معرفی وبلاگ
فعالییت سازمان زنان انقلاب اسلامی در پی انسجام و هماهنگی و شناسایی زنان فعال منطقه بسته به مهارت و توانمندیی انها در جهت رفع نیازمندرهای زنان ان منطقه . خواهرم بسته به نیاز فکری و روحی و مادی خود با ما هم سخن شو بهترین خوبی ها نزد زنان است امام صادق(ع) باهم شویم ،یکی شویم درمانی برای دردی شویم ............ آن لحظه اي كه زن در خانه خود مي ماند و (به امورزندگي و تربيت فرزند مي پردازد)به خدا نزديكتر است.حضرت زهرا (س)
صفحه ها
دسته
لينك سازمان زنان انقلاب
لينك عاشقان امام نقي
مرگ بر شاهين نجفي(مرتد)
جانم فداي غربتت يا امام نقي (ع)
امام من مهدي
فرهنگ الهي
گل نرگس
اس ام اس جديد
شعرهاي داريوش دوسراني
صهيون ستيزي
شيعه
مجله فيروز جاه
منتظران ظهور
ديار عشق
خدا
بهترين دوست فقط خدا
تنها عشق من خداست
شوق شهادت
سايه
سايه طلبه جوان
سايت شخصي سيد محمد انجوي نژاد
مدرسه علميه الزهرا(س) نصر تهران
☫عشق=خامنه اي☫
خانم دكتر نگار
در طلب معرفت...
گوهركمال ، حجاب برتر
ولايت عشق
غريب تر از غريب الغربا ... امام نقي (ع
غريب سامرا
بسم رب الهادي(ع)
شيدايي رهبر
وبلاگ شهيد همت
ماه نقره اي (بسم رب الشهدا)
مقتدر مظلوم
ولايت سيد علي
حامي رهبر
بسيجي بي ادعا
پايگاه اطلاع رساني استقامت
انفجار نور
ائمه اطها رو شهدا
فيض بوك
هادي نت
شهيدان زنده اند
دانلود جديد ترين مداحي
بهشت (محفل بسيجيان و رهروان شهدا
دينيست(اولين سايت اطلاع رساني ويژه مداحان)
سايت جامع مداحي
نور اسمان
سايت رسمي مداحان اهل بيت
ماه حرم ( روضه العباس)
جام تهي
ما مي توانيم
حمايت از اقتصاد و كار توليد ملي
منتظران مهدي
اخبار پيام نور
ره به ري
لینک دوستان
سايت مراجع تقليد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1515167
تعداد نوشته ها : 3305
تعداد نظرات : 487
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

ارتشبد حسين فردوست‌، درباره‌ي‌ دلايل‌ تبعيد امام‌ خميني‌ و مسائل‌ پشت‌ پرده‌ و دخالت ‌قدرت‌هاي‌ خارجي‌ در تبعيد امام‌ خميني‌ مي‌گويد:

«منصور برنامه‌هاي‌ مهمي‌ به‌ سود غرب‌ داشت‌ كه‌ يكي‌ از آنها «كاپيتولاسيون‌»بود كه‌ با مقاومت‌ جدي‌ امام‌ خميني‌ مواجه‌ شد... همان‌ طور كه‌ منصور به ‌دستور آمريكا و با اختيارات‌ ويژه‌ به‌ صدارت‌ رسيد، تبعيد امام‌ خميني‌ نيز دستور مستقيم‌ آمريكا بود. تصور من‌ اين‌ است‌ كه‌ شخص‌ محمدرضا شاه‌ به‌ اين‌كار تمايلي‌ نداشت‌ و بهتر است‌ بگويم‌ از آن‌ واهمه‌ داشت‌. شب‌ قبل‌ از تبعيد، محمدرضا در كاخ‌ ميهماني‌ داشت‌ و حدود 200 نفر مدعو شركت‌ داشتند. منصور، نخست‌وزير، نيز حضور داشت‌ و حدود نيم‌ ساعت‌ با محمدرضا در وسط‌ سالن‌ قدم‌ مي‌زد و من‌ متوجه‌ آنها بودم‌ استنباطم‌ اين‌ بود كه‌ منصور در موضوعي‌ پافشاري‌ مي‌كند و محمدرضا موافق‌ نيست‌. يك‌ بار نيز شنيدم‌ كه ‌محمدرضا به‌ منصور گفت: «چرا اصرار مي‌داريد»؟ بالاخره‌ محمدرضا مرا خواست‌ و با بي‌ ميلي‌ (چون‌ با ژست‌هاي‌ او آشنا بودم‌) گفت‌: «ببينيد نخست‌وزير چه‌ مي‌خواهد؟» منصور مطرح‌ كرد بايد هرچه‌ سريع‌تر آيت‌ الله خميني‌ به‌ تركيه‌ تبعيد شود. گفتم‌ بايد به‌ پاكروان‌ (رئيس‌ ساواك‌) گفته‌ شود. گفت‌: «تلفن‌كنيد» تلفن‌ كردم‌. پاكروان‌ گفت‌: «آيا مي‌توانم‌ با شاه‌ صحبت‌ كنم‌؟» به‌ محمد رضاگفتم‌. او به‌ اتاق ديگري‌ رفت‌ و با وي‌ صحبت‌ كرد. دستور صادر شد و همان‌ شب ‌مولوي‌، رئيس‌ ساواك‌ تهران‌، به‌ همراه‌ نيروهايي‌ از هوابرد، به‌ قم‌ رفت‌ و ايشان‌ را به‌ تهران‌ آورد و صبح‌ روز بعد با هواپيما به‌ تركيه‌ تبعيد شدند». (منبع: كتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوي)

همان‌ طور كه‌ منصور به‌دستور آمريكا و با اختيارات‌ ويژه‌ به‌ صدارت‌ رسيد، تبعيد امام‌ خميني‌ نيزدستور مستقيم‌ آمريكا بود

دلايلي‌ كه‌ باعث‌ شد رژيم‌ شاه‌ امام‌ خميني‌ را به‌ كشور تركيه‌ تبعيد نمايد، مي‌توان ‌اينگونه‌ برشمرد:

1ـ امام‌ خميني‌ كه‌ مرجع‌ و رهبري‌ بزرگ‌ و از شخصيت‌هاي‌ بلندپايه‌ي‌ حوزه‌ بودند و طرفداران‌ زيادي‌ داشتند، اگر به‌ كشوري‌ غير وابسته‌ به‌ آمريكا تبعيد مي‌شد مورد استقبال‌ قرار مي‌گرفت‌. به‌ همين‌ دليل‌ به‌ جايي‌ تبعيد شدند كه‌ رژيمش‌ ضد مذهب‌ و دين ‌باشد. دولت‌ تركيه‌ لائيك‌ و شديداً ضد مذهب‌ بود. به‌ راحتي‌ مي‌توانست‌ حركت‌هاي‌ حضرت‌ امام‌ را در كشورش‌ خنثي‌ كند. همچنين‌ دولت‌ تركيه‌ هرگز اجازه‌ نمي‌داد مردم‌ تركيه‌ با امام‌ ارتباط‌ برقرار كنند.

2ـ مردم‌ تركيه‌ سني‌ بودند و از زمان‌ شاه‌ اسماعيل‌ اول‌ و تشكيل‌ دولت‌ صفوي‌، با مردم‌ شيعه‌ي‌ ايران‌ اختلاف‌ داشتند و با اين‌ پيشينه‌ي‌ تاريخي‌، خطر حضور امام‌ خميني‌ در تركيه‌ براي‌ دولت‌هاي‌ ايران‌ و آمريكا و خود تركيه‌ به‌ حداقل‌ مي‌رسيد.

