتو روشن بينى خود- خداوند تو را با هدايتش يارى فرمايد- به مفهوم اين آيه شريفه (10)و سبك عبارات و چگونگى اشاراتش به مقام والاى فاطمه عليهاالسلام در درجات شرافت و بزرگوارى نگاه كن، خداوند مقام حضرتش را بيان كرده و سر و رمز دقيق آن را در اينجا آورده كه او را بين حضرت رسول و حضرت على قرار داده و از پيش ‏رو و پشت سر اطرافش را گرفته تا بدين وسيله مقام و رتبه او را بازگو فرمايد، از آنجا كه مقصود از كلمه «انفسنا» نفس على به همراه پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم است فاطمه عليهاالسلام را بين آن دو قرار داده است زيرا بيان نگهدارى كسى به وسيله خود انسان از نگهدارى به وسيله فرزندان رساتر است. (11)

بيان حافظ ابونعيم اصفهانى
از پارسايان برگزيده و برگزيدگان پرهيزگار فاطمه رضى الله تعالى عنها است او بانوى بتول، و پاره تن رسول، و نزديكترين فرزندانش به قلب مبارك و نخستين نفر آنان در پيوستن به آن حضرت بعد از رحلتش بود، او از دنيا و بهره‏ هايش بر كنار به اسرار و رموز پيچيده آفات و زشتى‏ هاى دنيا آشنا بود. (12)

دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:41

از فاطمه اكتفا به نامش نكنيد

نشناخته توصيف مقامش نكنيد


هركس كه در او محبت زهرا نيست

علامه اگر هست سلامش نكنيد


دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:40

بيان فخر رازى مفسر معروف اهل سنت
فخر رازى صاحب تفسير فخر رازى، در تفسير سوره‏ ى شريفه ‏ى «كوثر»، وجوه متعددى را نقل كرده است. يكى از اين وجوه آن است كه مراد و هدف از «كوثر»، فرزندان پيامبر اسلام باشد.
وى مى ‏گويد: شأن نزول اين آيه، در رد تعبير و شماتت دشمنان پيامبر اسلام بود. كه مى ‏گفتند پيامبر «أبتر» (يعنى بدون فرزند و بى ‏دنباله و مقطوع ‏النسل) است. و هدف از اين آيه آن است كه خداوند متعال آنچنان نسل پربركت بر آن حضرت عنايت مى ‏كند كه با گذشت زمان و سپرى شدن ايام و اعصار، همچنان باقى مى‏ ماند. نگاه كن كه چه تعداد از خاندان اهل‏بيت، كشته شده ‏اند، ولى باز جهان پر است از اولاد و فرزندان خاندان رسالت. ولى از بنى ‏اميه با آن همه كثرت تعداد و نفرات، اكنون هيچ فردى كه قابل اعتنا و اهميت و توجه باشد وجود ندارد. ولى بر آنان (فرزندان و اعقاب رسول خدا) نگاه كن: شخصيتهايى از علما و دانشمندان بزرگ مانند باقر، صادق، كاظم، رضا... و امثال آنان، از خاندان رسالت، باقى مانده است».(7)

بيان ابن‏ صباغ مالكى

ما بخشى از ويژگيهاى برجسته، شرافت نسبى و ارزش‏هاى شخصيتى حضرتش را يادآور مى ‏شويم: او «فاطمه زهراء» دختر كسى است كه درباره‏ اش آيه شريفه‏ ى: «سبحان الذى أسرى بعبده» (8) نازل شد، سومى خورشيد و ماه، دختر بهترين انسان، پاك‏زاد، و به اجماع و اتفاق نظر انديشمندان ژرف‏نگر، بانويى بزرگ مى‏ باشد. (9)

دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:34
بيان بخارى در كتاب صحيح
بخارى، ابوعبدالله محمد بن اسماعيل در صحيح معروف خود، جزء پنجم، ص 17 باب فضائل صحابه (چاپ مكه به سال 1376) با سندهاى خاص خود نقل مى ‏كند كه پيامبر اسلام فرمودند:
«فاطمه پاره ‏ى تن من است. هر آن كس كه او را به غضب وادارد مرا خشمناك ساخته است».

بخارى در موارد متعددى از كتاب خود، از جمله در ج 3 ص 146 و در جزء چهارم ص 203 نقل مى ‏كند كه پيامبر اسلام فرمود: فاطمه پاره‏ ى تن من است، هر آن كس كه او را به غضب وادارد مرا ناخشنود كرده است».
و در جزء پنجم ص 20 مى ‏گويد: «فاطمه بانوى زنان بهشتى است».

بيان حاكم نيشابورى صاحب مستدرك الصحيحين
حاكم نيشابورى، صاحب «مستدرك» بر صحيحين در كتاب مشهور خود از عائشه نقل مى‏كند كه پيامبر اسلام در مرض رحلت خود به فاطمه فرمودند:
«دخترم! آيا نمى ‏خواهى كه بانوى زنان امت اسلام و تمامى زنان جهان باشى؟»

بيان ابن داود صاحب سنن ابن‏ داود
ابوداود، سليمان بن طيالسى در سنن معروف خود مى ‏گويد:
«على بن ابى ‏طالب فرمودند: آيا نمى‏ خواهى كه از خودم و از فاطمه دختر پيامبر اسلام بگويم؟
او با آنكه عزيزترين فرد در نزد پيامبر اسلام بود، در منزل من از فرط دستاس كشيدن (چرخاندن آسياب دستى) دستش زخمى شد، و از فرط حمل آب با كوزه شانه ‏اش متألم گرديد، و از جارو كشيدن و نظافت خانه لباس‏هايش كهنه شد. شنيديم كه خدمتگزارانى پيش رسول خدا هستند. فاطمه به سراغ پدر رفت تا كمكى از او دريافت كند و يكى از آن خدمتگزاران را براى كمك در كارهاى خانه از پدر بخواهد. ولى وقتى كه به حضور پدر رسيده بود، با جوانانى در آنجا برخورد كرده و از فرط حجب و حيا خجالت كشيده بود درخواست خود را بازگو كند، و بدون ابراز مطلب بازگشته بود» (6)

دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:32

دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:29

مادرم جانم فدايت...

افسران - مادرم جانم فدايت...
دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 19:24

چه حكايت جالبي است:كلمه زندگي با "زن" آغاز ميشود
و كلمه مردن با "مرد" !
پس ببال به خودت كه آغازگر زندگي هستي...دسته ها :
سه شنبه دهم 2 1392 17:55
X