3ـ زنداني‌ كردن‌ امام‌ در تبعيدگاه‌ كار مشكلي‌ بود كه‌ تنها، كشور تركيه‌ انجام‌ داد. دولت‌هاي‌ ايران‌ و تركيه‌ هر دو سرسپرده‌ آمريكا بودند و در مورد سركوب‌حركت‌هاي‌ اسلامي‌ و اجراي‌ سياست‌هاي‌ غرب‌ و آمريكا تفاهم‌ كامل‌ داشتند. (منبع: خبرگزاري فارس)

 

 

دسته ها : مناسبت ها
شنبه سیزدهم 8 1391 20:48

افسران - عكسهايي از حرم حضرت علي (ع)

 

افسران - عكسهايي از حرم حضرت علي (ع)

 

افسران - عكسهايي از حرم حضرت علي (ع)

 

افسران - عكسهايي از حرم حضرت علي (ع)

 

دسته ها : مناسبت ها
شنبه سیزدهم 8 1391 20:44

سيزده آبان و تسخير لانه جاسوسي
تسخير لانه جاسوسى و انقلاب اسلامى

پس از كودتاى ننگين ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ توسط دست نشاندگان مـزدور آمـريـكـايـى در ايران و برگرداندن محمد رضا شاه پهلوى به قدرت و سلطنت ، آمريكاييان به جاى استعمارگران قبلى يعنى انگليسى ها، حاكمان پس پرده حكومت در ايران گرديدند و از آن به بعد، ورق هاى تاريخ ايران را آنان رقم زدند.

دخـالت هـاى مـسـتـقـيـم و غـيـرمـسـتـقـيـم آمـريـكـاييان تحت پوششهاى گوناگون در سرزمين ما از قبيل گسيل سيل عظيمى از مستشاران نظامى و در قبضه گرفتن ارتش ، تصويب طـرح نـنـگـيـن كـاپـيـتـولاسـيون جهت مصونيت اتباع آمريكايى در اين سـرزمـيـن ، مـسـافرت هاى رؤ ساى جمهور آمريكا به ايران و چندين سـفـر شاه خائن به آمريكا، پشتيبانى مستقيم حكومت استكبارى آمريكا از شاه معدوم و اعمال ظالمانه اش ، كم كم خشم و نفرت روشن فكران مـتـعـهّد، روحانيت آگاه و مردم مسلمان و هوشيار ايران را زياد كرد كه نـمـود اصـلى و اساسى اين كينه و نفرت در سخنان امام خمينى (ره ) در ردّ قضيه منفور كاپيتولاسيون جلوه و ظهور پيدا نمود.

سفارت تسخير شده آمريكا در تهران

پنجم ارديبهشت ماه، سالروز شكست مفتضحانه آمريكا در طبس در سال ۵۸ است. شكستي كه انقلاب الهي ايران، سليمان‏وار باد را به خدمت گرفت تا ريگهاي روان را در كوير طبس و در ميانه شب به سراغ جنود شيطان بفرستد و آن سرافكندگي و درماندگي تاريخي را براي فيل‏سواران ابرهه به بار آورد. تسخير لانه جاسوسي آمريكا توسط خواهران و برادران دانشجوي مسلمان كه به تعبير امام خميني انقلاب دوم بود، نقطه عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي و مبارزات ضد آمريكايي به شمار مي‏رود و شكست حمله آمريكا به ايران در طبس نقطه عطفي در ۴۴۴ روز ماجراي لانه جاسوسي مي‏باشد.

سيزده آبان روز دانش ‏آموز

تاريخ انقلاب اسلامي، به عنوان واقعه‏اي بزرگ كه تنها چند سال از آن مي‏گذرد، گواه زنده‏اي از جايگاه اهالي علم در تعيين سرنوشت ملت و گام برداشتن ايرانيان مسلمان به سوي آرمان‏هاي خويشتن است.

روزهايي چون سيزده آبان كه سالروز قيام خونين دانش ‏آموزان عليه رژيم ظلم و استبداد و نيز سالروز تسخير لانه جاسوسي به دست دانشجويان و دانش‏آموزان است، همچون اسناد زنده‏اي هستند كه گواهي مي‏دهند تنها و تنها كساني مي‏توانند در مسير تاريخ، تمدن آفرين باشند كه به سلاح علم و ايمان مسلح هستند.

سيزده آبان و مبارزه با استكبار جهاني

در تاريخ انقلاب اسلامي برگي زرين و مقطعي حساس و مناسبتي پرخاطره است، بخصوص آنكه چهارده سال بعداز تبعيد حضرت امام (ره) در همين روز (۱۳ آبان ۱۳۵۷) فرزندان امام و صدها دانش آموز و دانشجو در مقابل دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف با شعار “درود بر خميني” و “مرگ بر شاه” پايه هاي حكومت را به لرزه در آوردند و با گلوله هاي مأموران شاه به خاك و خون غلتيدند.

دسته ها : مناسبت ها
شنبه سیزدهم 8 1391 20:40

افسران - رعايت ادب توحيدي در گفتار


الَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ1 آن كس كه مرا آفريده و همو راهنماييم مي‌كند

وَالَّذِي هُوَ يُطْعِمُنِي وَيَسْقِينِ2 و آن كس كه او به من خوراك مي‌دهد و سيرابم مي‌گرداند

وَإِذَا مَرِ‌ضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ3 و چون بيمار شوم او مرا درمان مي‌بخشد

وَالَّذِي يُمِيتُنِي ثُمَّ يُحْيِينِ4 و آن كس كه مرا مي‌ميراند و سپس زنده‌ام مي‌گرداند

وَالَّذِي أَطْمَعُ أَن يَغْفِرَ‌ لِي خَطِيئَتِي يَوْمَ الدِّينِ5 و آن كس كه اميد دارم روز پاداش، گناهم را بر من ببخشايد

حضرت ابراهيم عليه السلام در نهايت ادب، خلقت، هدايت، مرگ و حيات و حتي سير كردن، سيراب كردن و شفا دادن را نيز كار خدا مي داند. در نگاه او، آب، غذا، و دارو وسيله است و نمي تواند مستقلا منشا اثر باشد.

زيبايي كلام حضرتش وقتي دو چندان مي شود كه بيماري را كه نقص و شرّ است و به امور عدمي بر مي گردد، به خودش نسبت مي دهد و مي گويد:

وَ إِذَا مَرِ‌ضْتُ (چون بيمار شوم) و نمي گويد:

وَ إِذَا أمرِ‌َضَني (و چون بيمارم كرد)

در مقابل شيطان خبيث و ملعون وقتي از درگاه پروردگار رانده شد، اغوا و گمراه كردن را به خدا نسبت مي دهد:

قَالَ رَ‌بِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْ‌ضِ وَلَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ6

پروردگارا، به سبب آنكه مرا گمراه ساختي، من [هم گناهانشان را] در زمين برايشان مي‌آرايم و همه را گمراه خواهم ساخت.تذكر به خودم: در گفتار و كردارم چقدر ادب توحيدي را رعايت مي كنم؟ جملاتي مثل

- خدا بد نده

- خدا براي هيچكس اين روزها رو نياره

- چرا دادي كه حالا بخواي بگيري

- چرا من؟

- اين چه بلايي بود كه نازل كردي؟

و امثال اين جملات كه گاه از سر جهل و ناداني به زبان مياريم و خدايي را كه منشا و مبدا هرگونه خير و نيكي است اينگونه خطاب مي كنيم، با تعاليم توحيدي حضرت ابراهيم عليه السلام و پيامبر اكرم صلوات الله عليه هم خواني دارد؟!7

___

منابع:

1-5: سوره مباركه شعرا، آيات 78-81

6: سوره مباركه حجر، آيه 39

7: توضيح آنكه هرچيزي كه از هستي برخوردار است، نيكوست، درحاليكه شرّ و سيئه كه نازيباست، هرگز مخلوق خدا نيست، بلكه نعمت هاي الهي بعد از نازل شدن، با سوء اختيار خود مكلّف و استفاده ناصحيح از آن، به شر و ناپسندي تبديل مي شود؛ به عبارت ديگر، آنچه از خدا نازل مي شود، شرّ نيست، بلكه بشر آن را آلوده مي كند يا با در نظر گرفتن برخي ملاحظات، آن را شر مي پندارد.

8: تفاسير آيات برگرفته از كتاب "ادب فناي مقربان، آيت الله جوادي آملي، جلد دوم، صفحه 364

منبع: تسنيم(taasnim.persianblog.ir/post/65/) 

 
 
دسته ها : مذهبي
شنبه سیزدهم 8 1391 20:24


درخصوص ارادت بزرگان دين به امام علي(ع) روايات بسياري نقل شده است.


به گزارش نامه، سيد عباس موسوي مطلق در خاطرات خود از مرحوم حاج اسماعيل دولابي مي‌گويد:
روز عيد غدير بود كه در خدمت مرحوم حاج اسماعيل دولابي رحمه الله به ديدن مرحوم جعفر آقا مجتهدي رحمه الله رفتيم.
به محض نشستن مرحوم حاج اسماعيل سخن را درباره توحيد شروع كرد و مطالب بلندي آن روز از زبان شريفشان جاري شد و جمعي از حاضرين و برادران كه به هر دو بزرگوار ارادت داشتند غرق در حضور و معرفت بودند.

فقط يك طلبه جوان كه اول سلوكش بود به عنوان اعتراض به حاج آقا [دولابي] بلند گفت: آقا روز عيد غدير است از علي بگو.

مرحوم دولابي بلافاصله فرمود: آخر من وضو ندارم، اول بايد وضو بگيرم و بعد اسم مباركش را به زبان بياورم.
جعفر آقا مجتهدي با يك حالتي پر از شور و شادي به زبان خودشان فرمودند: ايلد احسنت، احسنت، احسنت! ايلد حاج آقا خوب گفتي.
بنده هيچوقت مرحوم جعفر آقا رحمه الله را به اين خوشحالي نديده بودم.

دسته ها : مناسبت ها
شنبه سیزدهم 8 1391 13:24
تصاويري از منطقه فعلي غدير خم

تصاوير مربوط است به منطقه اي كه كاروان حجاج در راه برگشت از حجة الوداع در آن منطقه توقف كرده اند. در تواريخ آمده است به اين منطقه به دليل وجود بركه اي ،"غدير خم" گفته مي شد. اين بركه در منطقه ي جحفه واقع مي باشد.

دسته ها : مناسبت ها
شنبه سیزدهم 8 1391 9:46

بند شصت و هشتم

اين بند براي شب كوري خوب است

دسته ها : دعا
شنبه سیزدهم 8 1391 9:34

افسران - مراسم يوم الله 13 آبان در مقابل لانه جاسوسي سابق آمريكاافسران - مراسم يوم الله 13 آبان در مقابل لانه جاسوسي سابق آمريكاافسران - مراسم يوم الله 13 آبان در مقابل لانه جاسوسي سابق آمريكاافسران - مراسم يوم الله 13 آبان در مقابل لانه جاسوسي سابق آمريكا

مراسم يوم الله 13 آبان و روز دانش آموز

دسته ها :
شنبه سیزدهم 8 1391 1:30

افسران - مكمل هدايت

دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 16:26

افسران - سالروز تسخير لانه ي جاسوسي امريكا گرامي باد

دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 16:24

 

الحمدلله الّذي جعلنا من المتمسكين بولاية اميرالمومنين و الائمة المعصومين (عليهم السلام)

عيد بر عاشقان مبارك بادخورشيد شكفته در غدير است علي

باران بهار در كوير است علي

برمسند عاشقي شهي بي همتاست

بر ملك محمدي امير است عليشبي در محفلي ذكر علي بود

شنيدم عارفي فرزانه فرمود

اگر آتش به زير پوست داري

نسوزي گر علي را دوست داري

خورشيد شكفته در غدير است علي

باران بهار در كوير است علي

بر مسند عاشقي شهي بي همتاست

بر ملك محمدي امير است علي


دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 16:20
http://www.afsaran.ir/links/tag/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%BE 
 

كليپ/ دكتر حسن عباسي : توضيح چگونگي توهين به شيخ الانبيا حضرت نوح(ع) در انيميشن يوگي

افسران - كليپ/ دكتر حسن عباسي  : توضيح چگونگي توهين به شيخ الانبيا حضرت نوح(ع) در انيميشن يوگي

افسران - كليپ/ دكتر حسن عباسي  : توضيح چگونگي توهين به شيخ الانبيا حضرت نوح(ع) در انيميشن يوگي

 

پاسخي به سايت ليبرال انتخاب و سايت‌هاي ليبرال ديگر كه از روي اين سايت كپي برداري كردند و اقدام به مسخره و توهين به استاد عباسي نموده اند.
دو كلمه آرك (ARK) و شيپ (SHIP) با هم فرق دارد:

لازم مي‌دانم در مورد كارتون يوگي كه صد تاسف بارها از تلوزيون جمهوري اسلامي‌پخش شده توضيحي ارائه كنم. كلمه ي كشتي در انگليسي ship است و كلمه ي ark در اين زبان تنها درباره ي كشتي اين پيامبر بزرگوار ذكر ميشود. در اوايل پخش اين كارتون سازندگان جانب احتياط را رعايت كرده و مي‌نوشتند yogi’s ark اما در ادامه ي كارتون كم كم كلمه ي noah’s ark(كشتي نوح) روي آن نوشته شد. جالب توجه است كه اين كارتون در زمان پيدا شدن باقيمانده‌هاي اين كشتي در كوه‌هاي آرارات و باز سازي شكل اين كشتي با برنامه‌هاي كامپيوتري ساخته شد و كشتي يوگي دقيقا به همان شكل بازسازي شده نقاشي شده بود. اگر يادتان باشد كشتي يوگي مي‌توانست پرواز كند و از آب‌ها فراتر رود يعني مثل كشتي نوح عليه السلام غرق نميشد!

((استاد حسن عباسي))

معني كلمه ARK در ديكشنري آكسفورد : ark ( كليك كنيد )البته در لينك اصلي

دسته ها : اجتماعي
جمعه دوازدهم 8 1391 16:16
50 نام ديگر براي روز «غدير» را بشناسيد
خبرگزاري فارس: يكى از روزهايى كه در اسلام براى تعظيم آن، از شيوه نامگذارى بهره گرفته شده «غدير» است و ويژگى غدير اين است كه نام‌هاى گوناگونى براى آن قرار داده شده و اين خود عظمت اين روز را نسبت به روزهاى ديگر نشان مى‏دهد.


به گزارش خبرنگار گروه فضاي مجازي خبرگزاري فارس، رجا نيوز نوشت: نام‌ها به سهولت در ذهن‌ها جاى مى‏گيرند و به راحتى معانى بلند را منتقل مى‏كنند به همين دليل و دلايل ديگر، نامگذارى روزها و يا هفته‏ها يكى از شيوه‏هاى تبليغاتى مثبت و منفى شده است و مطرح شدن و رواج پيدا كردن ارزش‌ها يا ضد ارزش‌ها را به دنبال دارد.

اسلام علاوه بر اينكه براى برخى از روزها اسم‌هاى خاصى مانند عيد قربان، عيد فطر، روز عرفه و ... برگزيده بر همه اين روزها نام ايام الله نهاده است تا عظمت و قداست اين روزها هر چه بيشتر در ذهن و دل مؤمنان، نقش بسته و سبب تذكر و تنبه آنها شود.

يكى از روزهايى كه در اسلام براى تعظيم آن، از شيوه نامگذارى بهره گرفته شده «غدير» است و ويژگى غدير اين است كه نام‌هاى گوناگونى براى آن قرار داده شده و اين خود عظمت اين روز را نسبت به روزهاى ديگر نشان مى‏دهد.

نام‌هاى روز غدير، از اسرار و ابعاد اين روز پرده برمى‏دارند هر نامى از اين نام‌ها درى تازه از قلعه بلند غدير بر ما مى‏گشايد، چراكه اسلام بر برگزيدن نامى براى زمان يا مكان و يا هر چيز ديگر، خصوصيات مسمى را در نظر داشته و به جنبه‏ها و زواياى آن توجه كرده است، از اين‌رو شناختن و شناساندن نام‌هاى روز غدير يك ضرورت است، با اين كار تصويرى روشن از اين روز در ذهن و دل نقش بسته و بيش از پيش اين روز بزرگ را مى‏شناساند.

شايسته است نام‌هاى غدير را با بهترين شكل و زيباترين خط بنويسيم و محافل جشن و سرور عيد غدير را با آن، معنى و روحى تازه ببخشيم.

ويژگى غدير اين است كه نام‌هاى گوناگونى براى آن قرار داده شده و اين خود عظمت اين روز را نسبت به روزهاى ديگر نشان مى‏دهد، نام‌هاى روز غدير، از اسرار و ابعاد اين روز پرده برمى‏دارند هر نامى از اين نام‌ها درى تازه از قلعه بلند غدير بر ما مى‏گشايد.

آنچه در زير مى‏آيد پنجاه نام و يا صفت براى روز غدير است كه از روايات برگرفته‏ شده است:
1 ـ بزرگ‌ترين عيد خدا، «عيدالله الاكبر»
2 ـ روز گشايش، «يوم وقوع الفرج»
3 ـ روز خشنودى پروردگار، «يوم مرضاة الرحمن»
4 ـ روز زبونى شيطان، «يوم مرغمة الشيطان»
5 ـ روز مشعل فروزان دين، «يوم منار الدين»
6 ـ روز بپا خاستن، «يوم القيام»
7 ـ روز شادمانى، «يوم السرور»
8 ـ روز لبخند، «يوم التبسم»
9 ـ روز راهنمايى، «يوم الارشاد»
10 ـ روز بلندى گرفتن منزلت شايستگان، «يوم رفع الدرج»
11 ـ روز روشن شدن دلايل خدا، «يوم وضوح الحجج»
12 ـ روز آزمايش بندگان، «يوم محنة العباد»
13 ـ روز راندن شيطان، «يوم دحر الشيطان»
14 ـ روز آشكار كردن حقيقت، «يوم الايضاح»
15 ـ روز بيان كردن حقايق ايمان، «يوم البيان عن حقايق الايمان»
16 ـ روز ولايت، «يوم الولاية»
17 ـ روز كرامت، «يوم الكرامة»
18 ـ روز كمال دين، «يوم كمال الدين»
19 ـ روز جداسازى حق از باطل، «يوم الفصل»
20 ـ روز برهان، «يوم البرهان،
21 ـ روز منصوب شدن اميرمؤمنان، «يوم نصب اميرالمؤمنين(ع)»
22 ـ روز گواهى و گواهان، «يوم الشاهد و المشهود»
23 ـ روز پيمان، «يوم العهد المعهود»
24 ـ روز ميثاق، «يوم الميثاق المأخوذ»
25 ـ روز آراستن، «يوم الزينة»
26 ـ روز قبولى اعمال شيعيان، «يوم قبول اعمال الشيعة»
27 ـ روز رهنمونى به رهنمايان، «يوم الدليل على الرواد»
28 ـ روز امن و امان، «يوم الامن المأمون»
29 ـ روز آشكار كردن امور پنهان، «يوم ابلاء السرائر»
30 ـ عيد اهل بيت(ع)، «عيد اهل البيت(ع)»
31 ـ عيد شيعيان، «عيد الشيعة»
32 ـ روز عبادت، «يوم العبادة»
33 ـ روز اتمام نعمت، «يوم تمام النعمة»
34 ـ روز اظهار گوهر مصون، «يوم اظهار المصون من المكنون»
35 ـ روز بر ملا كردن مقاصد پوشيده، «يوم ابلاء خفايا الصدور»
36 ـ روز تصريح برگزيدگان، «يوم النصوص على اهل الخصوص»
37 ـ روز محمد(ص) و آل محمد(ص)، «يوم محمد(ص) وآل محمد(ص)»
38 ـ روز نماز، «يوم الصلاة»
39 ـ روز شكرگزارى، «يوم الشكر»
40 ـ روز دوح (درختان پر شاخ و برگ)، «يوم الدوح»
41 ـ روز غدير، «يوم الغدير»
42 ـ روز روزه‏ دارى، «يوم الصيام»
43 ـ روز اطعام، «يوم اطعام الطعام»
44 ـ روز جشن، «يوم العيد»
45 ـ روز عالم بالا، «يوم الملأ الاعلى»
46 ـ روز كامل كردن دين، «يوم اكمال الدين»
47 ـ روز شادابى، «يوم الفرح»
48 ـ روز به صراحت سخن گشودن از مقام ناب، «يوم الافصاح عن المقام الصراح»
49 ـ روز افشاى پيوند ميان كفر و نفاق، «يوم تبيان العقود عن النفاق و الجحود»
50 ـ روز گردهمايى و تعهد حاضران، «يوم الجمع المسؤول»
دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 13:40امام علي (ع) : آنچه بر قضا و قدر فائق آيد صبر است.


امام علي (ع) : هيچ چيز به اندازه ايمان و احسان ، انسان را به آرزوهايش نمي رساند.


دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 13:36
ابليس درغدير خم چه ميكرد؟


كاروان از حركت ايستاد ، شيطان در دلش غوغا شد . عرق بر پيشانيش نشست . مي دانست قرار است چه اتفاقي بي افتند . تمام اديا ن الهي را از مسير اصلي خارج كرده بود و دين هاي الهي تحريف شده بود و خود به نوعي مسير كژي را طي مي كرد. حال ابليس شاهد كامل شدن بزرگترين دين عالم بود . ديني كه نه تنها كامل بود بلكه با مسير ولايت به جاده اي مبدل شده بود كه تا اخر الزمان جاودان خواهد ماند . علي دستش كه بالا رفت شيطان فكري به ذهنش رسيد وسوسه اي به جان اهل ثقيقه انداخت كه تبريك گويان به علي شدند قاصبان ولايت او . اري شيطان زهرش را ريخت او نتوانست اسلام را تحريف كند ولي همه تلاشش را كرد براي انكه شاعبه بي اندازد در مسير حق . او مي دانست كه انتهاي جاده ي ولايت سعادت است و سعادت تنها با نابودي شيطان ميسر است . علي آن روز ولي الله شد قلب زمين و زمان در دستان او بود كه علي در غدير غدير را غدير كرد . علي قبل از خم هم امير المومنين بود ولي آن روز خم را غرق فخر نمود كه ميزباني ولايت را بكند .
عيد غدير با همه ي فراز و نشيبش خار عظميمي در چشمان ابليس ماند .


جمعه دوازدهم 8 1391 13:34


علي عليه السلام و غدير
مردي خدمت اميرمؤمنان علي عليه السلام عرض كرد: بالاترين فضيلت خود را از سوي پيامبر صلي الله عليه و آله به من خبر دهيد. حضرت فرمود: «پيامبر صلي الله عليه و آله مرا در غدير خم منصوب كرد و وجوب ولايت مرا از طرف خداوند و به امر او اعلام فرمود».

حضرت زهرا عليهاالسلام و غدير
حضرت زهرا عليها السلام درباره ماجراي غدير مي‌فرمايد: «پيامبر در روز غدير، پيمان ولايت را براي علي عليه السلام محكم كرد تا بدين وسيله، اميد دشمنان را نااميد سازد».
امام رضا عليه السلام و عيد غدير
امام رضا عليه السلام درباره عيد غدير مي‌فرمايد: «اين روز، روز عيدِ خاندان محمد صلي الله عليه و آله است. هر كس آن را عيد بگيرد، خداوند مالش را زياد مي‌كند».

امام رضا عليه السلام و هدايا در روز غدير
در روايت آمده است كه حضرت رضا عليه السلام در روز عيد غدير، عده اي از ياران نزديك خود را براي شام دعوت كرد و به منازل آنان هدايا و عيدي فرستاد و درباره فضيلت هاي اين روز، سخناني ايراد فرمود».

حضرت معصومه عليهاالسلام و حديث غدير
حضرت فاطمه معصومه عليها السلام حديث غدير را به سند زير نقل فرموده است: حضرت فاطمه دختر امام موسي بن جعفر عليه السلام، از فاطمه دختر امام صادق عليه السلام، از فاطمه دختر امام باقر عليه السلام، از فاطمه دختر امام زين العابدين عليه السلام، از فاطمه و سكينه دختران امام حسين عليه السلام، از اُمّ كلثوم دختر فاطمه زهرا عليهاالسلام نقل فرموده است كه مادرش حضرت زهرا دختر پيامبر صلي الله عليه و آله خطاب به مردم فرمود: «آيا سخن پيامبر خدا را در روز غدير خم فراموش كرديد كه فرمود: هر كس من مولا و صاحب اختيار اويم، علي مولا و صاحب اختيار اوست؟». 

جمعه دوازدهم 8 1391 13:33
امام رضا عليه السلام فرموده اند:

در هنگام قيامت، چهار روز را آرايش كرده نزد خداى سبحان مياورند؛ چنان كه عروس را [در شب زفاف] به حجله مي برند.

از حضرت پرسيده شد: اين ايام كدامند؟


فرمود: روز قربان، روز فطر، روز جمعه و روز غدير است. و روز «غدير» بين روزِ فطر و روز جمعه مثل ماه است در ميان ستارگان ...

آن روزى است كه حضرت ابراهيم خليل عليه السلام از آتش نجات پيدا كرد و روزه گرفت و از خدا تشكر كرد.


روز غدير روزى است :

كه خداوند به وسيله آن دين را كامل كرد و پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلّم، حضرت على عليه السلام را به عنوان اميرالمؤمنين معرفى كرد

و فضائل وى را برشمرد و جانشين بودن وى را [از طرف خداى سبحان به همگان] اعلام كرد و به ميمنت اين روز، روزه گرفت؛

چرا كه روز كمال است و روز نا اميدى شيطان و روز قبولى اعمال شيعيان و دوستداران آل محمد صلي الله عليه و آله و سلّم است


( منبع:
مسند الامام الرضا عليه‏السلام ، ج 2، صص 17 ـ 18. )

جمعه دوازدهم 8 1391 13:24
درب مقصود


قبل نوشت : مرحوم حاج شيخ عباس قمي رحمت الله عليه در كتاب شريف مفاتيح الجنان ، چندين زيارت براي حضرت مولي الموالي ، امير المومنين علي بن ابي طالب نقل كرده است كه زيارت ششم از اين مجموعه زيارات از اهميت خاصي برخوردار بوده و مربوط به زيارت حضرت از دور و نزديك است . توصيه مي شود از اين زيارت غفلت نشود.
نكته : در اين زيارات نكات فراواني نهفته است اما در يكي از اين زيارات كه زيارت سوم مي باشد ، نكته اي توجه من را به خود جلب كرد .

در زيارت سوم ، از زبان امام صادق عليه السلام ، يكي از اوصاف حضرت اينگونه بيان شده است كه ايشان ” باب المقام ” مي باشند .

احساس مي كنم در اين ” باب المقام ” يك دنيا حرف نهفته شده است و هركسي به قدر فهم خود ، بايد از درياي اين وصف ، برداشته و مزمزه نمايد .

آنچه كه با عقل ناقص خود با كنار هم قرار دادن روايات ، از اين فراز متوجه مي شوم اينست كه :

خداوند ، تمام امور دنيا و آخرت را به پيامبر اسلام واگذار نموده و رسول گرامي اسلام ، تمام اين امور را به امير المومنين علي بن ابي طالب تفويض كرده اند .

باب المقام يعني ما هرچه كه بخواهيم در دنيا و آخرت ، حقيقت آن در دست علي بن ابي طالب است و درك اين معنا ، از اولين لحظات شروع حيات در سراي ديگر ، شروع مي شود .آنجايي كه خود امير المومنين به حارث بن همدان فرمودند :

يا حار ُ همدان ! فمن يمت يرني . هركس بميرد مرا مي بيند .

و اين كلام مولا پرده از حقيقتي عظميم بر مي دارد كه كشف معناي باب المقامي ايشان ، وقتي چشم سر باز مي شود ، از همان ابتداء ميبينيم كه در سراي عقبي نيز كسي جز علي نيست .

و هركس به سراي باقي مي رود ، از همان روز اول ،حساب كار دستش مي آيد كه همه كاره علي ابن ابيطالب عيه السلام و الصلواة است .

مرحوم حضرت امام خميني رحمت الله عليه در كتاب اربعين حديث اشاره اي بس ارزنده به اين مهم در باب معاد دارند كه علاقمندان ، جهت درك معنا ، به آن كتاب شريف مراجعه نمايند .


خلاصه ي كلام :
اگر دنيا مي خواهيم درگاه رسيدن علي بي ابي طالب است
اگر آخرت مي خواهيم درگاه رسيدن علي بن ابي طالب است .
چرا كه علي عليه السلام ” باب المقام ” يعني ” درب مقصود ” است .


جمعه دوازدهم 8 1391 12:7

بخش هفتم: پيروان اهل بيت عليهم السلام و دشمنان ايشان

 [62] هان مردمان! خداوند را صراط مستقيم منم كه فرمان به پيروي آن داده و سپس علي است و آنگاه فرزندانم از نسل او ، پيشوايان هدايت اند كه به راستي و درستي راه مي برند و با حق دادگري كنند.

سپس چنين خواند : « به نام خداوند همه مهرِ مهر ورز . تمامي ستايش ها ويژه ي پروردگار جهانيان است. هم او كه به همه آفرينش مهر مي ورزد و به ويژگان ، مهرِ ويژه دارد. فرمان رواي روز جزا است. خداوندا !تنها تو را مي پرستيم و تنها از تو ياري مي جوييم ، ما را به صراط مستقيم رهنمايي كن . راه آنان كه منت نهاده نعمتشان بخشيدي ، نه راه خشم شدگان و نه راه گمراهان ! ... (حمد/1-7) و آنگاه ادامه داد :

اين سوره درباره ي من نزول يافته و شامل امامان است و به آنان اختصاص يافته . آنان اند «.. اولياي خدا كه ترس و اندوهي برايشان نباشد ». (يونس/62)

هان ! « همانا حزب الهي چيره خواهد بود ... » (مائده/56)

 

[63] هان ! «...ستيزندگان آنان گمراه و نابخردو همكاران شياطين اند كه براي گمراهي مردمان ، سخنان بي هوده را به يكديگر مي رسانند...» (انعام/112)

 

[64] هشدار : خداوند در كتاب خود از دوستان امامان چنين ياد كرده : « ... (اي پيامبر ما) نمي يابي ايمان آوردگانِ به خدا و روز بازپسين را كه ستيزه گران خدا و رسول او را دوست بدارند، گرچه پدران ، فرزندان ، برادران و خويشانشان باشند. خداوند ايمان را در دل هايشان تثبيت فرموده و با روحي از سوي خود، ايشان را تاييد نموده، آنان را جاودانه در بهشت هايي در خواهد آورد كه از زير درختان آن ها نهرها جاري است ، خداوند از آنان خشنود است و آنان از خداوند، همانان اند حزب خدا. هشدار كه حزب الهي رستگارانند.» (مجادله/22)

 

[65] هان! دوست داران امامان ، مومناني هستند كه خداوند عزوجل چنين توصيف فرموده است: «... آنان ايمان آورده باور خود را به شرك نيالوده اند، پس ايشان در امان اند و راه يافتگان ...». (انعام/82)

 

[66] هشدار! ياران پيشوايان به باور رسيده گان اند و دور از ترديد و انكار ! (حجرات/15)

 

[67] هشدار ! ايشان با آرامش و سلام به بهشت در خواهند شد و فرشتگان با رفاه و تسليم آنان را پذيرفته مي گويند

 درود بر شمايان، اكنون پاكيزه شده ايد ! « ...در بهشت جاودانه در آييد...». (حجر/46)

 

[68] هان ! بهشت پاداش دوستان امامان است كه در آن بي حساب روزي داده خواهند شد .... (غافر/40) .

 

[69] هشدار ! دشمنان امامان ، در آتش درآيند .. (نساء/10) .

 

[70] هشدار ! كه ناله ي افروزش جهنم را در حالي كه شعله هاي آن زبانه مي كشد ، مي شنوند و زفير (صداي بازدم ) آن را درمي يابند .... (ملك/7) .

 

[71] و خداوند در وصفشان فرمايد : « هرگاه امتي در جهنم درآيد همتاي خود را نفرين كند تا آن كه تمامي آنان به يكديگر بپيوندند ، پسينيان به پيشينيان گويند پروردگارا ! اينان ما را گمراه كردند پس بر آنان كيفر دوچندان از

آتش فرود آور ، خداوند فرمايد براي هر دو گروه كيفر دوچندان خواهد بود و ليكن شما نمي دانيد.» (اعراف/38)

 

[72] هشدار ! كه خداوند درباره ي دشمنان امامان فرمايد: «...هر گروه از آنان كه در جهنم انداخته شوند، نگاهبانان آن مي پرسند مگر بر شما ترساننده اي نيامد ؟ پاسخ دهند چرا ! ليكن تكذيب كرده گفتيم خداوند خبري نداده و شمايان نيستيد مگر در گمراهي بزرگ...» و نيز گفتند : «...اگر سخن خدا را مي شنيديم يا انديشه مي كرديم اكنون در ميان اهل آتش نبوديم...».

پس اينان به گناه خود اعتراف نمودند، پس دور باد دوزخيان از رحمت خداوند. (ملك/8-11)

 

[73] هان! ياران امامان در نهان، از پروردگار خويش ترسانند. آمرزش و پاداش بزرگ بر ايشان خواهد بود. (ملك/12)

 

[74] هان مردمان! چه بسيار راه است ميان شعله هاي آتش و پاداش بزرگ !

 

[75] هان مردمان! ستيزه جوي ما كسي است كه خداوند او را ناستوده و نفرين فرموده و ياران و دوستان ما آنان اند كه خداوند ايشان را ستوده و دوست مي دارد.

 

[76] هان مردمان! همانا من انذارگرم و علي بشارت دهنده ! [77] هان كه من بيم دهنده ام و علي رهنماست.

 

[78] هان كه من پيامبرم و علي وصي من است.

 

[79] هان مردمان! من رسول ام و علي امام و وصي پس از من است و پس از او امامان، فرزندان اويند. آگاه باشيد من والد آنان و ايشان از صلب اويند.

 

 

دسته ها : خطبه غدير
جمعه دوازدهم 8 1391 11:56

 [47] هان مردمان! « به خدا و رسول او و نور همراهش ايمان آوريد (تغابن/8)».« پيش از آنكه چهره ها را تباه و باژگونه كنيم، يا چونان اصحاب روز شنبه ( يهودياني كه بر خدا نيرنگ آوردند ) رانده شويد.» (نساء/47)

به خدا سوگند كه مقصود خدا از اين آيه گروهي از صحابه اند كه آنان را با نام و نَسَب مي شناسم ليكن به پرده پوشي كارشان مأمورم. آنك هر كس پايه كار خويش را مهر و يا خشم علي در دل قرار دهد (و بداند كه ارزش عمل او وابسته به آن است).

 

[48] هان مردمان! نور از سوي خداوند در جان من، سپس در جان علي ابن ابيطالب آنگاه در نسل او تا قائم مهدي - كه حق خدا و ما را مي ستاند – جاي گرفته، چرا كه خداوند عزوجل ما را دليل و حجت قرار داده بر كوتاهي كنندگان به عمد، ستيزه گران، ناسازگاران، خائنان و گنهكاران و ستمكاران و غاصبان از تمامي جهانيان.

 

[49] « هان مردمان! هشدارتان مي دهم همانا من رسول خدايم. پيش از من نيز رسولاني آمده و سپري شده اند. پس آيا اگر بميرم يا كشته شوم به جاهليت برمي گرديد ؟ و آن كه به قهقرا برگردد خدا را زيان نخواهد رسانيد و او سپاس گزاران شكيبا گر را پاداش خواهد داد.(آل عمران/144)»

 

[50] هان! علي و فرزندان من از نسل او داراي كمال شكيبايي و سپاس گزاري اند.

 

[51] هان مردمان! «..اسلامتان را بر من منت مگذاريد(حجرات/17) » و بر خدا نيز، كه اعمالتان را بيهوده و تباه خواهد كرد و او بر شما خشم خواهد گرفت و شما را به« شعله اي از آتش و مس گداخته(الرحمن/35)» گرفتار خواهد كرد.«.. به يقين پروردگار شما در كمين گاه است..(فجر /14)».

 

[52] هان مردمان! به زودي پس از من«.. اماماني خواهند آمد و شما را به آتش خواهند خواند. آنان در روز رستاخيز تنها و بي ياور خواهند بود(قصص /41)».

 

[53] آگاه باشيد كه خداوند و من از آنان بيزاريم.

 

[54] هان مردمان! حتما آنان و ياوران و پيروان و تابعانشان در پست ترين جايگاه آتش خواهند بود، چه جايگاه بدي است منزل متكبران. (نحل/29)

 

[55] هان! «كه آنان اصحاب صحيفه اند». اكنون هر كه در صحيفه خود نظر كند.

 

[56] هان مردمان! اينك جانشيني خود را به عنوان امامت و وراثت به امانت به جاي مي گذارم در نسل خود تا برپايي روز رستاخيز و اكنون مأموريت خود را انجام مي دهم تا برهان بر هر شاهد و غايب باشد و نيز برهمه ي آنان كه زاده شده يا نشده اند.پس بايسته است اين سخن را حاضران به غايبان و فرزندداران به فرزندان تا برپايي رستاخيز ابلاغ كنند.

 

[57] و به زودي گروهي پس از من! امامت را چپاول كرده به پادشاهي جابجا مي كنند. هان! خشم خدا بر غاصبان و چپاولگران. و« البته به زودي به كار شما جن و انس خواهد پرداخت ..» (الرحمن/31) آن كه مي پردازد – عذاب خواهد نمود- «.. و شعله هاي آتش و مس گداخته بر سر شما ريخته خواهد شد و در آن هنگام هرگز ياري نمي شويد ..» (الرحمن/35)

 

 

[58] هان مردمان!«...همانا خداوند عزوجل شما را به خود رها نخواهد كردتا ناپاك را از پاك جدا كند و هر آينه خداوند شما را بر غيب آگاه نمي گرداند.» (آل عمران/179)

 

 

 

[59] هان مردمان! هيچ سرزميني نيست مگر اين كه خداوند به خاطر تكذيب اهل آن – حق را – آن را پيش از برپايي رستاخيز نابود خواهد كرد و آن را به« امام مهدي »خواهد سپرد و حتما خداوند وعده ي خود را انجام خواهد داد.

 

 

 

[60] هان مردمان! شمار فزوني از گذشتگان شما گمراه شدند و خداوند نابودشان كرد و همو نابود كننده ي آيندگان است. خداوند تعالي فرموده : «... آيا پيشينيان را تباه نكرديم ؟ و در پس آنان آيندگان را نابود نساختيم ؟ آري با مجرمان اين چنين كنيم. واي بر ناباوران در روز رستاخيز ! ...» (مرسلات/19)

 

 

 

[61] هان مردمان! همانا خداوند مرا فرمان داده و بازداشته و من نيز به دستور او به علي امر و نهي كرده ام، پس دانش امر و نهي در نزد علي است. فرمان او را بشنويد تا سلامت مانيد و اطاعتش كنيد تا هدايت شويد و از آن چه باز مي دارد خودداري كنيد تا راه يابيد و به سوي مقصد او حركت كنيد و هرگز راه هاي پراكنده شما را از راه او باز ندارد. (انعام/153)

 

 

 

 

دسته ها : خطبه غدير
جمعه دوازدهم 8 1391 11:49


الحمد الله الذي جعلنا من المتمسكين بولاية اميرالمومنين و الائمة عليهم السلام


خجسته باد پيوند «نبوت» و «امامت» در نقطه اوجى به نام غدير خم كه غدير، گره محكمى است براى رشته ديانت.

دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 11:47

 [40] هان مردمان! خداوند عزوجل دين را با امامت علي تكميل نمود. اينك آنان كه از او و جانشينانش از فرزندان من و از نسل او - تا برپايي رستاخيز و عرضه بر خدا - پيروي نكنند كرده هايشان در دو جهان بيهوده بوده در آتش دوزخ جاودانه خواهند بود. « به گونه اي كه نه از عذابشان كاسته و نه بر ايشان فرصتي براي نجات خواهد بود. (بقره/161)»

 

[41] هان مردمان! اين علي است ياورترين، سزاوارترين، نزديك ترين و گرانقدرترين شما نزد من و خداوند عزوجل و من از او خشنوديم. آيه ي رضايتي در قرآن نيست مگر درباره او و هرگاه خداوند ايمانيان را خطابي نموده به او آغاز كرده . و آيه ي ستايشي نازل نگشته مگر درباره ي او و در سوره ي « هل اتي علي الانسان » گواهي بر بهشت نداده مگر براي او و آن را در حق غير او فرود نياورده و به وسيله آن آيه جز او را نستوده است.

 

[42] هان مردمان! علي ياور دين خدا، دفاع كننده از رسول اوست و هم او پرهيزكار پاكيزه و رهنماي ارشاد شده« به دست خود خدا است. » پيامبرتان برترين پيامبران، جانشين اش برترين جانشينان و فرزندانش بهترين اوصيايند.هان مردمان! فرزندان پيامبران از نسل آنانند و فرزندان من از نسل اميرالمومنين علي است.

 

[43] هان مردمان! به راستي كه شيطان اغواگر آدم را با رشك از بهشت رانده. مباد شما به علي رشك ورزيد كه آنگاه كرده هايتان نابود و گام هايتان لرزان خواهد شد. آدم به خاطر يك اشتباه به زمين هبوط كرد حال آنكه برگزيده خداوند عزوجل بود. پس چگونه خواهيد بود كه شما شماييد و دشمنان خدا نيز از ميان شمايند.

 

[44] هشدار كه با علي نمي ستيزد مگر شقي و سرپرستي اش را نمي پذيرد مگر رستگار پرهيزكار و به او نمي گرود مگر ايمان دار بي آلايش و به خدا سوگند سوره ي « والعصر » درباره او نازل شده است : « به نام خداوند همه مهر مهرورز . به زمان سوگند كه انسان در زيان است. » (والعصر/1-2) مگر علي كه ايمان آورده و به درستي و شكيبايي آراسته است.

 

[45] هان مردمان! خدا را گواه مي گيرم كه پيام او را به شما رساندم و « بر فرستاده وظيفه اي جز بيان روشن نيست ». (عنكبوت 18 - نور 54)

 

[46] هان مردمان! « تقوا پيشه كنيد همانگونه كه بايسته است و نميريد جز با شرف اسلام ». (آل عمران/102)

 

دسته ها : خطبه غدير
جمعه دوازدهم 8 1391 9:51

بند شصت و هفتم

اين بند براي نور چشم است

مي خواهي نور چشمت زياد شود اين بند را

زياد بخوان

دسته ها : دعا
جمعه دوازدهم 8 1391 9:2
اعمال عيد غدير


فضيلت اين روز:
روز هيجدهم ذى
الحجّه، يادآور روز مهمّى در تاريخ است. روزى است كه رسول خدا(صلى الله
عليه وآله) پس از انجام حج در سال دهم هجرى به هنگام مراجعت به مدينه، مردم
را در وادى «غدير» جمع كرد و فرمان خدا يعنى نصب على(عليه السلام) به
امامت و ولايت بر امّت را به آنان ابلاغ كرد. و آن جا بود كه آيه
(اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُم، وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ
نِعْمَتى، وَ رَضيتُ لَكُمُ الاْسْلامَ دِيناً)(1) نازل شد. و خداوند با
برگزيدن على(عليه السلام) به امامت امّت، دين اسلام را كامل گردانيد و
دشمنان را نااميد و مأيوس ساخت. اين روز را بايد به حق از عظيم ترين اعياد
ناميد، همان گونه كه در روايات بر اهمّيّت فراوان اين روز و برترى آن بر
ساير اعياد تأكيد شده است.
در روايتى از امام رضا(عليه السلام) مى
خوانيم كه فرمود: «روز قيامت، چهار روز را كه زينت بسته اند به نزد عرش
الهى آورند: روز عيد اضحى (قربان) روز عيد فطر، روز جمعه و روز عيد غدير.
ولى در آن ميان، روز عيد غدير، از نظر زيبايى، مانند ماه است ميان
ستارگان».(2)
در همان روايت، از اين روز، به عنوان «عيد اكبر» ياد شده
است; روزى كه گناهان شيعيان (توبه كار) امير مؤمنان(عليه السلام) بخشيده مى
شود و اين روز، روز شادى و سرور است، روزى است كه در آن تبسّم بر چهره
مؤمنان نقش مى بندد.(3)
در روايت ديگرى آمده است كه از امام صادق(عليه
السلام) پرسيدند: آيا براى مسلمانان غير از عيد فطر و عيد اضحى (قربان) عيد
ديگرى نيز وجود دارد؟ فرمود: آرى. عيدى كه از آن دو روز، باعظمت تر و
شريفتر است، و آن روزى است كه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله)، على(عليه
السلام) را براى امامت امّت نصب فرمود و در روايت ديگر فرمود: آن روز
هيجدهم ذى الحجّه است.(4)
بهر حال، شايسته است در اين روز مسلمانان با
تشكيل مجالس جشن و سرور و مديحه سرايى و سخنرانى درباره روز عيد غدير و
مسأله امامت امّت و مناقب و فضايل امير مؤمنان(عليه السلام)، آن را گرامى
بدارند و فرزندان و جوانان و نوجوانان خود را با مسأله ولايت امير مؤمنان
على(عليه السلام) و منابع آن از كتاب و سنّت و تاريخ آشناتر سازند.

اعمال روز عيد غدير:
براى اين روز اعمال متعدّدى روايت شده است:

روزه گرفتن است كه در روايتى از امام صادق(عليه السلام) روزه در چنين روزى
برابر روزه شصت ماه شمرده شده! و در روايتى روزه روز غدير خم كفّاره شصت
سال است.(5)
2ـ مرحوم «شيخ كفعمى» در «بلدالامين» غسل اين روز را مستحب دانسته است.(6)
3ـ احسان و نيكى به برادران مؤمن.
در
روايتى از امام صادق(عليه السلام) آمده است كه فرمود: اين روز، روز عبادت
است و روز اطعام و نيكى كردن و احسان به برادران دينى است.(7)
در روايت
ديگرى امام رضا(عليه السلام) فرمود: كسى كه در اين روز، به خانواده و
برادران مؤمن خود، توسعه در رزق و بخششها و انفاق ها دهد خداوند روزى او را
زياد مى گرداند.(8)
4ـ زيارت امير مؤمنان على(عليه السلام) در اين روز بسيار بافضيلت است.
در
روايتى از ابن ابى نصر (يكى از ياران برجسته امام رضا(عليه السلام)) نقل
شده است كه حضرت به وى فرمود: هرجا كه هستى سعى كن در روز عيد غدير، خود را
به كنار قبر مطهّر اميرمؤمنان(عليه السلام)
برسانى، چراكه در اين روز
خداوند گناهان بسيارى از مردان و زنان مسلمان را مى بخشد و دو برابر كسانى
كه خداوند آنها را در ماه رمضان و شب قدر و شب عيد فطر از دوزخ آزاد مى
كند، در چنين روزى از آتش جهنّم رهايى مى دهد!(9)
براى امير
مؤمنان(عليه السلام) در اين روز زيارت هايى نقل شده است كه معروفترين آن،
زيارت معروف «امين الله» است كه در بخش زيارات (صفحه 260) گذشت و مى توان
آن را از نزديك و يا از راه دور، خطاب به اميرمؤمنان(عليه السلام) خواند و
همچنين زيارت مخصوصه اميرمؤمنان در روز عيد غدير كه در صفحه 280 گذشت.

امام رضا(عليه السلام) فرمود: در چنين روزى كه روز عيد و تبريك گفتن به
يكديگر است، مناسب است مؤمنان وقتى به يكديگر مى رسند اين جملات را
بگويند:

اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّكينَ بِوِلايَةِ اَميرِالْمُؤْمِنينَ وَالاَْئِمَّةِ

ستايش خاص خدايى است كه قرار داد ما را از تمسك جويان به ولايت اميرمؤمنان و ساير امامان

جمعه دوازدهم 8 1391 1:29

افسران - چشم همه روشن :) عيدي افسراني ها: خطبه گرانبهاي غدير

34] سپس فرمود : مردمان ! كيست سزاوارتر از شمايان به شما ؟ گفتند : خداوند و رسول او . آنگاه فرمود : آن كه من سرپرست اويم پس اين علي ولي و سرپرست اوست . خداوندا پذيراي ولايت او را دوست بدار و دشمن او را دشمن دار و يار او را ياري كن و رهاكننده ي او را تنها گذار .

[35] هان مردمان ! اين علي است برادر و وصي و نگاهبان دانش من و جاي نشين من در ميان امت وايمان آورندگان به من و بر تفسير كتاب خدا ، او مردمان را به سوي خدا بخواند و به آنچه موجب خشنودي اوست عمل كند و با دشمنان او ستيز نمايد. او سرپرست فرمانبرداري خدا باشد و بازدارنده از نافرماني او . [36] همانا اوست جانشين رسول الله و فرمانرواي ايمانيان ، و از سوي خدا پيشواي هدايتگر .اوست پيكار كننده ي با پيمان شكنان ، رويگردانان از راستي و درستي و بدر رفته گان از دين.

[37] خداوند فرمايد: « فرمان من دگرگوني نمي پذيرد. » پروردگارا، اكنون به فرمان تو مي گويم : خداوندا دوست داران او را دوست دار و دشمنانش را دشمن. پشتيبانان او را پشتيباني، يارانش را ياري كن و خودداري كنندگان از ياري اش را رها كن. ناباورانش را از مهرت بران و خشم خود را بر آنان فرود آور.

 

[38] معبودا ! تو خود در هنگام بيان ولايت علي و برپايي او فرمودي : « امروز آيين شما را به كمال و نعمتم رابراي شما تمام نمودم و با خشنودي اسلام را دين شما قرار دادم.( مائده/ 5) » و نيز گفتي: « همانا دين در نزد خدا تنها اسلام است.(آل عمران/19) » و فرمودي:« و آنكه به جز اسلام ديني بجويد از او پذيرفته نبوده درجهان ديگر در شمار زيانكاران خواهد بود.(آل عمران/85)»

 

[39] خداوندا تو را گواه مي گيرم كه پيام تو را به مردمان رساندم.

 

 

 

دسته ها : خطبه غدير
جمعه دوازدهم 8 1391 1:16

افسران - مسير حركت كاروان غدير 1

17] هان مردمان ! بدانيد اين آيه درباره اوست ژرفاي آن را بفهميد و بدانيد كه خداوند او را سرپرست و امام شما قرار داده و پيرويش را بر مهاجران و انصار واجب كرده و بر پيروان آنان در نيكي ، و بر صحرانشينان و شهروندان ،و بر عجم و عرب و آزاد و برده و كوچك و بزرگ و سفيد و سياه و هر يكتا پرست.

(هشدار) اجراي فرمانش لازم ، امرش نافذ ، ناسازگارش رانده ، پيرو و باور كننده اش در مهر است البته كه خداوند او و شنوايان سخن اش و پيروان راهش را آمرزيده است .

 

[18] هان مردمان ! براي آخرين بار در اين اجتماع به پا ايستاده (با شما سخن مي گويم) سخنم را شنيده پيروي كنيد و فرمان پروردگارتان را گردن گذاريد كه خداوند عزّوجلّ صاحب اختيار و سرپرست و معبود شماست و سپس سرپرست شما ، فرستاده و پيامبر اوست كه اكنون با شما سخن مي گويد و پس از من به فرمان او ، علي ولي و امام شماست و سپس امامت ، در فرزندان من از نسل علي خواهد بود تا برپايي رستاخيز كه خدا و رسول او را ديدار كنيد .

 

[19] روا نيست مگر آنچه خدا و رسول و امامان روا دانند و ناروا نباشد مگر آنچه آنان ناروا دانند ، و خداوند عز و جل هم روا و هم ناروا را بمن شناسانده و من آموخته هايم را از كتاب خدا و حلال وحرام او را در اختيار علي گذاشته ام.

 

 

 

[20] هان مردمان !او را برتر دانيد ، هيچ دانشي نيست مگر اينكه خداوند در جان من نبشته و من تمامي آن را در جان علي امام پرهيزگاران ضبط كرده ام ،و دانشي نبوده مگر اينكه آن را به علي آموخته ام او پيشواي روشنگر است كه خداوند در سوره ياسين از او گفتگو كرده :« و علم هر چيز را در امام مبين برشمرده ايم...»( يس / 12)

 

 

 

[21] هان مردمان ! او را فراموش نكنيد و از امامتش رو برنتابيد و از سرپرستيش نگريزيد چرا كه شما را به درستي و راستي خوانده و خود نيز بدان عمل مي كند ، او باطل را نابود و شما را از آن باز دارد و هرگز نكوهش نكوهش گران او را از كار باز ندارد .

 

 

 

[22] او نخستين مومن به خدا و رسول اوست و كسي در ايمان به من از او سبقت نجسته و همو جان خود را فداي رسول خدا كرده با او همراه بو ده است تنها او همراه رسول خدا عبادت مي كرد و جز او از مردان كسي چنين نبو د . علي اولين نماز گزار و پرستش كننده ي همراه من است از جانب خدا وند به او دستور دادم تا (در شب هجرت )در بستر من بيارامد و او نيز فرمان برده پذيرفت كه جان خود را فداي من كند .

 

 

[24] هان مردمان ! او را برتر بدانيد كه خداوند او را برتري داده و پيشوايي او را پذيرا با شيد كه خداوند او را (به امامت )نصب كرده است .

 

[25] هان مردمان ! او امام از جانب خداست و خداوند هرگز توبه ي منكر اورا نپذيرد و چنين كسي را نيامرزد اين است روش قطعي خداوند درباره ناسازگار با امامت علي ،و حتماً او را به عذاب دردناك جاودانه كيفر خواهد كرد . پس ، از مخالفت او بهراسيد وگرنه در آتشي در خواهيد شد كه آتش گيره ي آن مردمانند و سنگ كه براي حق ستيزان آماده شده است .

 

[26] هان مردمان! به خدا كه پيامبران پيشين به ظهورم بشارت داده اند و همانا من فرجام آنان و برهان بر آفريدگان آسمانيان و زمينيانم ، آن كسي كه راستي و درستي مرا باور نكند به كفر جاهلي گذشته در آمده و ترديد در سخنان امروزم همسنگ ترديد در تمامي محتواي رسالت من است و ناباوري در امامت يكي از امامان به سان ناباوري در تمامي آنان است و جايگاه ناباوران امامت ما آتش دوزخ خواهد بود .

 

[27] هان مردمان خداوند عز و جل از روي منت و احسان خويش اين برتري را به من پيش كش كرده و خدايي جز او نيست . هشدار كه تمامي ستايش هاي من در تمامي روزگاران و هر حال و مقام ، ويژه ي اوست .

 

 

 

[28] هان مردمان ! علي را برتر دانيد كه او برترين از مردان و زنان ، پس از من است تا آن هنگام كه آفرينش برپاست و روزيشان فرود آيد دور دور باد از مهر خداوند و خشم خشم باد بر آن كه اين گفته ام را نپذيرد و بامن سازگار نباشد .هان! آگاه باشيد جبرئيل سه بار از سوي خداوند خبرم داد هركه با علي ستيزد و بر ولايت او گردن نگذارد نفرين و خشم من بر او باد ، البته بايست هركس بنگرد كه براي فرداي خويش چه پيش فرستاده پس تقوا پيشه كنيد و از ناسازي با علي بپرهيزيد ، مباد گامهايتان پس از استواري در لغزد و همانا خداوند بر كردارتان آگاه است .

 

[29] هان مردمان! او هم جوار و هم سايه ي خداست كه در كتاب گرانقدر خود ( قرآن ) او را ياد كرده و درباره ستيزندگان با او فرموده : « ... مباد كسي در روز رستاخيز بگويد افسوس كه درباره ي هم جوار و همسايه ي خداوند كوتاهي كرده ام »

 

 

 

 

[30] هان مردمان! در قرآن انديشه كنيد و ژرفاي آيات آن را دريابيد و بر محكماتش نظر كنيد و از متشابهات آن پيروي ننماييد. به خداوند سوگند كه باطن ها و تفسير آن را روشن نمي كند مگر همين كه دست و بازوي او را گرفته و بالا آورده ام و اعلام مي دارم كه هر آن كس كه من سرپرست اويم اين علي سرپرست اوست و او علي ، فرزند ابي طالب، برادر و وصّي من است. ولايت و سرپرستي او حكمي از سوي خداست كه بر من فرو فرستاده است.

 

 

 

[31] هان مردمان! همانا علي و پاكانِ از فرزندانم از نسل او يادگار گران سنگ كوچك ترند و قرآن يادگار ارزشمند بزرگتر. هر يك از اين دو از ديگر همراه خود حكايت مي كند و با آن سازگار است. آن دو هرگز از هم جدا نمي شوند تا در حوض كوثر بر من وارد شوند.هان! آنان امانت داران خدا در ميان آفريدگان و حاكمان او در زمين اند. هشدار كه من وظيفه ي خود را ادا كردم.

 

 

 

[32] هان! من وظيفه ام را ابلاغ كردم و به گوش شما رساندم. هشدار كه روشن نمودم. بدانيد كه اين سخن خدا بود و من از سوي او سخن گفتم.

 

 

 

[33] هان بدانيد! هرگز به جز اين برادرم كسي نبايد اميرالمومنين خوانده شود. هشدار كه پس از من امارت مومنان بر كسي جز او روا نباشد

 

 

 

 

دسته ها : خطبه غدير
جمعه دوازدهم 8 1391 1:9

افسران - دژ مستحكم خدا ..

دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 1:3

افسران - چشم همه روشن :) عيدي افسراني ها: خطبه گرانبهاي غدير

دسته ها : مناسبت ها
جمعه دوازدهم 8 1391 1:2

افسران - غـــــدير خـــم

دسته ها : خطبه غدير
پنج شنبه یازدهم 8 1391 12:21
X